Publikované: 05.01.2016

Predčasným umieraním úbytok Rómov úradom vyhovuje!

Dá sa to inak vysvetliť ak nie takto, ako som to napísal v titulku? Veď posúďte sami: Deti z Mašličkova neboli v ohrození, tak to vyhodnotil úrad práce.

Osada Mašličkovo. Foto: ilustračné - judy

Osada Mašličkovo.
Foto: ilustračné – judy

  Sociálka to komentuje tak, že životné podmienky detí v Mašličkove neboli nevyhovujúce. A celý prípad je pre nich uzavretý. Pritom vonku je mínus 10 stupňov a úrad ani mesto neodpovedali, čo urobia, aby v osade už ďalšie deti nezhoreli alebo nezamrzli.

Zatiaľ počas troch dní v nelegálnej osade zomreli dve batoľata, najprv prišiel o život asi polročný Denisko na Nový rok pri požiari drevenej chatrče, potom počas víkendu si tuhé mrazy vyžiadali život štvormesačného chlapčeka. Jeho rodičia zistili, že nežije až potom, keď sa v nedeľu dopoludnia zobudili.

Posledné kontroly v osade podľa ústredia práce neukázali, že by životné podmienky detí v súčasnom počasí boli nevyhovujúce. Podľa kontroly podmienky vyhovovali.

„Pri ostatných návštevách pracovníci vyhodnotili, že starostlivosť o deti bola primeraná možnostiam a schopnostiam rodičov a deti neboli v ohrození, ktoré by si vyžadovalo vyňatie z rodiny,“ uviedla Jana Lukáčová z komunikačného oddelenia ústredia.

Túto osadu som osobne navštívil, bolo to na konci leta, no môjmu priateľovi (bol tam so mnou) som hneď povedal, že ak prídu v zime tuhšie mrazí, tak títo ľudia tam zamrznú!!!

Čo dodať?  Úradníci v podstate robia len to, čo im z ich pracovnej náplne vyplýva, ale zodpovednosť je na pleciach štátu a jeho vlády, nevynímajúc rómskeho splnomocnenca Petra Polláka – a práve splnomocnenec by mal ako prvý robiť opatrenia k tomu aby týchto ľudí umiestnili v domovoch s takým príslušným vybavením aké majú napr. migranti zo Sýrie v Gabčíkove a Humennom. (Veď EÚ práve na túto komunitu dala Slovensku nemalé prostriedky). Lenže pán splnomocnenec má pravdepodobne iné problémy, ale dovolím si tvrdiť, že tú osadu osobne ešte nevidel, resp. že ju nenavštívil. A veľmi pochybujem, že to spraví lebo by ho tam tí jeho súkmeňovci hnali svinským krokom kade ľahšie, že toto nechal dopustiť a že Mestský magistrát im nezabezpečil náhradné ubytovanie po zbúraní ich blokov na Luníku IX.

Ústredie ani mesto nereagovali na otázku, či uvažujú nad preventívnymi opatreniami, aby sa podobným prípadom zabránilo.

Magistrát vo svojom stanovisku vyjadril len ľútosť. „Je nám veľmi ľúto každého zbytočného úmrtia, zvlášť, keď ide o dieťa. Jeho smrť bola podľa nám dostupných informácií zanedbaním starostlivosti zo strany rodičov.“

Zdroj: http://kosice.korzar.sme.sk/c/8113513/deti-z-maslickova-neboli-v-ohrozeni-


  • SlabéVýborné (0 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?