Publikované: 12.01.2016

Prežije právnik rok 2100?

Od mojej puberty ma vždy priťahovali právnici, najmä advokáti. Študovať právnickú fakultu v Košiciach som sa rozhodla na nadstave Sociálno-právna činnosť . Stále som monitorovala, koľko ľudí sa hlásilo na právnickú fakultu, koľkých prijali,  aké sú otázky. Na právo ma prijali 2001. Bolo nás asi 180 študentov, rozdelených do ôsmich skupín – tried. Na školu sa nás hlásilo asi 1500 študentov.

Pár rokov pred mojim prijatím, to bol brutál sa tam dostať. Platilo tzv. kľúče od favorita. Vtedy mal študent vyhrané, alebo ak patril ku smotánke resp. niekoho mal dobrého známeho na škole. V tých dobách prijímali  asi 100 študentov z 2 500 záujemcov. Ale aj samotné štúdium na tejto škole bolo brutál. Štátnice boli každý tretí semester, tie boli tiež brutál. A uplatnenie po škole, nejaké bolo.Nástupom nového vedenia fakulty sa  brutálne podmienky štúdia začali zjemňovať.

Potom prišla tzv. normalizácia, ktorú nariadilo ministerstvo školstva, to jest – čím viac žiakov školy príjmu, tým viac dostanú peneží. Úroveň vysokých škôl tak začala klesať, aj následné uplatnenie žiakov štúdia. Právnická fakulta to využila, prijala asi 400 študentov na rok. Nemusím ani komentovať, že veľa právnikov nemá uplatnenie, najmä v Košickom a Prešovskom kraji.

V súčasnosti sú na trhu asi šesť právnických fakúlt: Mamojková, Čarnogurského Paneurópska, právnické fakulty na UK, v BBa a v Košiciach. Priemerne ročne ukončí tieto fakulty asi 1500 študentov. A kde potom si majú nájsť prácu na tomto malom Slovensku?

Zamestnávatelia požadujú od študentov niekoľkoročnú prax. Bez známosti a šťastia si študent prácu nenájde vo svojom odbore. Vraj platí to už aj v Bratislavskom kraji, kde je tiež trh s právnickými miestami už presýtený.

Najvychytenejšie sú advokátske kancelárie, kde pracovať chce skoro každý absolvent práva. Najlepšie na tom sú, ktorí budú pracovať v rodine alebo u dobrého známeho. A tí, čo majú šťastie a sa dostanú, tak títo musia spravidla otročiť tri roky denne. Potom absolvovať veľmi náročnú advokátsku skúšku, a potom nasleduje tretia záverečná fáza – vlastná advokátska kancelária. Získavať si klientov, živoriť a prežívať z mesiaca na mesiac. Teda ani byť advokát, už není to práve orechové. Advokátov je na Slovensku okolo 5000. Koncipientská prax sa z troch rokov predĺžila na päť.

Je iba otázkou času, keď sa presýti trh aj so študentami elektrotechnických fakúlt. Toto je neblahý výsledok degradovania vysokoškolských profesii za 26 rokov.

Okrem toho právnika už môže robiť “každý”. Zmluvy sú dostupné na internete. Napísať ich už vie aj inžinier aj stredoškolsky vzdelaný človek. Schéma zmlúv je na nete, všade dostupná. A či prežije právnické povolanie rok 2100?

 

 

  • SlabéVýborné (0 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?