Publikované: 13.01.2021

Prezident Trump vyhlásil núdzový stav

Federal Emergency Management Agency (FEMA/USA) je federálna agentúra ministerstva pre vnútornú bezpečnosť a krízové situácie.
FEMA bola zriadená dvomi dekrétmi Jimmyho Cartera v roku 1979. Po prvý raz v jej histórii zareagovala na udalosti vo Washingtone (útok na Capitol) a plánované nepokoje vo všetkých 50-tich štátoch Únie.
Spoločnosť FEMA je konkrétne oprávnená identifikovať, mobilizovať a podľa vlastného uváženia poskytnúť vybavenie a zdroje potrebné na zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti. Financovaná je z federálneho rozpočtu.
Aktivovaná bola prezidentským dekrétom Trumpa 11. januára HQ-21-005 z 11.1.2021.
Americký prezident Donald Trump dekrétom (Declaration) v noci z 11-teho na 12. januára vyhlásil núdzový stav na území dištriktu štátu Kolumbie, teda v hlavnom meste vo Washingtone a udelil právomoci FEMA a ministerstvu vnútornej bezpečnosti.
Prezident Trump podpísal prezidentský dekrét, v ktorom vyhlásil, že v okrese Columbia existuje mimoriadna situácia, a nariadil federálnu pomoc na doplnenie snáh okresu o reakciu v dôsledku mimoriadnych podmienok vyplývajúcich z 59. prezidentskej inaugurácie od 11. januára do 24. januára 2021.
Dekrét má platnosť do 24. januára 2021.
https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/president-donald-j-trump-approves-district-columbia-emergency-declaration/
Už na miesto dislokovaná Národná garda USA má dohliadnuť na bezpečnosť inaugurácie nového prezidenta Joe Bidena:
              

Vláda USA môže takýto stav vyhlásiť v prípade prírodnej katastrofy , občianskych nepokojov , ozbrojených konfliktov, pandémií alebo epidémií.
Aktivácia Federal Emergency Management Agency (FEMA) platí pre stav núdze, núdzového stavu.
Núdzový stav: emergency
Výnimočný stav: state of emergency
Jazyková poznámka: Nepozorným môžu splývať pojmy núdzový stav, výnimočný stav; môže dôjsť k zmiešavaniu a zamieňaniu pojmov mimoriadny stav, mimoriadna situácia…
Mimoriadny stav je stav mimo bežný štandardný stav; zakladá použitie správneho pojmu z vyhodnotenia a definície daného stavu, podľa: definiens je odvodené od definienda a následne: modus operandi, modus vivendi (východisko, riešenie).

Slovensko: Ústavný zákon č. 227/2002 Zb. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2002/227/
Slovensko agentúru podobnú USA nemá, zákonom disponuje vláda a parlament (Matovičova vláda si to „prehodila“; postavila sa nad parlament a ten je len „ústavnou poistkou“ v lehote do 20 dní; stalo sa včera). Hmm…
Vláda používa armádu pre mierový účel pre posilnenie boja proti pandémii…
Policajný zbor sa riadi pokynmi vlády.

Ak kto očakáva, že ešte úradujúci Trump aktivuje Insurection Act, sa mýli; zákon o povstaní z roku 1807 oprávňuje prezidenta Spojených štátov nasadiť americkú armádu za určitých okolností pre účel potlačenia občianskych nepokojov, povstania alebo vzbury.
Naopak, hypoteticky to je možné v závislosti na vývoji udalostí po 20. januári (inaugurácia) pod velením Bidena.

Trump vyhlásil núdzový nie výnimočný stav, tobôž nie stanné právo. Súčasťou núdzového stavu sú opatrenia v čase nepokojov a covidu ako dva v jednom.
USA sú v extrémne hlbokej vnútornej kríze. Stoja pred preformátovaním smerom dnu i von. Režim stanného práva, ktorý zodpovedá stavu vojny, hrozí ak bude schválený New Patriot Act. Má postihnúť hnutie MAGA, QAnon  a Trumpa. Pod rúškom zaistenia americkej „slobody a demokracie“. V opore o Patriot Act (law):
https://www.justice.gov/archive/ll/highlights.htm
„V kongrese údajne leží draft zákona, ktorému sa pracovne už hovorí New Patriot Act, ktorý by mal vláde Joe Bidena dať právomoci na zaradenie 75 miliónov amerických voličov Donalda Trumpa k členstvu v organizácii MAGA (Make America Great Again; táto organizácia by týmto novým zákonom bola zaradená na zoznam teroristických organizácií“ na čele s Donaldom Trumpom.
Konanie začne aj proti hnutiu QAnon.
K aktivácii Dodatku 25 Ústavy USA nedôjde. Začatý bol ústavný impeachment. Paralelne začne vyšetrovanie a stíhanie Donalda Trumpa.
Končiaci prezident USA je v defenzíve. Armáda nie je presvedčivo na jeho strane. Národná garda bude chrániť ústavné inštitúcie pred MAGA a QAnon. Trumpov republikánsky múr sa pred hlasovaním o obžalobe rozpadáva.
Trumpov prejav v utorok v Texase a Alamo:
https://apnews.com/article/trump-us-capitol-riot-no-responsibility-03eccd4b09d7acb6f5cce304a0afdf42
Poznámka k “údajne“ (k New Patriot Act): Neoverené, ale:
Konšpirácie o deep state a cabal sa po uznaní výsledku prezidentských volieb s celým koloritom okolo, menia na realitu. Otázka hodín, dní…
Trump svoj boj prehral.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Záver (prílepok): Podľa Aeronet a VK Trump vyhlásil výnimočný stav. Nie. Ide o núdzový stav. Aeronet v tejto veci konšpiruje (a podsúva dramatickejší výraz).
Ostatok obsahu správy Aeronet/VK s komentármi, pomenovaním vecí a predikciou budúceho naratívu v možnosti, je v poriadku ako možný predpoklad potenciálneho vývoja budúcich udalostí…
Dobré vedieť, preto zdieľam:
https://aeronet.cz/news/donald-trump-v-noci-na-dnesek-vyhlasil-ve-washingtonu-d-c-vyjimecny-stav-udelil-pravomoci-fema-a-do-hlavniho-mesta-bylo-nasunuto-25-000-prislusniku-narodni-gardy-na-den-inaugurace-joea-bidena/
K mentálnej výbave fejzbúku:

Dnešná správa: Viceprezident Mike Pence listom včera odmietol písomnú výzvu Nancy Pelosi na aktiváciu 25. dodatku Ústavy USA. Dôvod: Dodatok súvisí so zdravotným stavom a nie je trest. Pokračuje sa v procese schvaľovania obžaloby Trumpa podľa ústavy (impeachment).

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?