Publikované: 04.09.2020

Pripraví sa Nemecko o ruský plyn?

Vo veci Nordstream 2 na Nemecko vyvíjajú tlak americkí senátori. Deň pred vyhlásením, že Navalný bol otrávený jedom zo skupiny novičok,  Merkelová vyhlásila, že plynovod bude dokončený.
Pred atentátom na Navalného Merkelová proti Trumpovmu „Nie Nord Stream 2!“ reagovala: „Ide o vnútornú záležitosť zvrchovaného Nemecka a tlak USA je útok na jeho suverenitu a slobodné rozhodovanie“.
https://fr.sputniknews.com/international/202008071044213689-menaces-us-contre-le-nord-stream-2-la-diplomatie-allemande-accuse-washington-dingerence/
1. septembra, deň pred oznámením objavenia stôp novičoku v Navalného krvi, nemecká kancelárka Angela Merkelová americkým senátorom odpovedala, že výstavba plynovodu spájajúceho Nemecko s Ruskom bude dokončená…

            
https://fr.sputniknews.com/international/202009011044360192-le-projet-nord-stream-2-sera-mene-a-terme-merkel-retorque-a-des-senateurs-americains/
https://vz.ru/news/2020/9/4/1058679.html
11. augusta: Plynovod Nord Stream 2, proti ktorému sa stavia USA, bude dokončený v blízkej budúcnosti. Vyhlásil to ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v spoločnom vystúpení s nemeckým ministrom zahraničia Heiko Maas. Nord Stream 2 má po dne Baltského mora privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka.
https://www.byznysnoviny.cz/2020/08/11/nemci-se-rusy-postavili-americanum-plynovod-nord-stream-2-dokonci-vzdor-sankcim-usa/
„Európska politika musí byť určená v Európe, a nie v tretích krajinách,“ tvrdil Josep Borrell, šéf bezpečnosti a zahraničných vecí EÚ:
https://fr.sputniknews.com/international/202007181044123469-nord-stream-2-la-politique-europeenne-doit-etre-determinee-en-europe-et-non-par-des-pays-tiers/
Angela Merkelová je pod rastúcim domácim tlakom na ukončenie podpory spoločného nemecko-ruského projektu plynovodu Nord Stream 2 pre potvrdenú otravu vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného.
Nemecká strana zelených vyzvala kancelárku, aby využila takmer dokončený projekt plynovej infraštruktúry infraštruktúry na prinútenie Kremľa odpovedať na obvinenia týkajúce sa toho, čo Merkelová nazvala „umlčaním“ Navaľného pomocou nervového agenta novičok.
Nemecká opozícia, nielen Zelení, vyzýva kancelárku, aby použila spoločný nemecko-ruský projekt plynovodu na varovanie Kremľa:
https://www.theguardian.com/world/2020/sep/03/merkel-pressured-to-end-nord-stream-2-support-after-navalny-poisoning
V ostatných dňoch niektorí poslanci Spolkového snemu navrhujú ako „trest za Navalného“ pre Rusko zrušiť výstavbu plynovodu Nord Stream 2.
Na zastavenie dostavby plynovodu vyzval dnes (piatok) aj niekdajší šéf poslancov vládnej konzervatívnej únie CDU/CSU Friedrich Merz, ktorý sa chce v decembri stať novým predsedom CDU a priblížiť sa tak kandidatúre na kancelára po Angele Merkelovej: „Napriek pochybnostiam som doteraz bol pre pokračovanie stavby potrubia. Ale po otrave Navalného musí Európa zareagovať. Navrhujem okamžite stavbu na dva roky zablokovať, navrhujem teda moratórium,” povedal Merz denníku Bild. Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin rozumie len takým slovám.
https://www.welt.de/politik/ausland/article215062060/Merz-fordert-wegen-Nawalny-zweijaehrigen-Baustopp-fuer-Nord-Stream-2.html
Už vo štvrtok spochybnil dokončenie plynovodu tiež šéf zahraničného výboru Spolkového snemu a ďalší možný kandidát na kancelára Norbert Röttgen: “Keby teraz mal byť plynovod Nord Stream 2 dokončený, bolo by to pre Vladimira Putina len úplným potvrdením toho, aby v takej politike pokračoval, dokonca by sa mu to ešte vyplatilo.” Zdôraznil, že Putin rozumie iba jedinému jazyku, a to je obchod s plynom.
Príjmy z predaja ropy a plynu v ostatných rokoch vraj tvoria tretinu až polovicu príjmov ruského štátneho rozpočtu.
Angela Merkel ešte pred týždňom tvrdila, že na prípad Navalný a plynovod Nord Stream treba nahliadať oddelene.
Odmietavo sa k obmedzeniu projektu plynovodu zatiaľ stavia bavorský premiér a šéf Kresťansko únie (CSU), sestry CDU, Markus Söder. Ten podľa analytikov takisto premýšľa, že by kandidoval na kancelára.
Sa uvidí, či kancelárka Merkelová svoj postoj prehodnotí…

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

 

 

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?