Publikované: 15.03.2015

Prečo Vasky nie je truthseeker ale zabávač

Hovorí si truthseeker, teda hľadač pravdy. Tento starý pán s kamerou, ktorý sa vrátil s poameričteným menom z emigrácie v USA, kde jeho najslávnejším činom bolo, že z jedného obytného domu údajne ukradol bojler [1], aby ho tu Fico údajne olúpil o popularitu (vskutku kedysi založil stranu s názvom „Tretia cesta“ a ranné percentá Smer-SD vyhlasuje za svoje pozdné) , si na staré kolená vytýčil tento ušľachtilý cieľ. Odvtedy chodí na rôzne akcie, kde sa stavia do pozície lojálneho účastníka, ale v skutočnosti je v opozícií a baví sa tým, že dané akcie narúša. Vešia sa na plecia prítomným,  bozkáva koho sa mu podarí, dobrácky všetkým tyká a hlavne tvrdí, že sú všetci povinní zúčastniť sa ako herci v jeho dokumentoch, kde budú ich názory prestrihávané s kotkodákaním sliepky alebo jeho komentármi, v ktorých sú nazývaní vulgárnymi pomenovaniami, v lepšom prípade miliardármi a zlodejmi. Nečudo, že sa bezpečnejšie cíti v sprievode mladých čudákov, ktorých príroda obdarila manipulovateľnosťou a kultúra umelou plešinou, ktorých veľavravne nazýva „Vasky Jugend“. A pokiaľ to nepomôže, volá o ratu na políciu a podáva trestné oznámenia ako na bežiacom páse, čo je obzvlášť komické, keďže všade sa prezentuje ako „protisystémový“ bojovník.

Prikvitol takto aj na blokádu pochodu neonacistov, ktorí vykrikujú „Na stráž!“ a vláčia portrét Tisa a emblémami Hlinkovej gardy ulicami Bratislavy, ako keby sme v našej krajine ani nepoznali trestný čin propagácie fašizmu. Hneď z úvodu tam začali jeho jugendi prerábať transparent „bez náckov“ na „bez Kisku“. Dúfam, že som im ho vytrhol z rúk  (pripomínam, že papier i toner boli naše) včas, než by si na ňom pochutnalo oko kamier. Považujem totiž za bezočivosť odkazovať do tváre rečníkom, ktorí prišli o svoju rodinu v koncentračných táboroch, že fašizmus je vlastne niečo úplne iné, ako si oni myslia. Lebo podľa Vaskyho nie Kotleba a Škrabák sú fašisti! Fašisti sú podľa neho Fico a Kiska!!! Tento svoj prevrátený pohľad na svet obraňuje Mussoliniho definíciou fašizmu, ktorý tento definoval ako vládu korporácii. Kam by sme ale zašli, keby mal vrah právo definovať vraždu, zlodej krádež a fašista fašizmus! Takže pripomeňme pánovi Vaskymu, čo to fašizmus [2] je: Fašizmus je totalitná ideológia, resp. politické hnutie, ktoré charakterizujú nasledovné vlastnosti:

 • nadraďuje záujmy štátu nad záujmami jednotlivca, uplatňuje myšlienku politického národa
 • usiluje sa vybudovať totalitný štát
 • na čele štátu požaduje silného vodcu
 • stojí v opozícii voči demokracii a liberalizmu
 • odsudzuje prisťahovalectvo
 • odmieta kapitalizmus (voľný trh) aj socializmus a miesto neho zavádza korporativizmus, t. j. organizovanie hospodárstva v korporáciách podobným cechom, pričom  členstvo v korporatívnych organizáciách je založené na stavovskom princípe; korporácie okrem ekonomiky majú vplyv aj na politický život – pôsobia na pôde parlamentu a sú kontrolované a riadené štátom, čo vytvára korporatívny štát
 • často zneužíva náboženskú náuku k svojej propagande
 • spoločnosť je militarizovaná
 • k potlačeniu opozície využíva násilie a metódy propagandy a cenzúry
 • utláča alebo dokonca likviduje slabých a telesne postihnutých ľudí

Vasky sa tu zachytáva o jednu z vlastností a to „korporatívny štát“ – ignorujúc charakteristiky ostatné. Pripodobňuje ju snahe globálnych spoločností, finančných skupín a rôznych mafií o ovládanie politického života, o vydávanie zákonov ušitých na mieru ich potrebám. Iste, tieto snahy sú škvrnou na súčasnom svete, ale nevymysleli ich fašisti. Už cisár Maximilián I. (1527-1576) vydával zákony podľa vôle Fuggerovcov, u ktorých bol mimoriadne zadlžený. A to sa kapitalizmus ešte len rodil. I keď pripustíme, že korporácie majú v našom štáte väčšiu moc než by sme si želali, je nepochybné, že majú aj väčšiu moc než by si želal Fico či pred ním Dzurinda. Ide skôr o nekalú infiltráciu štátu, v boji voči ktorej štátne inštitúcie preplnené osobami, ktorých často jediným výberovým kritériom bola poslušnosť a ochota podeliť sa, často neobstoja. Keď ale zalistujeme v Ústave SR či v zbierke zákonov, musíme uznať, že povaha nášho štátu je demokratická. Je iste čo vylepšovať na norme a hlavne na zhode praxe s normou – a ja som za – ale považovať naše súčasné štátoprávne usporiadanie za fašizmus, v žiadnom prípadne neobstojí . Pokiaľ by sme sa mu snažili prišiť akúkoľvek z vymenovaných charakteristík, tak pri zdravom rozume sa nám to nemôže podariť.  Samozrejme nie každý zdravý rozum má a nie každému na ňom záleží. Preto neprekvapí, že Vaskyho možno vidieť tlačiť kaleráby do hlavy predovšetkým rôznym podivínom, ktorí zasvätili svoj život šíreniu konšpiračných nezmyslov a propagandy s podivným financovaním, ktoré je vysvetliteľné len tým, že stojíme na prahu druhej studenej vojny.
Ďalšie slovo, ktorého význam Vasky rád obracia na ruby a má ho plnú hubu, je genocída, t.j. čiastočné alebo úplné vyvraždenie skupiny osôb alebo jej ťažké duševné či telesné poškodenie s cieľom zničiť ju [3]. Vasky sa tu opäť opiera o skutočnosť, že za genocídu sa nepovažuje len priama likvidácia typu holocaustu, ale aj navodenie podmienok, ktoré vedú k obdobným následkom. Cieľom je tu postihnúť napríklad zámer nemeckých nacistov zrekvírovať na Ukrajine také množstvo obilia, aby zvyšok postačoval na prežitie len polovice populácie. Hoci aj v dnešnom svete striehnu na obyčajného človeka nástrahy v podobe chudoby, závislostí, exekúcií a bezcitnosti k jeho osudu, v žiadnom prípade nemožno pri zdravom rozume tvrdiť, že je to programovým cieľom vlády. Naopak sme svedkami častého reptania, že náš štát je sociálny a solidárny až moc (čo si ja nemyslím). A to v prvom rade zo strany neonacistov, ktorí však  nepohrdnú tým, že vymýšľanie si páchateľov genocídy v súčasnosti, marginalizuje genocídu páchanú v minulosti a to politikmi, ktorým sa tak obdivujú.

Nechcem zľahčovať ťažké postavenie ľudí či už istých regiónoch alebo v istých sociálnych skupinách. Je mi zle, keď počúvam z televízie, že šičky zarábajúce minimálnu mzdu nedostali na čas výplatu. Je mi zle, keď živiteľovi rodiny nevyplatili mzdu za 8 mesiacov, prišiel o bývanie a sociálny byt mu nemôže byť mestom pridelený, lebo nemá žiadny príjem. Je mi z toho fakt zle, ale nenechám si o tom kázať od ľudí ako je pán Vasky. Prečo? Pretože za prvé:  hoci v našej republike nie je všetko ako by mohlo byť, v prípade, že sa tu riadenia štátu chopia ľudia ako Kotleba, Škrabák alebo nedajbože Vasky, tak tu sedem rokov neporastie ani tráva. To proste nie je rozumná alternatíva. A za druhé: títo ľudia – napriek možnosti, že sledujú nejaké vyššie ciele – v skutočnosti rozbíjajú akékoľvek snahy o nápravu. Zídu sa aktivisti, niečo rozumné žiadajú, príde tam Vasky, začne tam vyvádzať nakoľko zistí, že niekto s prítomných odmieta jeho víziu krvavej revolúcie s roxorovými tyčami a obnovením ČSSR a každý kto ide okolo si myslí, že sú všetci blázni ako on… Kto sa potom pridá? Nik. A je po snahe.
Vaskymu preto nejde ani o nápravu spoločnosti ani o hľadanie pravdy. Proste sa baví. A treba povedať, že je schopný pobaviť aj druhých. Na to talent má. Veď sledovať blázna je zaujímavejšie než niekoho normálneho. A ako vravel Július Satinský: „Ľudí nezaujíma pravda. Ľudia sa chcú baviť.“ Vasky je proste prachobyčajný zabávač. Zabávač, ktorý sa dožadoval, aby som komentoval, v čom sa mýli. Nuž nech sa páči. A ako bonus navyše mu venujem túto pesničku:

 

 

[1] http://www.leagle.com/decision/1987705218NJSuper487_1648.xml/STATE v. VASKY

[2] http://sk.wikipedia.org/wiki/Fašizmus

[3] http://sk.wikipedia.org/wiki/Genocída_(právo)

 

 • SlabéVýborné (-13 skóre, 107 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?