Publikované: 13.12.2020

Prezidentské voľby verzus ústava USA

V predošlom článku som zmienil rolu Najvyššieho súdu USA vo veci možnosti, práva a povinnosti posúdenia zákonnosti a ústavnosti (platnosti) prezidentských volieb. Priznávam, a desí ma to, že Najvyšší súd USA sa odmietol zaoberať Trumpovou volebnou žalobou. Urobil tak v pomere 7:2 proti jej prejednaniu v piatok neskoro večer.

               
Zamietli ju aj traja „jeho“ sudcovia: Amy Coney Barrett, Brett Kavanaugh a Neil Gorsuch. Trumpove šance sú mizivo malé a klesajú.
Umožňujú mu dovolávať sa ale 14. dodatku Ústavy, ktorý zaručuje americkému ľudu občianske a ústavné práva, istoty a záruky, ktoré boli zamietnutím žaloby podľa Trumpa a jeho právnikov Najvyšším súdom USA (obdoba ústavného súdu) odmietnuté.
Rozhodnutie výboru SCOTUS znamená, a to je to, čo ma desí, že v USA sa zrútil ústavný systém. Toto Trumpovo tvrdenie je zatiaľ  predčasné. Zaskočený vyjadril neskoro v piatok večer svoje poľutovanie twítom: „Najvyšší súd nás skutočne sklamal. Žiadna múdrosť, žiadna odvaha!“
Najvyšší súd sa nechce zaoberať tým, že v štyroch silných štátoch prebehli voľby podľa dodatočne zmenených volebných pravidiel v rozpore s ústavou, o ktorých nerozhodli ich zákonodarné zbory. Právnici zastupujúci Texas vo svojej v utorok podanej sťažnosti tvrdili, že voľby v Michigane, Georgii, Pensylvánii a Wisconsine boli v rozpore s ústavou USA, a to kvôli rozsiahlemu využívaniu korešpondenčného hlasovania.

Príklad ústavnosti-ne-ústavnosti: V Česku o predĺžení núdzového stavu podľa ústavného zákona o krízovom stave na rozdiel od Slovenska, kde tak urobila arbitrárne vláda, rozhoduje na návrh vlády snemovňa (parlament).
Rozhodnutie výboru SCOTUS takmer určite uvoľní cestu volebnému kolégiu, aby sa v pondelok stretlo a formalizovalo víťazstvo Joea Bidena.
O výsledkoch volieb rozhodne Zbor voliteľov USA 14. decembra (pondelok).
Do toho dňa je Joe Biden stále len prezidentský volebný kandidát.
Slovo ešte dostane Kongres 6. januára (zákonodarný zbor USA).

Trump zazlieva ministrovi spravodlivosti aj, že: “Prečo Bill Barr neprezradil verejnosti pred voľbami pravdu o Hunterovi Bidenovi?,” pokračoval Trump. “Joe na pódiu debaty klamal, že sa nič nedeje! To bola veľká nevýhoda pre republikánov!“ (Trump tým nepriamo priznal prehru).
Že vyšetrovanie Bidenovho syna prebieha už od roku 2018, médiá potvrdili až začiatkom minulého týždňa (pro bidenovské médiá…, už museli).
Pred pár dňami, že ide o daňové podvody (Čína, Ukrajina), to potvrdil sám Hunter Biden. Pre viaceré trestné činy aj proti republike, je stíhaný aj Porošenko (väzby na Bidena staršieho proti Ukrajine a jej ľudu).
Už len pre toto sa Biden nemal stať americkým prezidentom. Jeho voličstvo nemalo informácie
Vyšetrovanie bolo z pokynu ministerstva spravodlivosti pozastavené „aby nenarušilo politický boj prezidentskej kampane.“ Hmm…
“Včera som sa prvýkrát dozvedel, že americká prokuratúra v Delaware informovala môjho právneho zástupcu, že vyšetrujú moje daňové záležitosti,” uviedol vo vyhlásení až 8.12. Hunter Biden. Info boli uvoľnené až po voľbách…
Zaujímavé poznatky NY Post:
https://nypost.com/2020/12/09/hunter-biden-under-federal-investigation-for-possible-tax-fraud/
Proti Markovi Zuckerbergovi z Facebooku a tiež niekoľkým ďalším technologickým gigantom boli z prostredia Trumpa podané žaloby pre podozrenie z ovplyvňovania amerických prezidentských volieb 2020. Nechcem domýšľať, ak by niečo podobné, malo sa dotknúť aj EÚ…
Ale to už zrejme bude prezidentom USA Joe Biden a jeho demokrati kauzy „stopia a zametú pod koberce“.

Trvám na názore a presvedčení, že najvyšší súd USA mal tieto prezidentské voľby vyhlásiť za zmätočné a neplatné. Bez ohľadu na to, koľko v ňom sedí sudcov demokratov či republikánov.
Súhlasím s Trumpom. Najvyšší súd „ludsky zlyhal“. Zbabelo sa vyhol problémom. To je to najhoršie, čo americkú slobodu a demokraciu mohlo postihnúť…

V USA silnejú nepokoje. V sobotu večer priaznivci Antifa vo Washingtone D.C. bodli štyroch Trumpových prívržencov (boli prevezení do nemocníc). Jedna osoba mala byť postrelená.

Zasahovanie Kremľa do volieb 2016 nebolo podložené dôkazmi. Len konštatované. Ako hotová vec, v pozícii axiomy. Tie sa nedokazujú.
Snáď jediný, kto neblahoželal Bidenovi a čaká na konečný výsledok, lebo má info, je Vladimír Putin.
Pripravený je na obe alternatívy.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?