Publikované: 04.01.2019

Prečo vo vašej kúpeľni cítiť zápach síry alebo kanalizácie?

Ak ste si všimli nepríjemný zápach síry alebo kanalizácie vo vašej kúpeľni, pravdepodobne máte nejaký problém s drenážou. Zápach “prehnitých vajce” pochádza z plynu – sírovodíka. Tento plyn vzniká, keď baktérie rastú v kanalizáciách, v zemi alebo v odpadových vodách. V niektorých prípadoch je zápach spojený s kontaminovanou vodou. Pravdepodobne nie ste si istí čo je zdrojom zápachu. Vo väčšine prípadov baktérie číhajú niekde vo vašom odtokovom systéme kúpeľne. Problém môže byť spôsobený aj kontaminovanou vodou.

Ako zistiť, odkiaľ prichádza zápach?

Môže byť ťažké určiť, odkiaľ presne pochádza zápach síry. Aby ste to mohli zistiť, môžete vykonať malý test. Ak chcete zistiť, či je problém v odtoku alebo vo vode, uchopte pohárik vody z odtoku alebo oblasti, o ktorej sa domnievate, že z nej vychádza zápach. Vezmite pohár vody von a ovoňajte. Potom skontrolujte vodu z inej batérie a vyberte ju von, aby ste skontrolovali, či tiež nezapácha. Ak majú oba poháre vody nepríjemný zápach, znamená to, že baktérie sú vo vode. Ak však zapácha len jeden, s najväčšou pravdepodobnosťou to znamená, že jeden z odtokov je kontaminovaný.

 

Kúpeľňový odtok

Pri riešení problémov s drenážami môžu byť využité rôzne inštalačné postupy. Ak teda zápach prichádza z odtoku, budete musieť dezinfikovať potrubia, aby ste ho odstránili. Baktérie môžete zabiť tým, že nalejete ½ šálku bielidla do kanalizácie. V prípade, ak máte obavy z používania bielidla existuje alternatíva. Namiesto bielidla môžete naliať aj ½ šálku sódy na pečenie, potom šálku octu na čistenie odtokov. Ak ste vyskúšali všetky svojpomocné riešenia na odstránenie zápachu, a napriek tomu nič nepomohlo chyba môže byť aj v odvzdušňovaní. Odvzdušňovací systém mohol byť nainštalovaný chybne alebo je upchatý. V takom prípade budete potrebovať odbornú pomoc – spoľahlivé krkovanie.

 

Kúpeľňa zapácha ako kanalizácia?

Zápach kanalizácie vo vašej kúpeľni predstavuje zdravotné nebezpečenstvo. Plyny môžu viesť k bolestiam hlavy, závratom alebo iným príznakom. Najčastejším dôvodom takéhoto zápachu v kúpeľni je problém s toaletou. V mnohých prípadoch ide len o voskový krúžok pod záchodom, ktorý je potrebné vymeniť. Tento voskový krúžok zabraňuje tomu, aby kanalizačné plyny unikli do domu, a keď sa poškodí, plyny vniknú do kúpeľne a znečisťujú vzduch.
V iných prípadoch je zápach výsledkom prázdnej pasce pod umývadlom. Ak vaša kúpeľňa zapácha ako kanalizácia, môže to byť prázdna pasca. Zakrivená “pasca” pod vaším umývadlom, sprchou alebo vaňou je skrytá, buď pod umývadlom alebo pod podlahou. Lapač je konštruovaný tak, aby držal vodu a blokoval kanalizačné plyny. Ak je pasca prázdna, môžu plyny vstúpiť do vášho domova. Ak sa teda niektorí z odtokov zriedka používa, napríklad v kúpeľni pre hostí, voda, ktorá vytvára ochranné tesnenie, sa nakoniec vyparí. Jednoduché spustenie vody môže vyriešiť tento problém.

Odvzdušňovací systém

Odtoky majú odvzdušňovací systém. Neprenáša vodu, ale pôsobí ako odvzdušnenie kanalizačného plynu mimo dom. Keď je odvzdušňovacie potrubie zapchaté, kanalizačné plyny nemôžu unikať von. Možno bude potrebné vyčistiť upchatie, ktoré sa vytvorilo na vyriešenie tohto problému. V iných prípadoch je vetracie potrubie prasknuté – čo sa zvyčajne stáva v chladných zimných mesiacoch. Prasknuté odvzdušňovacie potrubie bude potrebné vymeniť.

Ak si s nepríjemným zápachom v kúpeľni neviete poradiť sami, tak rozhodne kontaktujte inštalatéra, ktorý rýchlo identifikujeme zdroj a vykoná nápravu. Či je váš problém spôsobený nesprávnym odvzdušňovaním, upchatým vetraním, nahromadením baktérií v potrubiach alebo iným problémom, profesionálny inštalatér nájde a vyrieši problém s cieľom obnoviť čerstvú, sviežu vôňu vo vašej kúpeľni.

 

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?