Publikované: 24.09.2014

Prejav ukrajinského prezidenta Porošenka na spoločnom zasadaní amerického Kongresu

Petro Porošenko, prezident Ukrajinskej republiky, predniesol 18.9. prejav pred oboma komorami Kongresu. Jeho doslovný preklad prinášame v nasledujúcom texte

 

Pán predseda,
predseda väčšiny,
členovia Snemovne, členovia Senátu,
dámy a páni.

Dovoľte mi, aby som vám poďakoval za vašu srdečnosť a pohostinnosť. Osloviť obe komory Kongresu je jednou z najväčších politických výsad. Stojím tu a som vďačný – a plne si vedomý toho, že táto česť nie je určená mne, ale ľuďom Ukrajiny – tým statočným mužom a ženám, ktorí sú dnes v čele globálneho boja za demokraciu!

Dovoľte mi, aby som hovoril v ich mene. Zameriam sa na jednu vec, ktorá je jadrom existencie dnešnej Ukrajiny: sloboda. V histórii sú okamihy, kedy je sloboda viac než len politickým konceptom. V týchto momentoch sa sloboda stáva najlepšou voľbou, ktorá definuje, kto ste – ako osoba a ako národ. Ukrajina žije tento okamih posledných 10 mesiacov – a stala sa dejiskom najviac hrdinského príbehu posledného desaťročia, synonymum pre obetavosť a nezlomnú vôľu k slobodnému životu.

Ukrajinský ľud sa postavil proti skorumpovanému Janukovyčova režimu. Držali svoje pozície počas tejto dramatickej zimy – a drží ich práve teraz! Obrancovia slobody boli ochotní obetovať svoje životy pre lepšiu budúcnosť. Čo je ešte viac ohromujúci je to, že vyhrali. Vyzbrojení iba palicami a štítmi napadli zvláštne jednotky polície a odohnali ich preč. Víťazstvo na námestí Nezávislosti v Kyjeve, dnes známe celému svetu ako Majdan, bolo víťazstvom proti policajnej brutalite, obťažovanie štátom kontrolovanými médiami a zastrašovaním. Nie je nič pôsobivejšieho, než vidieť stovky tisíc pokojných ľudí vytláčať násilného diktátora a zmeniť beh dejín. Deň po dni, týždeň po týždni, mesiac po mesiaci – tisíce a tisíce prúdili do ulíc Kyjeva, jednoducho preto, že im ich dôstojnosť nedovolila zostať pasívnymi a tichými, kým bola v stávke ich sloboda.

Akcie na Majdane trvala tri mesiace. Vyvrcholila 20. a 21. februára – keď 100 demonštrantov bolo zastrelených ostreľovačmi. Nazývame ich “nebeská stovka.” a ctíme ich ako naozajstných národných hrdinov. Oceňujeme ich hrdinstvo!

Dámy a páni,

vo februári, kedy svet videl, že Ukrajine nikto nemôže vziať slobodu – vonkajší útočník sa rozhodol, že si vezme časť územia Ukrajiny. Anexia Krymu sa stala jednou z najviac cynických aktov zrady v modernej histórii. Ukrajina, ktorá sa vzdala tretieho najväčšieho jadrového potenciálu na svete výmenou za bezpečnostné záruky, bola bodnutá do chrbta krajinou, ktorá jej dala tieto záruky.

Dovoľte mi, aby som vám pripomenul: pred 20 rokmi v Budapeštianskom memorande Rusko (spoločne s USA, Veľkou Britániou, Francúzskom a Čínou) sľúbilo zabezpečenie nedotknuteľnosti ukrajinskej štátnej hranice a územnej zvrchovanosti. V skutočnosti to, čo sme dostali od Ruska, bola anexia a vojna, ktorá dostala Ukrajinu na pokraj prežitia.

Sovietsky zväz sa zrútil príliš rýchlo, vytvorila sa ilúzia, že táto kapitola v histórii bola uzavretá, že tento príbeh došiel do svojho konca. Ale v mysliach ľudí ešte neskončil. Imperialistické myslenie je tam stále. Túžba po Sovietskom zväze a koniec zoskupenia, ktoré ukončilo studenú vojnu, pestovala revizionistické inštinkty.

V roku 2008 ruské vojská obsadili Abcházsko a Južné Osetsko. Teraz vpadli na Ukrajinu. Právo na ochranu etnických Rusov, dokonca aj rusky hovoriacich občanov môže poslúžiť, a už sa tak stalo, ako dôvod k vznieteniu plameňov vojny. Okrem Ukrajiny sa rusky hovoriaci občania nachádzajú aj v Moldavsku, Gruzínsku, Kazachstane, v pobaltských štátoch, Poľsku, Rumunsku, Bulharsku. Moldavsko, Gruzínsko, Ukrajina – čo sa stane ďalej?

Veľa vecí, vrátane efektívnosti globálneho systému nešírenia jadrových zbraní, bude vystavené ťažkej skúške a súdené v závislosti na reakcii Ameriky a sveta na túto otázku. Dokonca aj spojenci NATO sú v nebezpečenstve. Ako by bolo treba tento bod zdôrazniť – dva dni po návšteve prezidenta Baracka Obamu v Estónsku v deň, kedy sa skončil summit NATO, bol unesený estónsky spravodajský dôstojník a obvinený zo špionáže.

Bezpečnostné záruky, ktoré boli rozšírené na Ukrajinu, potom vo svojej práci zlyhali, čo dokazuje, že žiadne dohody alebo zmluvy nemôžu zabezpečiť svetový poriadok. Takže, čo môže priniesť mier a udržať ho? Spoločné hodnoty, spolupráca a vzájomná závislosť; vedenie a zodpovednosť.

Preto vás vyzývam, aby ste nenechali stáť Ukrajinu samotnú tvárou v tvár tejto agresii. Spojené štáty sa zaviazali, že budú stáť za ukrajinskú územnou celistvosťou – a my dúfame, že sa budú správať podľa tohto sľubu. Demokracie sa musia navzájom podporovať. Musia prejaviť solidaritu tvárou v tvár agresii a nepriazni osudu. V opačnom prípade budú odstránené – jedna po druhej.

Agresie proti Ukrajine sa stala jednou z najhorších porážok demokracie na svete za posledné roky. Jednoduchým jedným pohybom sa svet vrátil späť v čase – do reality územných nárokov, zón vplyvu, kriminálnej agresie a anexií. Počas dvoch týždnov sa uskutočnila invázia na Krym a anexia.

Ukrajina nie je pripravená čeliť nepriateľovi. Následky boli zničujúce. Povojnový medzinárodný systém kontroly a rovnováhy bol účinne zničený. Svet sa ponoril do najhoršej bezpečnostnej krízy od čias krízy medzi USA a ZSSR v roku 1962. Dnes sme svedkami ďalšieho pokusu o rozdelenie sveta a Ukrajina stojí v centre tohto pokusu.

Výsledok súčasnej vojny určí, či budeme nútení prijať realitu temnej, roztrhanej a zahorklej Európy v rámci nového svetového poriadku. Táto ukrajinská armáda, títo mladí chlapci (zle vyzbrojení a často svetom nedocenení) sú to jediné, čo teraz stojí medzi realitou mierového spolužitia a nočné mory úpadku do minulého storočia a novej studenej vojny.

A ak by sa tak stalo, tak by to nebol koniec a ani to najhoršie. Vojna, ktorú títo mladí muži v súčasnosti bojujú, nie je len ukrajinská vojna. Je to tiež európska a americká vojna. Je to vojna slobodného sveta – a za slobodný svet! Súčasná agresia proti Ukrajine je hrozbou pre globálnu bezpečnosť. Hybridné zástupné vojny, terorizmus, národné radikálne a extrémistická hnutie, erózie medzinárodných dohôd, rozmazaniu a dokonca aj vymazanie národných identít: tiete všetky hrozby doliehajú na Európu. Ak nebudú teraz zastavené, prekročia európske hranice a rozšíri sa po celom svete.

Aby sa tomu zabránilo, sú práve teraz pod paľbou tisíce ukrajinských vojakov. Vo svojom prejave v Kongrese Spojených štátov, z tohto majáka slobody, chcem im poďakovať za ich obeť! Apelujem na svet, aby uznal a schválil ich boj! Potrebujú viac politickej podpory! A potrebujem viac vojenského vybavenia – nesmrtiaceho aj smrtonosného. Prikrývky a okuliare pre nočné videnie sú dôležité. Ale nemôžete vyhrať vojnu s prikrývkami!

Ďakujem všetkým v Amerike, ktorí si uvedomujú a oceňujú historický význam tohto boja. Rovnako ako Izrael, Ukrajina má právo brániť svoje územie – a bude tak robiť, so všetkou odvahou svojho srdca a obetavosťou svoje duše! Apelujem na Ameriku, aby nám pomohla a povstala a bola konzistentná so svojimi základmi a rolou, ktorú prezentuje – apelujem na Ameriku, aby prevzala úlohu vodcu na tejto ceste!

Ukrajina mala vždy zvláštne puto so Spojenými štátmi. Dnes sa Ukrajina formuje ako prirodzený a dôsledný partner Ameriky v regióne. Toto partnerstvo nie je náhodné. Neprišlo preto, že sa ocitáme “na jednej lodi.” Prišlo preto, že v okamihu existenciálnej krízy bola ukrajinská voľba rovnaká, ako tá americká: sloboda, demokracia a právny štát. V čase európskeho skepticizmu a ruského otvoreného a nevyprovokovaného nepriateľstva, boli ukrajinskí občania pripravení dať svoj život za demokratickú a slobodnú Ukrajinu.

Náhodné “lode” sa môžu zmeniť. Povaha ľudí nie. Je v povahe ukrajinského ľudu netolerovať žiadnych diktátormi a usilovať o svoju slobodu – bez ohľadu na to, čo sa deje. Vzhľadom na dnešnú situáciu sa bude musieť ukrajinská demokracia spoliehať na silnú armádu. V nadchádzajúcich rokoch bude budovanie silnej armády ďalšou existenčnou skúškou ukrajinskej demokracie. Vidím to ako povinnosť, čo len bude v mojich silách, napraviť škody spôsobené ukrajinskej armáde a dať Ukrajine silnú modernú armádu, na ktorú budeme môcť byť hrdí. S ohľadom na túto skutočnosť dôrazne vyzývam Spojené štáty, aby dali Ukrajine štatút zvláštneho nespojeneckého partnera.

Tiež žiadam, aby Spojené štáty boli silné a stáli za svojimi zásadami s ohľadom na ďalšie sankcie voči agresorovi. Ekonomické sankcie sú dôležité z mnohých dôvodov. Pomáhajú rozlišovať medzi dobrom a zlom. Pomáhajú nám brániť sa a neustúpiť z morálnej prevahy a nepotopit sa do ľahostajnosti zamaskovanej ako pragmatizmus.

Chápem, že vojny si v poslednom desaťročí vybrali ťažkú daň na ekonomike Západu. Chápem, že americkí občania a daňoví poplatníci chcú mier, nie vojnu. Rovnako tak to chcú ukrajinskí občania a daňoví poplatníci. Avšak sú v histórii momenty, ktorých význam nemožno merať len v percentách rastu HDP. Ukrajinská vojna je jediná vojna za posledné desaťročia, ktorá je čisto o hodnotách. Jeden národ sa rozhodol byť slobodný a demokratický. Iný národ sa rozhodol ho za to potrestať. Svet jednoducho nemôže dovoliť tento druh správania!

“Hodnoty na prvom mieste” – to je pravda, ktorú Západ pripomínal Ukrajine za posledné roky. Teraz je na rade Ukrajina, aby pripomenula Západu túto pravdu! Dovoľte mi povedať toto: nie je žiadny spôsob, za žiadnu cenu, v žiadnom stave, že by sme sa niekedy zmierili s okupáciou Krymu. Ukončenie okupácie a zrušenie anexie nie je len integrálnou podmienkou pre úplnú normalizáciu vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskom. Je to tiež neoddeliteľnou podmienkou pre prosperitu a modernizáciu Krymu! Kým nie je splnená táto podmienka, tak žiadam Ameriku a svet, aby stál jednotný vo vysielaní signálov agresorovi dnes aj v budúcnosti, aby dal najavo, že politika a prax anexie nebudp nikdy tolerované.

Samozrejme nehovorím o vojenskom riešení Krymského problému. To bude dilema na mnoho rokov; výber medzi dvoma spôsobmi života a dvoma politickými, ekonomickými a sociálnymi systémami. Ale nepochybujem, že v dlhodobom horizonte systém, ktorý ponúka väčšiu slobodu, zvíťazí. Vždy to tak je!

Dámy a páni,

posledný pol rok bol časom najväčšie výzvy pre milióny Ukrajincov. Bola to doba hrdinstva a obetí. Pre mnoho ľudí sa to stalo konečnou obeťou. Dovoľte mi, aby som sa s vami podelil o dva ľudské príbehy, ktoré ilustrujú môj názor.

3.marca, kedy práve začala okupácia Kryme, bol jeden muž v krymskom meste Simferopol, ktorý urobil niečo nemysliteľné. Keď sa milióny cítili paralyzované a ohromený tým, čo sa odohrávalo pred ich očami, Resh Ametov, 39-ročný otec troch detí, sa rozhodol nemlčať. Tento statočný syn krymských Tatárov išiel do protestu jediného muža pred obsadenú radnicu. Neurobil nič viac, než že držal papier s nápisom “NIE okupácii!” Skupina neznámych ľudí ho zatkla a odviedla preč – pred očami desiatok svedkov a pred televíznymi kamerami. O dva týždne neskôr bol nájdený umučený a popravený v štýle mafie. Len pomyslením na posledné minúty mučenia tohto muža vám prebehne mráz po chrbte. Pýtam sa sám seba – čo viedlo tohto hrdinu k tomu, že urobil to, čo urobil? A nemôžem nájsť inú odpoveď, než že to urobil pre slobodu; aby jeho deti necelili otroctvu, ako je neo-stalinistickej diktatúra. Som presvedčený, že počas rokov, keď okupácia Kryme bude minulosťou, tak krymský ľud bude premýšľať o tom, čo urobil, a oslavovať jeho statočnosť – rovnako ako ja teraz! Ukrajina bude vždy stáť po boku ľudu krymských Tatárov, po boku ich jazyka, práv a kultúry, ktoré sú teraz pošliapavané – rovnako ako pred mnohými rokmi pod sovietskou nadvládou. Apelujem na Ameriku a svet, aby nemlčal o týchto zločinoch. Sú to Ukrajinci a krymskí Tatári, kto je dnes na Kryme utláčaný. A je čas pre všetkých ľudí dobrej vôle, aby preformulovali slová Johna Kennedyho z doby pred viac ako 50 rokmi: “Som krymský Tatár!” – A nie je nič, čo by ma donútilo vzdať sa svojej slobody!

Dovoľte mi tiež pripomenúť Volodymyra Rybaka, 4-ročného otca dvoch detí a člena mestského parlamentu východoukrajinskej Horlivky. 15. apríla sa postavil separatistom a ruským dôstojníkom špeciálnych jednotiek kvôli separatistickej vlajke, ktorú sa snažili vztýčiť na vrcholku miestnej administratívnej budovy. Rovnako ako Resh Ametov bol unesený a mučený. Jeho posledné hodiny museli byť nemysliteľné. Jeho telo bolo hrozne zohavené. Dnes tu stojím – v úcte k tejto tragédii a v odvahe a obete tohto muža a v odvahe a obete miliónov Ukrajincov. Z hĺbky svojho srdca som hlboko presvedčený, že nastane čas (a veľmi skoro!), kedy hlavné námestie v horlivci bude pomenované po Volodymyrovi a kedy budú žiaci k jeho pomníku nosiť kvety.

Dámy a páni,

nemýľte sa: voľba Európy a sveta práve teraz, nie je voľbou medzi unipolárnym a multipolárnym poriadkom. Ani to nie je voľba medzi rôznymi druhmi civilizácií. Je to voľba medzi civilizáciou a barbarstvom. A zatiaľ čo stojím na tomto mieste pred vami – demokratický svet sa nemôže zmenšiť alebo váhať! Nechceme vidieť všetky tie demokratické úspechy posledných desaťročí vymazané. Slobodný svet nesmie ustúpiť. A v pomocou Ameriky neustúpi! Žijeme vo svete, ktorý je vzájomne závislý a prepojený. V tomto svete je agresia proti jednému demokratickému národu agresiou proti všetkým.

Ak má o tom niekto pochybnosti, pokiaľ niekto dúfal, že bude “mimo,” kým sa Ukrajinci a Rusi navzájom zabíjajú, potom to skončilo 18. júla, kedy ruská raketa vystrelená ruským žoldnierom zostrelila civilné lietadlo Boeing-777. 298 nevinných mierumilovných ľudí, z ktorých mnohí leteli na svoju dovolenku na juhu, sa stretli s konečným zánikom v stepiach Ukrajiny. Ich chladnokrvné zabitie (rovnako ako barbarské zaobchádzanie s ich pozostatkami) ukázalo, že ktokoľvek zaplavuje Európu nekontrolovanými zbraňami, ohrozuje milióny životov. Po celé roky a desaťročia, ktoré prídu.

Bol to nesporný brutálny teroristický čin. Bohužiaľ, je to tragédia, ktorá prebudila mnoho ľudí na svete ohľadom situácie na Ukrajine. Dlho potom, čo vojny skončia, bude strach a nenávisť prežívať. Koľko ďalších úmrtí bude v týchto regiónoch spôsobené rozdanými zbraňami bez akejkoľvek kontroly alebo zodpovednosti? Koľko nevinných detí šliapne na mínu, ktoré sú tak masívne využívané separatistami? Koľko životov bude zničených a koľko duší otrávených propagandou? Akt zaplavovanie regiónu nekontrolovanými zbraňami reprezentuje politiku terorizmu financovaného štátom – a treba to zastaviť!

Cynické zostrelenie malajského Boeingu odhalilo ešte jednu dôležitú vec: sme teraz v čele boja proti terorizmu. A musíme spojiť svoje úsilie, aby sme účinne reagovali na túto výzvu. Ľudia po celom svete sa pýtajú na rovnaké otázky. “Sme teraz na prahu novej studenej vojny? Je tu možnosť novej, hroznej a nepredstaviteľnej vojny v Európe? Stáva sa skutočnosťou to, čo sa donedávna zdalo nemysliteľné?” Bohužiaľ, dnes musím na tieto otázky odpovedať “áno.”

Avšak nemôžeme a nesmieme toto akceptovať ako nevyhnutnosť. Svojho času v roku 2008 viedol vtedajší prezident Ruska svoju volebnú kampaň so sloganom “Sloboda je lepšia ako nesloboda.” Som si istý, že napriel krymskej anexii a pokračujúcej agresii, si milióny Rusov stále pamätajú tento slogan a berú ho vážne. Pripomeňme im ho! Ukážme im, že sloboda nie je luxus (ako sa ich niektorí snažia presvedčiť), ale nutnosť – a predpoklad pre skutočný úspech národa! Som presvedčený, že ukrajinský a ruský ľud majú dostatok vôle dať poslednú šancu mieru, aby zvíťazil proti duchu nenávisti. To je dôvod, prečo môj prezidentský úrad začal s mierovým plánom a jednostranným prímerím. To je dôvod, prečo sme teraz zastavili paľbu. To je dôvod, prečo proti sebe stoja dve armády – bez masívneho prelievanie krvi. A ak veci budú fungovať správne – tak ani nebudú musieť!

Som denne v kontakte so svetovými vodcami, vrátane vodcu Ruska. Dialóg nie je ľahký. Počas týchto posledných mesiacov bolo príliš veľa dobrej vôle zničené. Príliš veľa nenávisti bolo vytvorené – prirodzene aj umelo. Príliš veľa ľudí zomrelo. Na základe toho mám pocit, že je tu stále viac vzájomného uznania, že toho už bolo dosť! Krviprelievanie musí prestať! Pandémia nenávisti musí byť lokalizovaná a nesmie sa ďalej šíriť!

Ako prezident mám najťažšiu povinnosť – pozerám sa do očí matiek a manželiek mŕtvych vojakov a civilistov. Nikto to nemôže brať na ľahkú váhu. V súčasnej dobe to je moje bremeno – a bremeno prezidenta Putina. Rovnako ako minulý týždeň zapálil sviečku v kostole v Moskve na pamiatku tých, ktorí zahynuli vo vojne – ja som urobil to isté v Kyjeve. A zo srdca si hlboko želám, aby od teraz boli sviečky to jediné, čo na Ukrajine horí.

V priebehu posledných mesiacov Ukrajinci ukázali, že majú odvahu postaviť sa najmocnejšiemu nepriateľovi. Nikdy nebudeme počúvať agresora a nikdy sa pred ním neohneme. Sme pripravení na boj. Ale my sme ľudia mieru. Som pripravený, čo len bude v mojich silách, vyhnúť sa ďalšej eskalácii a stratám – aj v tomto okamihu, kedy sa vojna živí sama.

Skôr či neskôr sa mier vráti do ukrajinských domovov. A to aj napriek šialenstvo tejto vojny som presvedčený, že je možné mier dosiahnuť – radšej skôr ako neskôr! Som pripravený ponúknuť viac práv tým, ktorí žijú v Donbasu, než kedy mala akákoľvek iná časť Ukrajiny v histórii národa. Som pripravený diskutovať o čomkoľvek – okrem jednej veci, roztrhania Ukrajiny. A som si istý: pokiaľ je táto vojna o právach a nie o geopolitických ambíciách – tak riešenie musí byť a bude nájdené!

Dámy a páni,

v roku 1991 získala Ukrajina nezávislosť mierumilovnou cestou. Napriek tomu, čím viac sa táto nezávislosť stávala reálnou – tým viac rástla jej cena. Dnes je tá cena vysoká. Kým sa bojuje vo vojne, učíme sa oceňovať nezávislosť a rozpoznať skutočných priateľov. A nikdy nezabudneme, prečo potrebujeme nezávislosť. Potrebujeme ju, aby sme mali krajinu hodnú snov našich predkov. Potrebujeme štát, ktorý dá svojim občanom dôstojný život, spravodlivosť a rovnaké príležitosti.

Na dosiahnutie tohto cieľa budeme musieť vykoreniť hriechy, ktoré po dlhú dobu vyčerpávajú potenciál Ukrajiny a urobili z dvoch desaťročí nezávislosti dobu stratených príležitostí. Bolestivo si sme vedomí týchto hriechov, z veľkej časti sme ich zdedili z čias sovietskeho rozpadu: korupcia, byrokracia a cynizmus politických elít. Hovorí sa, že každý národ si zaslúži takú vládu, ktorú dostane. Dve ukrajinské revolúcie počas jedného desaťročia ukazujú, že Ukrajina potrebuje a zaslúži si hlbokú a zásadnú modernizáciu vo všetkých oblastiach, ktoré priniesli hospodársky úspech našich západných susedov. Vzhľadom na súčasnú situáciu na a v okolí Ukrajiny nie je vykonávanie komplexných reforiem záležitosťou úspechu Ukrajiny, ale jej prežitia. Hlboko si toho vedomý som dal voličom tento sľub a budem sa ho držať!

S asociačnou dohodou medzi Ukrajinou a EÚ podpísanou a ratifikovanou súčasne v ukrajinskom a európskom parlamente máme pred nami jasnú cestu reforiem. Nikdy v histórii Európskej únie nebol dokument, ktorý by bol tak draho zaplatený – za takú cenu neuveriteľných ľudských cien a obetí. A táto obeť, spomienka na stovky mŕtvych a ranených, bude ďalším dôvodom a motiváciou držať sa tejto jedinečnej šance, aby Ukrajina žila podľa svojho potenciálu. Ukrajina potrebuje modernú vládu a neskorumpovanú verejnú správu! Ukrajina potrebuje preniesť viac právomocí na miestne komunity! Ukrajina sa potrebuje viac spoliehať na svoju silnú, energickú a dynamickú občiansku spoločnosť! Ukrajina buduje nový model riadenia svojich štátnych a hospodárskych záležitostí, kde sú zásluhy a tvrdá práca riadne odmenené! Ukrajina potrebuje know-how, technológie a nové start-upy, aby sa lepšie zaradila do globálnej ekonomiky. A pre toto všetko potrebujeme pomoc Ameriky!

Žiadam najmä Kongres, aby vytvoril osobitný fond pre podporu investícií do amerických spoločností na Ukrajine a aby nám pomohol s reformovaním nášho hospodárstva a nášho justičného systému! Uisťujem vás, že všetka podpora, ktorú sme získali od Západu, bude využitá nezkorumpovanými inštitúciami a že nová generácia úradníkov zabezpečí, že tieto finančné prostriedky budú efektívne rozdelené.

Dámy a páni,

nazývame našu revolúciu “Revolúciou dôstojnosti”. Ľudská dôstojnosť je hnacou silou, ktorá ženie ľudí do ulíc. Táto revolúcia musí viesť k vzdelaniu dôstojnosti, ekonomike dôstojnosti a spoločnosti dôstojnosti. Ľudská dôstojnosť je to, čo spôsobuje tlkot srdca Ukrajiny a ukrajinská myseľ hľadí smerom k novej a lepšej verzii seba samého. Ľudská dôstojnosť je jediná vec, ktorou musíme oponovať proti barbarstvu tých, ktorí na nás útočia. Je to jediná vec, ktorú môžeme postaviť proti moru lží, v ktorom sa veľmi sofistikovaný a dobre financovaný stroj ruskej propagandy snaží utopiť pravdu o ukrajinskej demokracii. V nadchádzajúcich rokoch bude príliš veľa vecí závisieť od úspechu Ukrajiny. Tento úspech bude určený novým vedením Ukrajiny, jej novou politickou generáciou a nanovo zmobilizovanou ukrajinskou spoločnosťou.

Ukrajina má naozaj význam. Podporou Ukrajiny podporujete novú budúcnosť pre Európu a pre celý slobodný svet. Podporou Ukrajiny podporujete národ, ktorý si v nejcynickejších časoch zvolil slobodu. Na Ukrajine nemusíte budovať demokraciu – tam totiž už existuje. Len ju musíte brániť! To je to, čo robí Ukrajinu jedinečnou a jej boj ju hlboko odlišuje od iných konfliktov na svetovej scéne. To je to, čo robí Ukrajinu konečnou skúškou oddanosti ideálu slobody!

“Žiť slobodne, alebo zomrieť!” – bolo jedným z hesiel americkej vojny za nezávislosť. “Žiť slobodne, alebo zomrieť!” – bol duch revolučného Majdanu počas dramatických zimných mesiacov roka 2014. “Žiť slobodne, alebo zomrieť!” – sú slová ukrajinských vojakov, ktorí stoja na strane slobody v tejto vojne. “Žiť slobodne!” – musí byť odpoveďou, s ktorou sa Ukrajina objavuje v tejto vojne. “Žiť slobodne!” – musí byť správa, ktorú Ukrajina a Amerika vysielajú svetu, zatiaľ čo spoločne stoja bok po boku v tomto čase obrovskej výzvy.

Ďakujem vám!

Zdroj :
http://www.kyivpost.com/content/ukraine/full-text-of-poroshenkos-speech-to-joint-session-of-us-congress-365182.html

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Roman Huťa

    Nie som schopný to komentovať, tobôž …. No, nie som schopný ničoho. Desivý prejav a desivé následky. Veľmi tým trpím.. Je dobré, že si to priniesol, lebo sám som po tom nepátral. Musím  sa však opäť priznať, že so to nedočítal, veci, ktoré viem predom, nemusím dohrať do konca.. Ja viem ako to skončí a ak bude čas popíšem. Toho času mám teraz naozaj veľmi málo. Veľmi. Ver mi!

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?