Publikované: 16.02.2015

Prestaňte prosím už s tým zlým “východom”

Pred polrokom som sa dočítal, že my východniari sme mentálne 20 rokov za Bratislavou a dnes som ešte našiel “super” návod pre východniara, ako žiť v Bratislave. Neviem presne aké pohnútky mali dotyční páni pri vyjadreniach, alebo písaní, ale skôr by som to zaradil k vyjadreniu istého českého politického klasika, ktorý raz na margo slovenského piva povedal “Popradské pivo je vhodné pro rozpouštení zubních protéz, pokud je tam necháte pres noc.”

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ja mám Bratislavu rád, ale takto ponížiť východniarov je absolútne nemiestne a opäť to len podráždilo jednak východniarov a tiež aj tých, ktorí si myslia, že východ je len zaostalá súčasť Slovenska a západ musí na východ “zarábať”. Už dobre poznáte tie ošúchané a nezmyselné argumenty.

Budem sa venovať najprv vyjadreniam, že východ je o 20 rokov pozadu. Ak si prečítam vyjadrenie dotyčnej osoby viackrát (odkaz tu), je zrejmé, že jeho prehľad o východnom Slovensku je veľmi chabý aj keď pôvodom pochádza z Bardejova. Tvrdí, že sa Bratislava nenormálne rozvíja, a že to je megamoderné mesto a tak ďalej. (Čudujem sa teda, prečo tento mladý človek žije v Nórsku).

Ja Bratislave nechcem krivdiť, ja jej to prajem, ale ten kto to povedal, ostal niekde v roku 2008 – 2009. Prečo práve toto obdobie? Nuž preto, že v roku 2008, predtým ako vypukla finančná kríza, bolo v Bratislave naplánovaných niekoľko megalománskych projektov. Tie naozaj mohli z Bratislavy spraviť mesto, ktoré sa nenormálne rozvíja a ktoré by bolo megamoderným mestom. Vo väčšine prípadov to však bola nafúknutá bublina a s príchodom krízy väčšina z developerských plánov ostalo na papieri. Niečo podobné, ale samozrejme v menšom počte sa stalo aj v Košiciach. Dobre viem o čom píšem, keďže som vlastnil portál o Bratislave a Košiciach, kde sme o rozvoji v týchto mestách písali.

Pozrime sa teda na ďalší argument a to, že východ je druhé Slovensko, kde sa zastavil čas v roku 1997. Netvrdím, že neexistujú dediny, alebo menšie mestá na východnom Slovensku, kde to tak pôsobí. Ale také dediny prípadne menšie mestá nájdete v menšom počte aj na severe, juhu, strede a dokonca aj na západe Slovenska.

Ak to dotyčná osoba myslela aj na mestá ako Košice, Prešov, Poprad, atď. Musím mu takto odkázať, že nech pri najbližšej návšteve Slovenska poriadne otvorí oči, pretože evidentne po týchto mestách chodil za šera, pretože inak si tento postoj, ktorý vzniká pri porovnaní s Bratislavou neviem vysvetliť.

Nechcem hovoriť aké ma Bratislava nedostatky, totiž ak si odmyslím pár detailov, ja ju považujem za pekné mesto, ale toto mi neuverí asi nikto. No je to tak. Dokonca som o tom písal v blogu ešte minulý rok. Tu je pár citátov.

“Prvýkrát som sa do Bratislavy dostal v roku 2004 a po pravde z taxíka som ju vnímal ako druhé Košice keďže architektúra slovenských miest je rovnaká, ale samozrejme Bratislava pôsobila ako trochu väčšia a chaotickejšia než Košice. Väčšou ju robí hlavne Dunaj a Petržalka.”

“V Bratislave sa mi páči hrad, mosty ponad Dunaj, ale aj samotný Dunaj s lodnou dopravou a jeho nábrežia, obzvlášť tam kde je Eurovea. Pekná je aj budova SND, svojím spôsobom aj Petržalka, a pozdávajú sa mi aj viaceré nové výškové budovy.”

“Bratislava nikdy nebola z môjho pohľadu nejaký extra historický skvost, to by som hľadal v iných slovenských mestách. Na mňa Bratislava pôsobí skôr moderne a práve to je podľa mňa jej pozitívum, ktoré ma asi do nej stále ťahá.”

Trochu to rozoberiem ešte ďalej. Keby východ bol 20 rokov pozadu, asi by mestá ako Košice a Prešov nepostúpili do finále bitky o prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. A teraz zbystrite zrak, Bratislava v tej súťaži vypadla medzi prvými uchádzačmi.

Práve tento titul a to od jeho získania v roku 2007, až po vyvrcholenie priniesol do Košíc mnoho peňazí a mnoho vecí sa v meste zmenilo. Pribudlo veľa nových projektov a tvár mesta sa pomaly, ale isto zmenila a to nielen vďaka tomu projektu, ale aj vďaka rozvoju mimo EHMK.

Samozrejme nedostatkov je stále dosť, ale to už záleží aj od vedenia mesta, ako sa dokáže chopiť svojej funkcie. Nepopieram, že Bratislava je o niečo bohatšie a väčšie mesto, kde sa odvádza viac daní, kde je vyššia kúpna sila, kde je viac firiem a pracovných ponúk, ale tak to je všade na svete. Hlavné mesto je to prvé. Avšak rozdiel o ktorom som sa dozvedel, nie je absolútne reálny.

Taktiež viacerých východniarov sa mohlo dotknúť pokračovanie vyjadrenia na adresu vzdelania, nezamestnanosti, nemocníc a ďalšie vytiahnuté veci presne tak, aby to pobúrilo. Nepopieram, že tu sú nemocnice aj v zlom stave, a že nezamestnanosť takmer na celom východe je alarmujúca. Poznám však zanedbane nemocnice a slabé školy aj na západnom Slovensku.

Jedným z veľmi častých argumentov ľudí žijúcich v Bratislave je to, že tam pracuje celý východ. Trochu to len poopravím, pracuje tam obyvateľstvo z rôznych častí Slovenska napríklad aj z Trnavy, čo Východ rozhodne nie je. A koniec koncov aj v Košiciach pracuje veľa “cezpoľných” po bratislavsky “cépečkárov” či už z Michaloviec, Prešova, Trebišova, Rožňavy a kopec ďalších iných miest a obcí. Ale komu to vadí? Je to prirodzené ak je nejaké mesto metropolou, automaticky priťahuje ľudí zo širokého okolia a spoločne v danom meste fungujú.

Prejdem k tomu návodu pre východniarov žijúcich v Bratislave (odkaz tu), ktorý je napísaný tak trochu zvláštne a nedá mi nespomenúť niekoľko Bratislavčanov a Trnavčanov, ktorí žijú napríklad v Košiciach a sú tu spokojní. Našli si partnerky a žijú svoj život. Dokonca mám aj priamo kolegu v našej firme. Po pravde obaja sa občas zabávame na tom, aký ma kto prízvuk. Berieme to ako srandu, určite nie ako nejakú provokáciu. Všetko podľa mňa záleží skôr od povahy človeka, alebo skupiny a samozrejme záleží to aj od okolností. Čiže ten návod je podľa môjho názoru bezpredmetný. Ak sa zamyslím nad tým, čo autor v blogu píše o referende, alebo islamistoch … už považujem za pritiahnuté za vlasy, alebo v podstate aj za provokáciu, že to vôbec nejakým spôsobom spomína. Na začiatku svojho blogu tvrdí, že býval v okolí Košíc. Mám skôr však pocit, že býval dosť ďaleko na to, aby ich mohol dostatočne spoznať.

Na záver spomeniem ešte jeden starší článok o tristotisíc “cépečkároch” v Bratislave. A tu chcem dodať len toľko, že je to hlavne o nastavení zákonov samospráv a opatrení väčších miest, kde je prirodzené, že ľudia dochádzajú za prácou, školami, alebo zábavou. To isté sa deje napríklad v Košiciach aj keď nie až v takom množstve.

Vedel som napísať tento blog aj vo forme vyťahovania sa a ponižovania Bratislavy, na základe, či už podstatných, alebo nepodstatných argumentov. O toto mi však nejde. Mne nevadí Bratislava, ani východ ani Košice. Ja mám rád každý kút našej krajiny aj s jeho mentalitou, alebo charakteristikou. Mne vadia tie ustavičné provokácie a zbytočne články na túto tému, ktoré potom vyvolávajú reakcie, ako je aj táto moja. A to nejdem spomínať diskusie pod takými článkami.

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?