Publikované: 13.08.2020

Priebeh nepokojov v Bielorusku, pohľad BelTA a ďalších zdrojov

13. augusta, Minsk /Corr.BELTA/ Sme svedkami ďalšieho neúspešného pokusu zorganizovať farebnú revolúciu v Bielorusku
Politológ Aleksey Dzermant na svojej stránke Facebook uvádza ďalší neúspešný pokus zorganizovať farebnú revolúciu v Bielorusku, informoval BelTA.
„Bol to siedmy a opäť neúspešný pokus zorganizovať farebnú revolúciu v Bielorusku,“ píše politológ.
Konečným cieľom je podľa neho zdĺhavá politická kríza, prerozdelenie majetku a vytvorenie ďalšieho bodu geopolitického napätia ako najzávažnejší profesionálny pokus v krajine za posledné roky.
https://www.belta.by/politics/view/dzermant-my-nabljudaem-ocherednuju-neudachnuju-popytku-organizatsii-tsvetnoj-revoljutsii-v-belarusi-402703-2020/

13. augusta, Minsk /Corr.BELTA/ Ministerstvo vnútra v rámci svojej pôsobnosti naďalej prijíma potrebné opatrenia na ochranu zákona a poriadku a na zaistenie verejnej bezpečnosti v krajine. Táto informácia bola zverejnená na jej telegramovom kanáli oficiálnou zástupkyňou ministerstva vnútra Olgou Chemodanovou, informuje BelTA.
Výzvy na blokovanie ciest boli zverejnené včera na rôznych internetových zdrojoch. V hlavnom meste boli zaznamenané fakty a pokusy blokovať vozovku Independence Avenue v centrálnom obchodnom dome, na mikrodistribúciách Malinovka a Serebryanka, pozdĺž ulice Surganov a ďalšie. V dôsledku toho bola verejná doprava prerušovaná.
Asi 700 osôb bolo zadržaných za účasť na nepovolených hromadných udalostiach. Nepokoje v krajine stratili svoj masový charakter, ale miera agresie voči príslušníkom orgánov činných v trestnom konaní je stále vysoká. Celkom bolo v dôsledku protiprávneho konania občanov 9. až 13. augusta zranených 103 príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní, z ktorých bolo 28 hospitalizovaných.
Včera v Minsku a v Baranoviči boli znovu uvážené úmyselné útoky na dopravných policajtov. Na zastavenie porušovateľov použili úradníci činní v trestnom konaní zbrane. V Minsku navyše poriadková polícia zadržala dvoch mladých mužov vo veku 18 a 19 rokov, ktorí plnili fľaše kokteilmi Molotov.
https://www.belta.by/society/view/mvd-prinimaet-vse-neobhodimye-mery-po-ohrane-pravoporjadka-v-strane-chemodanova-402691-2020/
13. augusta, Minsk /Corr.BELTA/ Vyšetrovací výbor pokračuje vo vyšetrovaní trestných prípadov nepokojov a násilia voči zamestnancom orgánov pre vnútorné záležitosti, ktoré sa uskutočnilo 9. augusta v Minsku, agentúra BelTA sa to dozvedela od vyšetrovacieho výboru.
Podľa vyšetrovania nepokoje v krajine nenastali spontánne – koordinovali činnosť občanov a boli pod vedením špeciálne vyškolených osôb. “Počas skúmania záznamov z kamier CCTV vyšetrovatelia dospeli k záveru, že koordinátori profesionálne organizovali dav a vyzvali občanov, aby podnikli aktívne kroky. Okrem toho v dave boli aj provokatéri, ktorí podnecovali účastníkov k násiliu voči policajným dôstojníkom, čo vyprovokovalo prijatie sily opatrenia, a sami pri týchto akciách z miesta stretov medzi občanmi a poriadkovými policajtmi, odišli,” uvádza BelTA.
Vyšetrovací výbor apeluje na očitých svedkov týchto udalostí. „Ak máte videozáznamy alebo fotografie týchto osôb, ako aj ak máte dôležité informácie na vyšetrovanie totožnosti provokatérov a koordinátorov, informujte o tom oddelenie vyšetrovacieho výboru pre Minsk,“ informoval sa vyšetrovací výbor.
„Iba spolu dokážeme zastaviť nepokoje, zaistiť bezpečnosť všetkých a obnoviť mier v našej rodnej krajine,“ zdôraznil vyšetrovací výbor.

Postup bieloruských orgánov v opatreniach proti rozvoju „oranžovej revolúcie“ a „majdanutým“ prebieha podľa skúseností s podobnými „demokratizačnými“ akciami v iných „málo slobodných a demokratických“ krajinách, trebárs Ukrajiny, a im zodpovedajúcich algoritmov (mienim „čitateľnosť“ postupov)…
Ide o priamo alebo nepriamo organizované provokácie nie zvnútra ale zvonka Bieloruska…
Už pripúšťam aj, že sa na nich „svojsky“ podieľalo Česko, Poľsko a Brexitánia…
Bielorusko má tiež svoje tajné služby a Lukašenko (na výzvu českého Petříčka) nemusí nič dokazovať…
13. augusta, Minsk /Corr. BELTA/ Nezákonné konania spôsobujú občanom veľké nepohodlie. Toto stanovisko vyjadril korešpondent BelTA podpredseda Republikánskej rady pracujúcej mládeže Anton Pavelyev.
“Vyzývam účastníkov nezákonných konaní, aby prestali, premýšľali nad svojimi činmi, aby neboli vyprovokovaní, dôverovali iba dôveryhodným zdrojom, boli opatrní a premýšľali s vlastnou hlavou. Milovajte ľútosť nad svojimi príbuznými, matkami, manželkami, deťmi a predovšetkým s rovnakými Bielorusmi, ako ste vy. Zastavte svoje aktivity, kým je to možné. To všetko, bohužiaľ, spôsobuje veľké nepohodlie,“ povedal Anton Pavelyev.
Podľa neho sa v krajine za posledné roky urobilo veľa. “A to by sa malo oceniť. Nepokoje, po prvé, kazia mestskú infraštruktúru, do ktorej sa investovalo veľa peňazí a úsilia. A po druhé, ľudia, ktorí pracujú do neskorých hodín, sa nemôžu po dobu nočných protestov normálne dostať do svojich domovov verejnou dopravou.” Dodal podpredseda rady.
https://www.belta.by/society/view/nezakonnye-aktsii-sozdajut-bolshoj-diskomfort-dlja-gorozhan-mnenie-402706-2020/

Vo štvrtok 13. augusta sa akcie solidarity v bieloruských mestách začali skoro ráno. Dievčatá s kvetmi zoradené v reťazci solidarity.
K pokojným protestom žien sa pripojili lekári, stavitelia a pracovníci. Bolo tam veľa kvetov, úsmevov, spievali piesne a modlitby, slová vzájomnej podpory cudzincov. Ak ste zrazu niečo vynechali alebo nevideli – prečítajte si naše online. Bohužiaľ, kvôli technickým problémom môžu byť informácie načítané s oneskorením, musíte počkať asi 15-30 sekúnd (podobné problémy boli s BelTA).

             
Viac tu: https://news.tutby.news/society/696461.html
USA zvažujú možnosť zavedenia sankcií voči Bielorusku v reakcii na súčasné dianie v krajine. Vyhlásil to minister zahraničných vecí Mike Pompeo. (tass, rferl) prevzal DenníkN.sk (Stanovisko a vecné kroky zvažuje aj EÚ…)
Minister zahraničia USA uviedol, že USA budú spolupracovať s EÚ pri reakcii na udalosti v Bielorusku. Má ísť o pozastavenie dodávok ropy.
Ibaže: Sankcie by sa nemali dotknúť nevinného obyvateľstva a jeho základných životných komodít. O charaktere krajiny má rozhodnúť ľud a nie Western. Ani ropa. Má riešenie, ktoré ale „nevyšlo“: Výzva na celoštátny štrajk. Neujala sa.
Bielorusko už tiež nebude akým bolo. Hlavne Lukašenko už nesmie zotrvať a ostať „zaseknutý“ medzi Ruskom a Westernom. Musí sa jasne rozhodnúť…
Presvedčená „víťazka“ prezidentských volieb Tichanovská, z Litvy odkázala protestujúcim: „Nechoďte, neútočte proti policajným zložkám… zachovajte pokoj!“ Možno konštatovať úmrtie jednej osoby, mladého „protestanta“, ktorému v ruke vybuchla výbušnina, majúca smer proti zasahujúcej jednotke poriadkových síl (údajne zabitý mladík policajnou dodávkou bol len zranený).
Hlásená bola streľba ostrými v prípade nutnej obrany zo strany napadnutých policajtov:
https://svet.sme.sk/c/22466202/bielorusko-volby-protesty-demonstracia-zasah-lukasenko-cichanovska.html
Treba mi uviesť, že ak Western hlása neprimerané zásahy poriadkových síl, nezmieňuje príčiny. O čosi podobné šlo v USA… („zlí policajti“).
Bieloruský minister vnútra Juryj Karajev sa vo štvrtok ospravedlnil za konanie polície počas protestov. Vo vysielaní televízie ONT podľa portálu Meduza.io vyhlásil, že preberá zodpovednosť a ospravedlňuje sa za zranenia ľudí, ktorí sa na mieste zásahu policajných zložiek vyskytli náhodou.
Uviedol však tiež, že za posledné tri dni sa odohralo „11 úmyselných útokov na príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní“. „Ide v podstate o pokusy o vraždu,“ dodal minister, pričom spresnil, že počas masových protestov bolo zranených 60 policajtov.
Na bieloruských nezávislých weboch sa objavili informácie, že časť policajtov je na strane demonštrujúcich odporcov Lukašenkovho režimu. Minister vnútra však vo štvrtok vyhlásil, že „väčšina“ príslušníkov bezpečnostných síl „protesty nepodporuje“. Dodal, že „provokatéri“ sa snažia „o eskaláciu násilia“. Apeloval tiež na novinárov, z ktorých mnohí sa v uplynulých dňoch stali terčom násilia zo strany policajtov alebo boli zadržaní, aby „neliezli priamo do pekla“.
https://www.znak.com/2020-08-13/chto_skazal_glava_mvd_belorussii_v_svoem_intervyu_ont
https://meduza.io/paragraph/2020/08/13/provokatory-delayut-tak-chtoby-nas-nenavideli-glava-mvd-belarusi-dal-intervyu-gosudarstvennomu-tv-pro-to-chto-militsiya-tolko-otvechala-na-nasilie-protestuyuschih
https://www.youtube.com/watch?v=UKg-SrGvDes&feature=youtu.be
Tak ako všade inde, provokácie vedené priamymi útokmi proti poriadkovým silám a ničenie majetku, majú na svedomí alebo zaplatené sily, alebo bezprizorná luza, majúca na vybitie si svojej agresivity vždy dôvod na futbale alebo pri podobných príležitostiach na uliciach a námestiach…
O to isté ide aj v USA vo veci Black Lives Matter.
Prognóza je postupné upokojenie nepokojov a „normalizácia“ života alebo, ak sa Western nezdá diverzie, zásah zložiek ministerstva vnútra prípadne armády.
Koniec bude rovnaký. Za násilie a obete navyše ale ponesie zodpovednosť „slobodný a demokratický“ Western…
Putin sa k stave vecí Bieloruska vlastne nevyjadruje. Čaká na Lukašenka, s čím „diktátor“ príde. Predbežne s ním stretnutie neplánuje: https://ria.ru/20200813/1575725323.html
Kanál Telegram predtým citoval svoje zdroje a uviedol, že Lukašenko naliehavo odletel do Moskvy, aby sa stretol s Putinom.
Sa uvidí v najbližších hodinách…

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?