Publikované: 07.06.2014

Prieskumy naše “smerodajné”

Tento týždeň bol zverejnený prieskum agentúry Polis, ktorý ma zaujal viac ako dosť. Aj preto som nútený sa vyjadriť takouto formou. Prejdime teda k prieskumu samotnému.

Nájdete ho na tejto adrese: http://www.sme.sk/c/7226870/polis-prochazkova-siet-ma-uz-15-percent.html

Ak si dobre všimnete prvý je samozrejme SMER-SD s 36,4% čo mi na základe posledných výsledkov volieb celkom nesedí. SMER-SD stráca na popularite oveľa razantnejšie ako hovoria prieskumy. Dokazujú to posledné tri voľby, ktoré sa konali na Slovensku. Strana na základe nich nezmenila takmer nič. Teda nič čo by si mohol volič všimnúť, že došlo k nejakej sebareflexii. Veľmi zaujímavé je ale to, že volič SMERU-SD sa stáva pasívny a nechodí voliť. V podstate sa mu ani nečudujem, keďže práce je málo, platy nerastú, ceny sa zvyšujú, dôchodky sa zvyšujú len symbolicky a nie tak, ako si to voliči SMERU predstavujú. V podstate aj to dvojročné vládnutie je ukážkou neschopnosti, keď si jedna strana sama urobí vládu a má také možnosti aké má a v podstate nič podstatné sa nemení k lepšiemu.

Chcem sa samozrejme dotknúť aj rozbitej pravice o ktorej hovorí aj spomínaný prieskum. Hneď po SMERE by sa vraj do parlamentu dostala strana SIEŤ, ktorej hlavným protagonistom je Radoslav Procházka, ktorý bol prezidentským kandidátom.  Tu sa musím trochu pristaviť a vyjadriť rozčarovanie nad tým koľko % táto strana získala. Podľa prieskumu to je 15,4% ! Po pravde keby som videl to číslo pred prvým kolom prezidentských volieb kedy som Radovi Procházkovi fandil, tak by som sa samozrejme potešil. Avšak po sklamaní respektíve po sérii signálov, vyjadrení a udalostí musím konštatovať, že im tie percentá neverím. Nie je možné, aby novo založený subjekt mal v prieskumoch toľko %. Ja som si veľmi dobre všímal sklamanie ľudí v Procházkovi po prvom kole prezidentských volieb, kedy na tej slávnej tlačovej besede podporil Andreja Kisku, štýlom “neviem sa vymáčknuť” alebo “ako sa to vlastne volám?”. Aktuálne však prevláda ďalšia “kauza” a to financovanie kampane Radoslava Procházku v prezidentských voľbách. Aj keď na to upozorňovali viacerí už pred tým, teraz to rozvíril hlavne Igor Matovič, ktorý ma na Slovensku kontroverznú povesť, ale o to je to pre Radoslava Procházku horšie, že ho „bombarduje“ práve Matovič a možno aj právom. Určite aj táto “kauza” nevypovedá reálne o percentách SIETE.

Trochu mi nesedí ani percentuálny zisk strany MOST-HÍD 7,6% a to hlavne z dôvodu, že práve naopak ich „konkurent“ SMK získava na popularite, čo tiež dokazujú posledné voľby.   V tomto prieskume dostali 5,7%.

K zisku Oľano a SNS sa vyjadrovať nebudem. V podstate tie čísla by aj mohli vyjadrovať realitu. To isté platí aj o KDH, aj keď je očividné, že randenie so SMEROM im celkom vychádza a môže byť z toho svadba v roku 2016.

NOVA, ktorá v tomto prieskume je na chvoste s 3,4% je taká šedá myška, ktorú evidentne každý podceňuje. Vyzerá to však tak, že v pravý čas vie veľmi dobre a šikovne zabojovať a urobiť dobrý výsledok. V podstate to isté sa stalo v eurovoľbách, kde práve agentúra Polis odhadovala NOVE niekedy vo februári 0,7% a vo voľbách nakoniec získali viac ako MOST, SMK, alebo SAS a to až 6,8% ! Osobne by som toto hnutie nepodceňoval a tu tiež nemôžem celkom súhlasiť s prieskumom.

Zisk SAS je otázny, pretože stále má svojich voličov, avšak po odchode Sulíka do Bruselu môže naozaj táto strana stratiť voličov a bude mať problém sa v roku 2016 prebojovať do parlamentu, čo sa im to skoro nepodarilo už v roku 2012, kedy bol Sulík líder kandidátky.

Percentá SDKÚ-DS aj celkom sedia. Aj keď prieskum ešte nezasiahla vlna odchodu Dzurindu a Mikloša, nejako podobne vidím ich čísla po tejto významnej strate. Aj keď si každý o Dzurindovi a Miklošovi myslí svoje, títo páni urobili pre našu krajinu zatiaľ najviac. Viac ako Mečiar, Fico, Slota a ďalší. Bez nich by sme neboli v EÚ, NATO, OECD, EUROZÓNE … Ich odchod zo strany je zrejme odzvonenie konca tejto kedysi veľkej strany a to aj napriek tomu, že si Frešo myslí opak. Bol som ich voličom dlhé roky práve kvôli Dzurindovi a neskôr kvôli Radičovej.

Čo z toho teda vyplýva? Prieskumy sa zverejňujú, ale netreba im celkom veriť a to mám na mysli prieskumy všetkých agentúr. Viem si celkom živo predstaviť, čo by som urobil ja pokiaľ by mi niekto z agentúry zavolal a chcel by vedieť koho by som volil, nepovedal by som nikoho. A viem si predstaviť, že takých voličov je viac. Dokonca koľko oslovených ľudí povie, že nemá čas a odignoruje to, ale keby išli voliť, už za niekoho zahlasujú? Preto sú pre nás smerodajné skôr výsledky volieb, ktorých sme sa za poslednú dobu dočkali viac ako dosť. Jednoducho nenechajte si vsúvať názor na postavenie a silu strán vďaka prieskumom.

Na záver si pozrite odchylku prieskumu agentúry Polis pred eurovoľbami:

SMER – 50,5%

KDH – 12,9%

MOST-HÍD – 9,8%

SDKÚ-DS – 8,2%

OĽANO – 7,3%

SMK – 4,5%

SAS – 4%

NOVA – 0,7%

A toto sú výsledky eurovolieb:

SMER – 24,1%

KDH – 13,2%

MOST-HÍD – 5,8%

SDKÚ-DS – 7,7%

OĽANO – 7,4%

SMK – 6,5%

SAS – 6,6%

NOVA – 6,8%

  • SlabéVýborné (+5 skóre, 5 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?