Publikované: 07.03.2013

Príbeh z reálneho života – predsudky bránia všetkému dobrému


Človek je tvor veľmi domýšľavý, spája si vo svojich myšlienkach naoko nespojiteľné, fantazíruje, plánuje, sníva. V prípade zavedenia nejakej pozitívnej zmeny do svojho života to je skvelý prístup a bez neho sa nik nikdy nikam nedostal. Avšak čo v prípade, keď sa ocitne na prahu akejkoľvek krízy? Ako väčšina z nás zareaguje? Tiež si začne plánovať, domýšľať, spájať myšlienky, v ktorých je presvedčený, že situácia dopadla tak ako dopadla, teda nie dobre,“ a ja sa s tým musím naučiť žiť. Aj keď sa budem trápiť a život ma nebude baviť, skôr naopak“. 

Tu by som sa chcela zastaviť a povedať vám jeden príbeh, ktorý je z nedávneho reálneho života. Je jeden manželský pár, ktorý žije spolu cez 30 rokov. Stále sa majú veľmi radi, pomáhajú si, sú si oporou. On, statný chlap plný sily, teda aspoň tak to vyzeralo navonok. Prišiel deň, ktorý by snáď každý z celej ich rodiny najradšej vymazal zo života. Žiaľ nieje to možné.

Tohto manžela, nazvime ho Roman, zasiahla nečakane a veľmi potichu mozgová mŕtvica. Nemá ani 50 rokov. Navzdory tomu sa celá rodina nejak zorganizovala, pretože od toho dňa potreboval sústavnú opateru a asistenciu pri všetkých bežných činnostiach. Pomaly sa jeho zdravotný stav zlepšoval až do tej miery, že je plne mobilný s malým pohybovým defektom. Nieje ho veľmi vidno, ale jemu robí značný problém v pohybe. V blízkej rodine je človek, ktorý je majiteľom elektrického invalidného skútra a tento mu ponúkol, že mu dá skúsiť ako by sa mu mohlo uľaviť, keby si takýto tiež kúpil. Na veľké prekvapenie bola reakcia Romana viac než šokujúca. Urazil sa so slovami: „Ako mi môžeš niečo také ponúkať, veď ja nie som žiadny invalid ani dôchodca. Nikdy si na to nesadnem!“ To boli jeho slová a reakcia na ponúknutú pomoc s riešením jeho problému. 

A čo som chcela týmto príbehom povedať? 

Netrápte sa nad tým, čo si budú o vás myslieť druhí. Oni nevedia , čo vás trápi. Nepomôžu vám, keď vám je ťažko. Len vy sami si to musíte uvedomiť a pripustiť, že elektrický skúter nieje obmedzením ale pomocou. Nezáleží na veku, na postavení, z akej sociálnej vrstvy pochádzate, nezáleží či ste dieťa, muž alebo žena. Záleží len na vašom dobrom pocite a je na vašom slobodnom rozhodnutí, či si ten pocit doprajete. Zahodte predsudky a užívajte život plnými dúškami ako je to len možné. Aby ste raz nemuseli ľutovať, že ste niečo neurobili.

  • SlabéVýborné (+6 skóre, 6 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?