Publikované: 27.02.2013

Prezidentský palác – je to Ficov sen?

Posledné dni sa nám náš najsociálnejší, skromne bývajúci a skromne sa odievajúci premiér pretŕča všelikde. Raz ho vidíme, ako hreší neposlušnú opozíciu v Bratislave (vraj mu je z  Bratislavy až zle – holt, každý má právo na svoju mienku…), inokedy zápalisto írečitými slovami obhajuje nášho cteného vrelemilého prezidenta hlavy štátu – reku : …ako keby bol masový vrah alebo niečo ukradol? Ďalšie dni ho zas vidíme ako ukazuje tým menej trénovaným jedincom z armády ako sa robí tisíc klikov ( no dobre, neboli to kliky – ale snaha bola, nie?)  druhý deň sa dozvieme, že nadovšetko mu na srdci leží osud nášho svojstojného holubičieho národa, aby sme hneď vzápätí dozvedeli o jeho ohrození po doručení neznámeho prášku.

Keby to nebolo do plaču, bolo by to do smiechu. Nepovažujem Róberta Fica za človeka, ktorý nevie čo robí. Naopak jeho pracovitosť, húževnatosť s akou ide za svojim cieľom by bola v inom prípade hodná obdivu. Je to človek, na ktorého histórii v politike vidno jasnú linku, cestu ktorou sa uberá a štverá postupne nahor. Je mimoriadne ambiciózny, koná bez predsudkov a škrupúľ. Jeho kroky a konanie nie sú bezmyšlienkovité, jeho slová majú svoj dôvod a preto je nutné pýtať sa prečo, cui bono?

 

Kliky Róberta Fica a ich marketingový význam.

K samotnému cviku – ak to človek poctivo trénuje dlhšiu dobu je podľa mňa reálne sa dostať na hranicu 1000 klikov, oficiálny svetový rekord je vraj viac ako 1500 za hodinu. To je však len technická stránka prevedenia aktu.

Komentátori stále zabúdajú na to, čo Fico v skutočnosti spravil. Vyslal pozitívny signál – o svojej zdatnosti, sútaživosti, ochote prekonávať prekážky a víťaziť. Je úplne jedno, či to bolo poctivé alebo nie. Pre polovicu národa je podvedome hrdina bez toho, aby musel ísť do politického súboja. To sú rovnaké príbehy, ako keď sa filmová hviezda vrhne do ohňa, aby zachránila mačiatko. Síce sa bude veľa ľudí uškŕňať, ale keď si bude rodina vyberať film na pozeranie, siahne po známej, hrdinskej tvári. Dosaďte si za slová celebrita Fico, za výber filmu voľby a máte dôvod, prečo sú tieto oslavne PR (public reliations) akcie také dôležité.

Vyjadril som sa k technike PR a teraz k cieľu R.Fica. Podľa mňa je jeho cieľom moc sama osebe. To, že sa zabezpečí, pomôže “požičať si” všetko, čo nie je na Slovensku pribité, odmení Smenzorov (smeráckych sponzorov) na ceste k moci, sú nutné kroky na to, aby moc získal a udržal si ju. Veľa politikov dnes nemá iné ambície ako Fico, len to nevie robiť tak dobre a cieľavedome.

Výsledkom Ficovej vlády, ktorá sa kvôli voličom tvári ako sociálna demokracia (SD), takže robí kroky, ktoré navonok vyzerajú sociálne, musí byť nutne pokles ekonomiky a pokles životnej úrovne. Nemá žiadnu ústrednú niť, myšlienku, ideový koncept, na ktorý by sa nabaľovali kroky vlády a vytvárali ucelený koncept. Tak, ako je zrejmá myšlienková prázdnota Fica, prenáša sa to aj do jednotlivých ministerstiev a štátných úradov. Výsledkom jeho mocensky orientovanej vlády bude bezradnosť, neúspech a drahé chyby. Odhadujem, že v súčasnosti je možné takúto vládu udržať maximálne dve volebné obdobia. Preto ak nechce Fico odísť do politického dôchodku, alebo čakať desať rokov, kým sa ekonomika obnoví, musí hľadat nejaký exit.

Prezidentský post je jedno z logických východísk. V prípade, že skutočne pôjde kandidovať za prezidenta, bude musieť udržiavať aspoň súčasný stav ekonomiky, hasiť najväčšie diery nezamestnanosti aby mu neklesali percentá a zvyšovať frekvenciu podobných pozitívnych posolstiev ako bol tento s klikmi. Na Slovensku síce veľľmi dobre pôsobí  aj negatívna kampaň, je veľmi efektívna, v súčasnosti však Fico nevie, koho bude mať za oponenta, takže nemá ju na koho zacieliť. Aj tak to spraví až tesne pred voľbami, ako urobil Gašparovič, keď rozniesol klebety o Radičovej a jej nadštandartných vzťahoch s Maďarmi.

 

Ďalšie prípady

Spomínal som jeho prejav pred Matičiarmi, kde sa populisticky prihlásil ku xenofóbnym náladam panujúcim na Slovensku,  nášho svojstojného holubičieho národa aby sme hneď vzápätí dozvedeli o jeho ohrození po doručení neznámeho prášku. Jednoduchou úvahou že väčšinu Slovákov trápi cigánsky problém, rozohnal chmáry na ich tvárach tým, že demagogicky vyhlásil politiku tvrdej ruky, ktorú ale nesmie urobiť kvôli škaredému Bruselu. Robí to presne ako každý demagóg a populista v histórii. Vždy sľúbi každému čo chce počuť, pritom ani jedno slovo z toho nemyslí vážne.

Čo sa však divíte, ak Fico skutočne kandiduje na prezidenta, potrebuje aby skoro každý deň o ňom vyšla nejaká správa, takže predpokladám, že sa frekvencia takýchto správ udrží na vysokej úrovni. Bude to podobné, ako keď kandidoval Obama a báli ste sa otvoriť “can” (=plechovka anglicky), aby z nej na Vás  nevyskočilo “yes we can” (áno my to dokážeme).

Bude zachraňovať topiace sa deťúrence, bude kŕmiť a krotiť divú zver, zdolávať naše miniveľhory, vystavovať mužnú hruď v lúčoch vychádzajuceho slnka na pozadí liptovskej scenérie pri kosení trávy, občas sa blysne svojimi encyklopedickymi kultúrnymi a jazykovými vedomosťami . Proste bude to náš mocný Slovenský junák, všetkoznajúci, chránivší našu slovänskú podstatu pred neprajnosťou zlého kapitalistickieho sveta.
No nehodili by ste aj vy takému svoj hlas?

 

Realita prezidentských volieb dnes

Ak bude volebná účasť v prezidentských voľbách ako minule, úplne mu stačia voliči Smeru, ktorých bolo 1134280 a dokopy by len oni sami vytvorili väčšinu 51%. K tomu treba prirátať hlasy rodoľubov, všetkých pohrobkov HZDS a dostaneme potenciál cca 1,5miliónov voličov. Radičová sa minule zastavila na 988808 hlasov, takže ak žiadny kandidát nemá v súčasnosti je výtlak, váhu, nie je reálna šanca na výhru opozičného kandidáta.

 

Čo robiť?

Opozícia by mala metódy a techniky Fica študovať, vážne. Ak je jeho primárny cieľ získať prezidentský post, prvý krok by mala byť urýchlená dohoda o spoločnom kandidátovi opozície, alebo naplno podporiť občianskeho kandidáta (ktorým je zatiaľ len Kiska). Kiska alebo poslanecký kandidát by mal tiež začať vysielať maximálne množstvo pozitívnej gradovanej reklamy, mal by sa (a opzícia s ním, ak ho bude podporovať) prichystať na mimoriadne špinavú kampaň a čo sa týka negatívnej kampane, tu existuje milión dôvodov proti Ficovi, takže by to mal byť ohnivý záver kampane.

Ficov cit pre efektívne PR akcie je veľmi dobrý a je len škoda, že opozícia (Matoviča za opozíciu nepovažujem) nie je  schopná takéto divadlo ponúknuť. 80% voličov pri pohľade na plénum SNR očakáva drámu, akciu, čítanie zákonnika hlasy voličov neprinesie. Z tých zvyšných 20% intelektuálov aj tak minimálne polovica ostane doma, a zvyšok rozdelí svoje preferencie všelikde.  Takže si myslím, že je povinnostou opozície bojovať nielen o presvedčených voličov, pretože len títo  umožnia poraziť Smer… A ak si títo voliči žiadajú show, happeningy a veľké srdcervúce príbehy, mali by ich dostať.

Samozrejme opozícia si môže povedať, že jej nestojí za to sa takto strápňovať, však “sme intelektuáli, elita národa”, to ale mohli kľudne žiť z dotácii a grantov v nejakej dotovanej organizácii a nemuseli sa tlačiť na javisko politického divadla. Pretože v tom hľadisku sedia ľudia, ktorí platia ex post za predstavenie, ktoré uvidia. Ak si z neho niečo zapamätajú a odnesú do života, hodia do urny pri východe odmenu – svoj hlas. Odmena za nudné a nezáživné politické predstavenie bude tomu zodpovedať. To nie sú skalní fanúšikovia, tých je len pár percent. Väčšina sú ľudia, ktorých treba presviedčať každodenne, bez chyby a zároveň treba odrážať útoky a podvodné machinácie Smeru, ci reagovať na jeho plány.

K článku o klikoch  - väčšina ľudí veľmi dobre vie, že Ficovi nešlo o nejaký náhly záchvat sebaprezentácie. Išlo o veľmi starostlivo pripravenú a perfekne marketingovo zvládnutú akciu, ktorá mala jasný propagandistický účel. O cieli som špekuloval vyššie. Takisto je väčšine opozície jasné, že trvalým výsledkom jeho vlády bude obsah vtipu :

Správy Slovenského rozhlasu:

 • Súdruh Fico vstáva, vstávajme spolu so súdruhom Ficom
 • Súdruh Fico cvičí kliky, zacvičme si spolu so súdruhom Ficom
 • Súdruh Fico sa ide umyť, poďme sa umývať tiež
 • Súdruh Fico ide raňajkovať a my si pustíme nejakú peknú budovateľskú pesničku!
 • SlabéVýborné (+58 skóre, 60 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

5 Komentárov

Komentárov 1 - 5 z 5Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Ján Gaborčík

  Výborný článok aj analýza.Je to tak, ako si napísal.Fico sa riadi prieskumami verejnej mienky-krátkodobo a zaraz reaguje.Dlhodobo je za tým cieľ stáť sa prezidentom, hoci tvrdil že z politiky odíde v r.2014.Neodide je to pre neho fetiš.Je to schopný demagóg a manipulátor verejnej mienky, mentalista ktorý vie, kto čo chce a kedy počuť.Koná cielene a sofistikovane a je preto nebezpečnejší ako Mečiar.Pomalými a postupnými krokmi centralizuje svoju moc,ničí strednú vrstvu, pričom vie majstrovsky odputávať pozornosť od momentálnych problémov.Opozícia je slabá v tom, že ho neanalyzuje a neurčuje témy a neskoro a nejednotne reaguje,preto môže veselo robiť kliky bez toho aby sa zapotil.

 2. Cui bono? Nemám ani najmenšiu chuť obhajovať Fica ani analyzovať jeho PR skillsy. Za to majú zaplatené mnohé firmy,…či jedinci,…. niektorí majú za to dokonca aj sľúbené funkcie v regionálnej politike, ako niekde o sebe pán Poláček uvádzate. Tam je zároveň aj odpoveď Cui bono? (pre koho je to výhodné?). Ešte čo sa toho Fica týka. Pre mňa je Fico v oblasti morálky a poctivosti v politike v podstate to isté, čo bol u nás Mečiar, Dzurinda,… či ostatní predsedovia politických strán, len s jedným rozdielom – je oveľa cieľavedomejší, zdatnejší a predom menovaných niekoľkokrát prevyšuje. A tým aj nebezpečnejší. Kritika Fica, hlavne tá oprávnená, ma nielenže neirituje,…ale myslím si, že jej je málo a je nedôsledná, hlavne keď prichádza nie z občianskej obce,…ale zo straníckych kruhov. Kritika Fica a Smeru zo straníckych pozícií je nielen bezcenná, ale aj kontraproduktívna. Prečo? Pozrime sa na to zo systémového pohľadu. Úprimná kritika Fica je len tá, ktorá je nasmerovaná na konkrétny jav a má za cieľ jeho nápravu v prospech občana. Vám a Vám podobným pán Poláček,…nejde o nápravu zlého stavu,…ale o získanie politických bodov, ktoré potrebujete pre Vás a Vašu stranu (SaS), poťažmo pre pravicu. Je to hra s nulovým súčtom – ja vyhrám, on prehrá. O čo viacej naňho našpiním,.. toľko bodov získam pre seba. Z pohľadu nás občanov to má však jeden zásadný háčik. Vy nekritizujete pre zlepšenie situácie, ale preto, aby ste sa k moci dostali Vy,…a aby ste Vy mohli robiť to, čo robí teraz Fico. A všetky prostriedky k dosiahnutiu tohto ciele sú Vám dobré. Obsah Vášho článku to v plnosti dokumentuje. Moc mi pripomínate prelhaných komunistických ideológov a propagandistov, ale aj súčasných západných spindoktorov a sociálnych inžinierov, ktorí nemajú žiadne zábrany akokoľvek pokrútiť pravdu, len aby boli ich ciele naplnené. Dokonca,….aj keď píšete, či hovoríte pravdu o Ficovi,… aj tak to nikto okrem Vašich skalných neberie,…pretože vo Vás všetci ostatní vidíme to isté ako vo ficovcoch, ale v modrom. A v tom je problém. Nie je jedno, kto pravdu hovorí ani to s akým úmyslom túto pravdu hovorí. Ak hovorí o druhom negatívnu pravdu ten,…kto nie je lepší a potrebuje toho prvého zničiť, aby jeho pozíciu zaujal on,… a on sa mohol obohacovať, tak normálne rozmýšľajúci občan to ľahko rozpozná a nedá sa už nachytať. Bude sa pýtať to Vaše „Cui bono?“. Mám za to, že ste pravdepodobne nejaké Vaše kurzy mediálneho machiavelizmu absolvovali, no obsah daných manuálov však používate hrubo, necitlivo bez invencie a tak sú našťastie Vaše propagandistické výstupy až detsky neefektívne. Samozrejme, že Ficove kliky boli perfektne zaranžovanou PR operáciou a že sa na ňu dlho fyzicky pripravoval. Ale podobnou potemkinovou dedinou boli aj Dzurindové spanilé jazdy na bicykli, keď ho za každou dedinou, či mestom naložila aj s bicyklom dodávka a vyložila pred nasledujúcou dedinou. Tak isto aj jeho cestovanie vláčikom na východ pred poslednými voľbami. Občan to vie vyhodnotiť aj u Fica,..aj u Dzurindu a oboch má v paži. Vaše ukazovanie prstom len na Fica však svedčí o niečom inom – účelovosti a výberovosti Vašej propagandy. Áno Fico je majster PR a propagandy,….na škodu národu aj Vám modrým je v tom majster. A chcete povedať, že pán Sulík si nerobí vlastné PR (spolu s Vami)? Ale aké PR? Navliecť sa do hnusnozeleného obtiahnutého trikotu supermana nie je PR? Alebo nechať sa graficky zakomponovať medzi spermie nie je PR? Je,…ale trochu iného zrna – je to negustiózna ANTI PR rodeného exhibicionistu. Keď ste hlavný saskársky expert na PR a spindoktorstvo,… prečo neradíte svojim ako nerobiť takéto chyby? Alebo Vy ste len ofenzívny píárista? Alebo tak to lepšie vynáša? Tiež hlboko analyzujete Ficovu kandidatúru za prezidenta a plačete, že rozdrobená pravica pravdepodobne nepostaví nikoho jeho váhovej kategórie. Máte pravdu, pravica nikoho relevantného nepostaví,…ale môže ho ohroziť občiansky kandidát. Nemyslím si, že taký občiansky kandidát, ako je Čarnogurský,…s podporou politických strán,…ale skutočný občiansky kandidát. A tiež Vám nedochádza, že Fico je pre Vás všetkých nebezpečnejší v premierskej funkcii, ako v prezidentskej? Ako prezident nebude na čele strany. Takže nakoniec budete radi,…že ho budete mať tam, a nie na premierskom poste. Navyše ak Fico odíde za prezidenta,…Smer bez neho svoju súdržnosť neudrží a začne sa melniť. Takže ani to Vás na tom propagandistickom kurze nenaučili poriadne zanalyzovať. (pokračovanie) Je mi od Vás smiešne, keď čítam keď Fica kritizujete za to, že sľubuje to, čo ste vy pravica už dávno a mnohokrát sľubovali a nesplnili. Akurát, že jemu na rozdiel od Vás ľudia žiaľ Bohu zatiaľ veria,…ale už nie dlho. Čo sa týka pevnej ruky na cigáňov,…aj tam sú Vaše argumenty výberové. Spomeňte si na to, ako Dzurinda za jeho prvej vlády poslal proti osadám na východe vojsko. Predstavte si, že by to urobil Fico. To by bolo kriku za porušovanie demokracie. Keď to urobil Dzurinda voči svojim,…klídek. Dokonca aj Vy obhájca tvrdej ruky sionistov v Palestíne by ste nachvíľu zabudli na paralelu s Vami obdivovaným Izraelom. Nedalo sa mi s úsmevom a s uspokojením zasmiať, keď som sa prepracoval k Vášmu volebnému manuálu pre pravicu,…kde ste skutočne odkryl Vaše karty a tiež i karty pravice. Vo Vašom manuály ste sa zamerali nie na presadzovanie pravdy a obhajovanie práv občanov, potláčanie korupcie a narovnanie pokryveného systému, nie na zlepšovanie podmienok života občanov, boj proti chudobe,…teda nie na to, na čo nám občanom najviac záleží,…ALE NA TECHNOLOGICKÉ ASPEKTY ZÍSKANIA MOCI, na technológiu mocenského boja (citujem Vás): „Kiska alebo poslanecký kandidát by mal tiež začať vysielať maximálne množstvo pozitívnej gradovanej reklamy, mal by sa (a opozícia s ním, ak ho bude podporovať) prichystať na mimoriadne špinavú kampaň a čo sa týka negatívnej kampane, tu existuje milión dôvodov proti Ficovi, takže by to mal byť ohnivý záver kampane“. Takže gradovanie politickej reklamy a príprava na špinavú a negatívnu kampaň a ohnivý a zničujúci záver kampane? – a nie úprimnú pravdu, a realistický pohľad na našu realitu a pozitívne východiská pre spoločnosť? Toto radíte pravicovému kandidátovi na prezidenta? Takže Vy chápete prezidentskú voľbu len hru ako podviesť „blbého slovenského voliča“ (za tento výraz som Vás niekoľkokrát na fóre kritizoval). Plačete, že pravica nevie zahrať také kvalitné divadlo ako Smer? Tým ste len dokázali, že aj ľavica,…aj pravica je jednaká a má jedni a tie isté ciele. Maximum Vášho hulátstva ste vyjadrili vo vete:“ … A ak si títo voliči žiadajú show, happeningy a veľké srdcervúce príbehy, mali by ich dostať“. A Vy chcete s Vašimi názormi kandidovať v komunálnej politike? Vy vidíte voliča len ako blbečka, ktorého je treba zmanipulovať tak, aby hodil hlas za Vás. A to Vám stačí? A v ktorom obvode to chcete kandidovať? No a na záver ste krásne odhalili seba,…aj pravicovú opozíciu (citujem): „Samozrejme opozícia si môže povedať, že jej nestojí za to sa takto strápňovať, však “sme intelektuáli, elita národa”, to ale mohli kľudne žiť z dotácii a grantov v nejakej dotovanej organizácii a nemuseli sa tlačiť na javisko politického divadla. Pretože v tom hľadisku sedia ľudia, ktorí platia ex post za predstavenie, ktoré uvidia. Ak si z neho niečo zapamätajú a odnesú do života, hodia do urny pri východe odmenu – svoj hlas. Odmena za nudné a nezáživné politické predstavenie bude tomu zodpovedať. To nie sú skalní fanúšikovia, tých je len pár percent. Väčšina sú ľudia, ktorých treba presviedčať každodenne, bez chyby a zároveň treba odrážať útoky a podvodné machinácie Smeru, ci reagovať na jeho plány“. Takže pán Poláček priznáva, že u opozície je normálne žiť z dotácii a grántov a vyzýva ju, aby poriadne hrala tú svoju hru s občanom,…lebo inak nemá právo sa tlačiť na javisko politického divadla. Politiku pán Poláček nechápe ako službu občanom,…ale ako zákerné politické divadlo, hru pre občana a hru o občana. Teda pán Poláček,…neviem, či Vás za túto prílišnú úprimnosť ostatní z opozície pochvália. Čo myslíte,…zaslúžite si pochvalu? Takže: … „hrať“, „divadlo“,…“nudné politické predstavenie“,…“odmena za divadlo vo forme hlasu vhodeného do urny“,…toto sú atribúty politiky SaS a pravice, ako im to navrhuje ich dvorný a možno aj samozvaný ideológ pán Juraj Poláček. Pán Poláček,… tak chcete byť prínosný pre SaS, tak chcete získať extra body ktoré Vás majú vyniesť do politiky, až ste škodná nielen pre SaS, ale aj pre pravicu. Neviem si zatiaľ vyhodnotiť, či ste tak naivný, alebo či ste tak nevedomý,…alebo len prehnane ambiciózny. V civilnom živote sa takémuto človeku hovorí iniciatívny truhlík. Je mi jasné, že svoje volebné manuály, kde sú popísané všetky finty ako získať voliča má každá politická strana. Pre niektoré z nich boli dokonca vyrobené v Izraeli. Žiadna však nie je taká hlúpa a naivná, aby to publikovala na blogu svojho ideológa. Do Vašej budúcej metodologickej činnosti pri radení pravici v prezidentských, či iných voľbách len malú radu v podobe dvoch závažných stratagemov, ktoré ste (našťastie)porušili: „Nevysvetľuj loveným stratégiu lovcov,… lebo títo sa z nej môžu poučiť“. „Ak si veľký vojvodca,… nedávaj svoj um príliš na obdiv,…lebo o sebe aj o svojom vojsku mnoho prezradíš“. Stalo sa!“

  1. Juraj Poláček

   Zaujimavy komentar. Viete – vyznamnym politikom tieto veci netreba pripominat, bud to robia iniciativne sami, alebo ich uz niekto pouci. Percenta Smeru ale nakoniec aj kazdej vladnucej strany doteraz na Slovensku sa nezakladali na fantastickom programe, ktory aj tak nik necita, ale na kombinacii PR metod posobiacich na volica. Spytam sa a bol by som poteseny uprimnostou z Vasej strany, ale aj zo strany kazdeho citatela – citali ste niekedy program lubovolnej politickej strany podrobne, vetu za vetou, konfrontovali ste ho s dennymi prehlaseniami a vyrokmi politikov, rozhodovali ste sa pri volbach na zaklade takychto uvah? Odpoviem za Vas – mam skoro 100% istotu, ze ste napriklad program strany SaS, ale ani ziadnej inej nikdy podrobne nestudovali. Taky je zivot. Ako potom moze posolstvo, myslienky a nazory, kvoli ktorym je clovek v danej strane, presvedcit volica? Takych ako Vy, ktori citaju clanky, analyzy, blogy, komentare, diskusie, sleduju vsetky politicke relacie je velmi malo. Ste racionalny intelektual s hlbokymi vedomostami, ktory chape mnoho suvislosti a neznasa ked mu niekto predhodi polopatisticke a predzute nazory. Vy si chcete tvorit nazor sam. Len neviem, preco sa Vam konstatovanie o marginalnej volicskej zaujimavosti takych ako Vy zda ponizujuce, ked je to jednoducho hola pravda. Vacsina ludi pozera a cita maximalne televizne noviny, sport a nejake skandaly ci klebety. Pocas obeda si mozno pusti nejaku diskusnu relaciu. To su jedine kanaly, ktorymi sa k nemu dostane nejake politicke posolstvo. A sme opat pri metodach marketingu, reklame, public relations apod. Proste musite sa dostat do TV, zaujat na velmi malom priestore v konkurencii opozitnych nazorov a v casopisoch musite vytvorit priestor na to, aby ste vobec dali na stol zaujimavu temu, o ktorej sa im oplati napisat. Demaskovanim tychto metod mozem pomoct par volicom trocha nahliadnut do zakulisia “politickeho divadla” a zrealnit ich proces rozhodovania. Lenze toto vsetko nic nehovori o vykone politiky ako takej. Doteraz som hovoril len o metodach ako ziskat vplyv na uskutocnenie predstav v politike. Tu by som Vam predsa len odporucil nahliadnut do programu – pretoze je to nieco, kvoli comu si myslim, ze sa nemam za co hanbit. Ale mojou hlavnou ambiciou je take sedliacke – nechat krajinu v lepsom stave pre potomkov, s vacsimi slobodami, v krajine kde sa bude dat volne dychat bez strachu z perzekucii. Co sa tyka Fica, som na vazkach ohladom jeho prezidentskych ambicii. Neviem totiz, ci zmena dikcie Ustavy dostatocna pre uplatnenie realnej moci. Podla vykladu ustavnych pravnikov ma vraj dokonca implicitnu moznost odvolavat z ustavnych postov na zaklade vlastnej uvahy. Ak je to tak, potom to moze byt zaujimavy post aj pre neho. Nakoniec Smer stale moze v pripade zvysenia pravovomoci prezidenta ostat ako prezidentska strana, cez dosah na personalne obsadenie ustavnych funkcii aj tak bude realne tahat za nitky prezident. Nadalej trvam na tom, ze Smer nema sancu vladnut dlho za sebou, pretoze je to az prilis utilitarne zoskupenie, na zvysovanie vytaznosti penazovodu zo statnej kasy do spravnych sukromnych ruk. Nie je tam ziadna ambicia, vizia buducnosti, ide skutocne len o prezivanie z roka na roka a maximalizaciu zisku. Ak sa Vam toto nezda dostatocne zavazne ako podklad pre analyzu, asi sa rozchadzame v nazorov co je dolezite a co nie. Postrehol som ze sa Vam nezda dolezite ak sa nehovori o konkretnych javoch zameranych na zlepsenie obcana v tejto spolocnosti. Lenze opat skusenosti zo zivota hovoria nieco ine. Masineria Smeru, Kolesikovia na kazdej urovni samospravy a zastupitelskej demokracie nedovolia nieco menit bez interakcie s vladnucou stranou. Bud je to boj, nemilosrdna kritika alebo (hlavne v komunale) pragmaticka dohoda. Zlepsovat same osebe mozete riadenie dopravy, ale nie javy v (velkej) politike, kedze vzdy sa k tomu priplichti zaujem nejakej inej politickej strany. Co myslite co robi strana Smer v parlamente s navrhmi opozicie – en bloc ich zmieta zo stola len preto ze nie su vladne. Potom to dopada tak, ze mame nekvalitne zakony a priame podnety na zlepsenie v zaujme obcana ostava nevyslysane. Preto napriklad plne podporujem navrhy NOVA, ktore su aj v nasom programe, na zvysenie ulohy priamej demokracie. Pavucina zaujomv je tak prepletena, ze bez zmeny struktury tazko nieco zlepsite a dnes toto nie je mozne parlamentnou cestou. Tu hovorim hlavne o justicnej mafii a jej previazanosti s vladou a oligarchami. V regionalnej politike je to ine. Mate pravdu, ze tu ma vyznam sa starat o zlepsenie v prospech obcana. Bohuzial ak nie som poslancom, nemozem k tomu nic vyznamne dodat, jedine posunut podmety dalej. Osobne budem rad, ked k otazkam, ktore maju priamy dopad na kazdodenny zivot budem moct aj ja prispiet svojou hrivnou. Mimochodom, nazvat niekoho ideologom strany je smiesne, ak jedinou ambiciou clanku je informativnost z pohladu autora clanku a dotycny nema skusenosti, vedomosti z politiky, spravny rozhlad, kontakty ci realnu moc a sancu nieco zmenit. Na druhej strane som Vam vybudil k napisaniu velmi obsirneho komentara, ktory Vam evidentne pomohol lepsie si utriedit nazory. Vlastne som Vam pomohol, nie :-) ?

   1. Pán Juraj Poláček,.. meritom našej výmeny boli otázky Vami navrhovaného efektívneho PR postupu pravice v procese jej boja proti Ficovým propagandistickým aktivitám. Môj príspevok som začal tézou, že”Nemám ani najmenšiu chuť obhajovať Fica ani analyzovať jeho PR skillsy”. To nemám zapotreby stále,…i keď musím priznať, (i keď z toho nemám radosť), že je zrejme majstrom propagandy ( i keď na každého majstra sa raz majster nájde!). Keďže ste na seba pravdepodobne dobrovolne  zobrali úlohu apologeta a dvorného intelektuála  SaS za každú cenu,… musím Vám povedať, že ste si zobrali veľké sústo a véééľmi neľahkú úlohu. Sú veci, ktoré čestný bloger a politický komentátor nedokáže odkomunikovať, ani efektívne predať potenciálnym voličom. Spomeniem len dve z mnohých. Čestný boger nemôže ani obhajovať Sulíkové zlyhanie v kauze Kočner,…a dokonca si dovolím tvrdiť,…že slušný politický bloger (dokonca ani dvorný bloger SaS) si nemôže dovoliť ani nad touto udalosťou zatvárať oči,…či si ju cudne nevšímať. To, že sa nechal pán Sulík vo svojej pozícii predsedu parlamentu dotlačiť do submisívnej pozície voči quasy mafiánovi Kočnerovi (pardon človeku uvedenému v zozname osôb podozrivých so spolupráce s mafiou) je v demokratickom štáte totálne neprijateľné!!! Takéto riadenie spoločnosti obhajujete a presadzujete? Aký je Váš názor na túto epizódu? Dopredu Vás prosím nepíšte, že sa priznal, oľutoval a ospravedlnil. Druhým totálnym Sulíkovým faux pas v dobe jeho zastávania funkcie predsedu parlamentu a v priebehu volebnej kampane do parlamentu bolo  nasledovné: http://vas.cas.sk/clanok/3514/sulik-ukazal-megarozkrok-ma-sa-tak-spravat-sef-parlamentu.html http://vas.cas.sk/galeria/5098/sulik-ukazal-megarozkrok-ma-sa-tak-spravat-sef-parlamentu?foto=2 http://vas.cas.sk/galeria/5098/sulik-ukazal-megarozkrok-ma-sa-tak-spravat-sef-parlamentu?foto=4 http://vas.cas.sk/galeria/5098/sulik-ukazal-megarozkrok-ma-sa-tak-spravat-sef-parlamentu?foto=7 http://vas.cas.sk/galeria/5098/sulik-ukazal-megarozkrok-ma-sa-tak-spravat-sef-parlamentu?foto=0 http://vas.cas.sk/galeria/5098/sulik-ukazal-megarozkrok-ma-sa-tak-spravat-sef-parlamentu?foto=5 http://vas.cas.sk/galeria/5098/sulik-ukazal-megarozkrok-ma-sa-tak-spravat-sef-parlamentu?foto=6 Ako som sa už vyjadril,…Ficove kliky boli premyslenou PR operáciou,…. ale vo svojej podstate neurobil nič negatívneho,..ba naopak propagoval šport a fyzickú zdatnosť,…tak isto ako aj Dzurinda s jeho bicyklistami. Sulíkova obsesia v odhaľovaní sa a v predvádzaní partí, ktoré politici nezvyknú moc ukazovať ešte prinesie mediálym apologetom SaS niekoľko neprespaných nocí. Osobne Vám nezávidím obhajovať neobhajiteľné a zvrátené exhibicionistické kreácie Vášho lídra,..pána Sulíka. A čo sa týka exhibicionizmu a sexuálnych deviácií, možno Vám zatiaľ nie je tnáme, že  z Liberálneho domu na Mraziarenskej unikajú zaujimavé story,…ktoré Vám bude neľahko obhajovať.  I keď je pre Vás funkcia vo verejnom živote v politickom tirčku SaS zaujímavá, príťažlivá a súdiac podľa Vašej mediálnej produkcie zrejme aj bytostne atraktívna,…ak si ju budete chcieť zaslúžiť, budete musieť mnoho abstrahovať nielen od morálky, zdravého rozumu,…ale aj od dobrého vkusu. Preto sa Vás znovu pýtam Cui bono? 


 3. Juraj Poláček

  Obhajovat Kocner story nemienim. Ale to vsetko co v tomto momente k tomu poviem. Spytajte sa o dva tyzdne.  Vo vseobecnosti viem, ako sa robi PR, nie je to nahle rozhodnutie cleveka, ale spojim sposobom snaha uputat, provokovat. Co sa tyka prezentacie na billboardoch, vtedy som v strane nebol, takze sorry nebudem sa k tomu vyjadrovat.  Ten zaver je zaujimavy. Ak kazdy kto sa zaujima o veci verejne a chce cez politiku pomoct riesit problemy je automaticky clovek s bocnymi umyslami, preco vlastne zastupitelska demokracia funguje? Preco kazdy kto tak vehementne kritizuje neskusi na vlastnej kozi ake to je… Mojim kredom je – ak sa Ti nieco nepaci, snaz sa to zmenit. Ak je zmena mozna jedine politickou cestou, musim ist do politiky. Vypisovanie blogov je potom len forma politickej prace. Vypisovanie odsudzujucich komentarov na internete hodnotim ako mlatenie prazdnej slamy. Ja mam sancu nieco zmenit osobne, kritici nie, musia cakat co s ich kritikou spravi politik. O tento osobny rozmer nechcem prist, preto konam tak ako konam.  A na zaver, celkom ma tesi, ze ma povazujete za ideologa. Necitim sa tak, ale je zrejme, ze v mojich textoch a uvahach vidite viac nez len beznu kritiku. Je zrejme ze hladate a nachadzate aj myslienky s ktorymi sice nesuhlasite ale provokuju Vas, nutia Vas rozmyslat a reagovat na ne. To nie je zly vysledok na jedneho obycajneho blogera. 

 4. Pán Juraj Poláček,… Ja sa tiež politicky angažujem,…ale nie na straníckom kolbisku,…pretože mám za to, že u nás sklamali už všetky politické strany,…dokonca aj tie nové,…ktoré sú na politickom nebi ešte len krátko, myslím tým konkrétne na SaS.   Ja sa angažujem na občianskom poli. A taktiež na mediálnom poli, kde je treba usmerniť predajných a ambicióznych spindoktorov, ktorí si myslia, že dokážu obhájiť  pre svojich straníckych sponzorov čokoľvek. Aj v tom vidím pozitívnu politickú prácu v prospech občana,…aj v prospech Vašich detí, pre ktoré z vypočítavosti, či nevedomosti robíte to, čo robíte (ako ste mi raz napísali). Áno,…máte pane pravdu,… skutočne som skalopevne presvedčený, že ten kto chce cez (stranícku) politiku riešiť (svoje) problémy je automaticky podozrivý. Dá sa zaujímať o veci verejné a všeobecné dobro aj z pohľadu občianského,…teda občana.  U Vás, ako vyplýva z Vašich príspevkov sa nejedná o občana,…ale o voliča,…teda o získanie voliča.  Keby ste veci kritizovali z občianskeho postoja,…v takom prípade by som Vás osobne podporoval.   Zastupiteľská demokracia u nás  naozaj zlyhala,…u nás i vo svete a je len zástierkou pre plutokraciu a riadenie sveta kryptoštruktúrami.  Vidíte v mojom postoji konšpiratívne teórie? OK,..tak skúsme. Vo svojich príspevkoch  vehementne obviňujete Fica  zo zastupovania záujmov určitých finančných skupín a s korupčnej činnosti v prospech nich. Takže v tomto sa zhodujeme (len doňho – zaslúži si to). Lenže,…tak isto ako sa kradne za Fica,…tak isto sa kradlo aj za Dzurindu a Radičovej. To však nepripúšťate, to už ako pravičiak platený za svoju mediálnu činnosť nevidíte (i keď Vám pravdepodobne neplatia cash,…ale za svoju činnosť v prospech jednej z kompromitovaných strán očakávate politickú podporu v komunálnej politike,…takže obyčajný barter,…a nie poctivý verejný záujem, za ktorý sa len zakrývate.  Takže takto funguje zastupiteľská demokracia?  Zatiaľ zastupujete len svoje vlastné ambície a egá   a  SaS využívate len ako booster, ktorý Vás má vyniesť na politickú obežnú dráhu. Prečo si myslím, že nemáte dobré a všeobecne prospešné úmysly? No pre toto.  Denne tu vyprodukujete tony negativity,…obvinení, pochlebovania, doprdelevlezizmu, rasistických výkrikov, exhibicionizmu.  Nemáte problém pre svoju popularitu kohokoľvek obviniť zo zločinu,…dokonca ani z vraždy. To negatívne  z Vašich príspevkov len tak srší. Aj kritizovať sa dá korektne,… nemusí sa hneď vraždiť perom.  Vy sám kritiku nechcete prijať,…no sám likvidačným spôsobom kritiku realizujete.  Toto všetko poukazuje na Váš charakter,…ako človeka. Ste podľa môjho názoru dostatočne starý, dostatočne skúsený i dostatočne študovaný k tomu,…aby ste si uvedomovali, že kritizujete nie preto, aby sa zmenili veci k dobrému,… ale preto, aby ste boli pri moci Vy,…a Vaša strana.  Po tom, čo pán Sulík predviedol s Kočnerom,…. pán Galko s odpočúvaním,… to sa nedá klasifikovať ako hájenie záujmov občana. Vaša strana by mala byť rozpustená (samozrejme aj s ostatnými skorumpovanými stranami,…podľa ich konkrétnych zásluh. Takže darmo nám tu budete hovoriť, že Vy ste vtedy v tejto strane neboli,…alebo, že Vy nechcete ísť do veľkej politiky ale do komunálnej. Ste tam,…a ste natoľko inteligentný a svojprávny, že viete dobre o čom tento celý systém je. Aj napriek tomu v prospech tohto  skorumpovanému systému ( jeho pravicovému podsystému) denne produkujete svoju obrovskú dávku  negatívnej a zbesilej nadpráce. Cui Bono? A Vaša činnosť  Vás už dobieha. Ak si Vaši budúci potenciálni voliči prečítajú Vašu negatívnu a zlú nadprodukciu,…neviem, či Vám dajú svoj hlas. Mňa ste zatiaľ v takmer v ničom nepresvedčili,…okrem toho, že idete bezhlavo , cynicky a nekompromisne za svojim vytúženým cieľom.  Chytrých, bezcharakterných a všetkého schopných je tu prebytok.  O takýchto majú záujem v politike,…i tí ktorí sú za politikou.  Takíto ľudia sú nositeľom zla,… i keď  sa svoje zlo snažia prikryť  vzletlými frázami o verejnom záujme a o svojej obeti  pre spoločnosť. A neodpovedali ste, ktorý je to ten Váš volebný obvod,…kde budete kandidovať. O slovenskom národe sa vyjadrujete veľmi hanlivo.  Prečo si myslíte, že Vás bude podporovať? Tak nás občanov podceňujete? Odporúčam Vám,..aby ste dali svoju produkciu prečítať niekomu pozitívnemu,  na ktorom Vám záleží,..napríklad svojej matke,…čo Vám na to povie (pokiaľ aj v rodine nepestujete nenávisť voči všetkému slovenskému).  Osobne nemám v očiach krv a nepočítam sa medzi Vašich nežičlivcov. Rád by som len veril, že to všetko nerobíte zištne a že máte aj nejaké pozitívne ideály a zámery. Zatiaľ však Vašou produkciou svedčíte o opaku. Každý z nás prešiel nejakým vývojom,…každý z nás urobil aj veľa chýb. Formujú sa aj naše politické názory. Ale je špatné, keď človek do svojej politickej činnosti dáva nenávisť.  Je  si treba tieto chyby uvedomiť,…a začať pracovať na ich odstraňovaní.   Na záver jeden stratagem: „Nikto nikdy s nikým nevyhúpal,… ak áno, tak len zdánlivo a dočasne. Tí čo sa snažia presadiť na úkor iných a idú cez mrtvoly,…nakoniec porazia samých seba“.  

  1. Juraj Poláček

   Neviem preco povazujete kritiku za nenavist, ale mate na to pravo. Co sa tyka vyspelosti naroda – ste vedla. To by musel by sucasny prezident zenskeho rodu. A co sa tyka ambicii – ak by som videl moznost menit svet okolo nas cez OZ tak to urobim. Ibaze v komunale to ide cez politicku cestu jednoduchsie a rychlejsie. Hodnotit cloveka dopredu v politike je trocha divne – aj vladnucu stranu kritizujem za historiu udalosti… Este sa vratim k zivotu a nenavisti. Necitim nenavist ani k Ficovi, verim, ze by sme mimo politiky vedeli komunikovat bez problemov. Len ked clivek vidi realitu, zbedacovanie naroda je hriechom mlcat. Z tohto pohladu sa dopustate zlej veci Vy. Preferovat holubici pohlad tvarou tvar zlu je spoluucastou zla. Mojou snahou nie je nic ine ako cestne pod vlastnou tvarou vystupovat proti tomu co oovazujem za zlo pre vacsinu naroda (dokonca aj pre volicov Smeru).

 5. OK, pán Poláček,… ja som videl tú realitu zbeďačovania národa aj za Dzurindu aj za Radičovej,..jednako, ako ju vidím a kritizujem aj dneska. Vy ste ju vtedy nevideli,…i keď tu bola. Čo sa týka Vášho videnia vyspelosti národa v tom, že by sme v takom prípade mali mať za prezidenta ženskú. My sme mali ženskú na dôležitejšom poste ako je ten reprezentatívny – prezidentský. My sme mali ženu na čele vlády. To nemali ani Vami obdivované národy,…americký,…ani izraelský (tam sa ženy nesmia ani modliť v chráme spolu s mužmi). Takže asi nie sme na tom tak zle. A nevylučujem, že bude kandidovať aj žena za prezidenta,…ani to, že môže vyhrať v týchto voľbách aj žena. Jedna už skoro vyhrala. Keď píšete o tom, že by ste nemali problém mimo politiky komunikovať s Ficom. Neviem ale, či by nemal problém on komunikovať s Vami. On na Vás neútoči,..Vy na neho áno.,…a beriete to za normálne a férové,…ale ak začne niekto pod drobnohľadom rozoberať Vás,…tak sa krútite a beriete to za niečo nekorektné. Zrejme ani k prezidentovi necítite žiadnu zášť,… len ste mu chceli Vašim (doteraz nedokázaným) obvinením pomôcť. Samozrejme, že súhlasím s tým, že aj prezident musí byť pod mediálnou kontrolou a pod drobnohľadom,…ale verejne by som ho obvinil len vtedy,..ak by som v rukách držal nespochybniteľné dôkazy,…aj to by som sa skorej pýtal,…než obviňoval. Nuž vyslúžili ste si trestné oznámenie ,…a dokazujte,… A nakonec,…aj mojou snahou nie je nič iné, než čestne vystupovať proti tomu, čo považujem za zlo pre väčšinu národa a to je to, čo Vy sám u Vašich obhajujete a to isté zásadovo kritizujete u Fica.

  1. Juraj Poláček

   Fico na mna neutoci, lebo nie som hrozba. Ak budem, nitko na mna nenecha suchu – co si uz nepamatete jeho tlacovky kazdy druhy den, nepamatate si zasadanie vlady kvoli psovi Tomanovej?  Neodbiehajte – hovorim o prezidentskom poste, kde Radicova nevyhrala, pretoze volici si zvolili doborovolne a bez natlaku Gasparovica. V tom case usvedceneho luhara, cloveka, ktory bol vo vlade, ktora podla mnohych indicii konala zlocinne a mala ucast na vrazde, cloveka, ktore zdroje su velmi tazko dokazatelne (vid vila Limbach)  Co sa tyka kauzy Gasparovic, je to smiesne, kedze kauzu z toho spravila Kancelaria prezidenta. Naviac je to popravnej strenke irelevantne… Co sa tyka kontaktov s politikmi Smeru, bezne komunikujem s lavicovymi liberalmi a trebars nazor na osobne slobody mame prakticky rovnaky. Horsie je to s ekonomickymi, kde hranica social welfare je u mna posunuta na opacnej strane skaly, ale mnohi z nich sa prekryvaju na tejto stupnici s niektorymi clenmi SaS. Nakoniec posledna iniciativa o motorkach bola pripravena v spolupraci so Smerom… http://jurajpolacek.blog.sme.sk/c/320885/Vrrrn-Vrrrn-vdaka-poslanci-nasadame.html Akurat vcera to schvalil bezpecnostny vybor, takze odhlasovaniu v parlamente nic nestoji v ceste a mozno uz od maja budu moct vsetci vodici s B preukazom jazdit na motorkach 125cm3. A neskromne poznamenavam, ze som bol iniciatorom tohto zakona.. To len na margo toho ze politika je sermovanie slov, ktore sa nemusi prenasat do ludskych kontaktov. Netreba to spajat s korupciou, ktora  nema tvar a ani politicku prislusnost.

Komentárov 1 - 5 z 5Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?