Publikované: 30.12.2015

Príspevky politikov do Silvestrovského zábavného programu

Sme skupina aktivistov, ktorí sa venujú oboznamovaniu verejnosti s názormi kandidátov na občiansku spoločnosť. Pre voľby do Národnej rady SR 2016 sme využili fakt, že kampaň začína hneď po vianočných sviatkoch a pojali sme prezentáciu jednotlivých kandidujúcich subjektov trochu odľahčene. Ešte začiatkom septembra sme oslovili predsedov všetkých známych politických strán ako aj niekoľko ďalších osobností, u ktorých sme považovali za pravdepodobné, že to do volieb ešte nejako dajú dohromady. Nevynechali sme ani politické strany bez šancí na parlamentné mandáty, lebo s tými je spravidla najväčšia sranda. Navrhli sme im, aby niečím vo svojej predvolebnej prezentácii prispeli k silvestrovskej zábave a súťažili medzi sebou, komu sa podarí najväčšia psina. Niektorí oslovení nás najprv odmietali, argumentujúc pritom, že verejnosť zabávajú počas celého roka, ale nakoniec sa podarilo získať dostatočný počet účastníkov našej súťaže, keďže niektorí nechceli, aby sa o nich hovorilo, že nemajú zmysel pre humor a iní zase privítali jedinú šancu na mediálnu sebaprezentáciu. Príspevky politikov do silvestrovskej zábavy boli nápadité a bola to veru riadna fuška, kým sme v porote určili prvých sedem miest. Tu sú:

7. miesto: Smer-SD
Predstavitelia vládnej strany sú príliš zaneprázdnení a arogantní, aby malo vôbec význam sa pokúšať s nimi spojiť. Avšak ako významnej politickej strane sme im udelili divokú kartu a do súťaže sme ich zaradili s ich „vytrhávaním eúr z pazúrov a rúk tých, ktorí si navykli žiť z daňových únikov a nasmerovaním týchto peňazí na výplatné pásky do rodín nízko príjmových zamestnancov“. Zaradili sme ich však až na siedme miesto, nakoľko je toto tvrdenie skutočne smiešne len pomerne úzkej skupine osôb vlastniacich schránkové firmy so sídlom v daňových rajoch. Predsedu Róberta Fica tento slabší výsledok nemrzí a hodlá si ho vynahradiť vo voľbách. Mrzutosť prenechal učiteľom, zdravotným sestrám a opatrovateľom osôb so zdravotným postihnutím.

6. miesto: KDH.
Predseda Ján Figeľ najprv o príspevku do našej súťaže nechcel ani počuť. Vyhováral sa na trampoty s bytom. Ale nakoniec sa rozhodol, že dá na volebné billboardy KDH pripísať heslo „Chceme vyspelé Slovensko“. Po tom, čo všetci prítomní členovia klubu KDH zahlasovali v parlamente za drakonický zákon, ktorý by od 18. storočia sotva prešiel v nejakej vyspelej krajine, sa z toho naozaj musia – najmä páry pokúšajúce sa o umelé oplodnenie – od smiechu docikať.

5. miesto: Odvaha – Veľká národná proruská koalícia
Na poslednú chvíľu sme do súťaže zaradili aj úplne nový politický subjekt, ktorého už názov hraničí buď s humorom alebo velezradou. Bolo už síce po uzávierke prihlášok, ale kto by odolal nezaradiť do súťaže subjekt, ktorý si na webstránku vloží slogan „Zamatovú revolúciu zinscenovali boľševici“ a tvári sa, že nemá tušenia o tom, že boľševizmus vznikol v Rusku. Spojiť sa nám podarilo s dvojkou tejto podivnej strany, Pokojnou bojovníčkou Kristínou Ulmanovou. Ako osoba hlásiaca sa verejne k pacifizmu nás z hľadiska príspevku odkázala na video, na ktorom podstupuje v Luhansku inštruktáž v hode útočným granátom. Záverom poľutovala, že volieb sa nemôže zúčastniť jej pokojný spolubojovník M. U., redaktor konšpiračného internetového rádia S. V., ktorý si vybral tak originálny spôsob boja za obrodenie spoločnosti, že momentálne sedí vo väzení za neplatenie výživného.

4. miesto: Ľudová strana Naše Slovensko
S vodcom Mariánom Kotlebom sa nám nepodarilo spojiť. Predpokladáme však, že sa o našej súťaži dozvedel a tak na kandidátku svojej protestnej strany stavajúcej sa do opozície voči „zlodejom z tradičných politických strán“ umiestnil Jána Cupera, bývalého poslanca NR SR a funkcionára HZDS, právnika pracujúceho pre Ivana Lexu, presláveného svojimi opileckými a vodičskými výkonmi.

3. miesto: Demokrati Slovenska
Ľudovíta Kaníka, sme najprv oslovili v snahe nadviazať kontakt s SDKÚ-DS, lebo Pavol Frešo nás hrubo odbil tým, že už dávno každému opakuje, že SDKÚ-DS má podporu nad 5 percent a lepší hlod do Silvestra určite nevymyslí. Ľudovít Kaník nám však so sklamaním oznámil, že SDKÚ-DS s ním už do ďalších volieb nepočíta. Náhle však ožil a vraví: „Vnukli ste mi myšlienku, že by som mohol založiť vlastnú stranu. Nazvem ju DS-SDKÚ a bojový pokrik jej členov bude Níka! čiže vlastne Ka-ník. Škoda len, že ho nebude riadne počuť, lebo tých členov veľa nemáme“. Po našej námietke, že samotné založenie strany nemôžeme do súťaže zaradiť ako rovnocenný príspevok k príspevkom ostatných strán, rozhodol sa – ako osoba činná v politike od roku 1990 – súťažiť so sloganom, že ide „zmeniť zatuchnutú politickú mapu Slovenska“.

2. miesto: Priama demokracia
Jeden z najlepších príspevkov prišiel od verejnosti neznámej trojice strán PD-SPS-OSOH. Na popredné miesto kandidátky umiestnili lekára Petra Liptáka, ktorý sa mediálne preslávil vyznaním, že pokiaľ mu pacient nedá ním požadovaný dar, „má smolu“. Na tlačovej besede, ktorú v budove parlamentu zvolala poslankyňa Mária Ritomská, na otázku novinárov, čo má tento Hippokratov krivoprísažník v strane na starosti, odpovedal: „Odhaľovanie korupcie“.

1. miesto: Sme rodina
Šťastne sme si tipli, že nastávajúce voľby nebudú bez multiotecka Borisa Kollára. Presvedčil nás o tom jeho rozhovor s Dagom Danišom, v ktorom najprv tvrdil, že všetko v štáte ovládajú oligarchovia a nikoho druhého k ničomu nepustia, potom, že on robí poctivý biznis, ktorý mu umožňuje rovnaký životný štandard ako majú oligarchovia a nakoniec dodal, že o rok nebude na inom mieste, než aktuálne je, čím vylúčil možnosť zapojenia sa do politiky. Borisa Kollára naša akcia ihneď nadchla a rozhodol sa, že do nej prispeje bojom za tradičnú rodinu. „Nazvem našu stranu Sme rodina“, smial sa tento otec deviatich nemanželských detí do telefónu, až sme počuli, ako mu slzy kvapkajú na slúchadlo, „akurát tá moja bude otec, mama, dieťa, mama, dieťa, mama, dieťa, mama, dieťa, mama, dieťa, mama, dieťa, mama, dieťa, mama, dieťa a dieťa!“ „Po Silvestri samozrejme stranu premenujeme na Sme xenofóbi“, dodal.

Výhercom našej súťaže blahoželáme a na záver dodávame, že je vždy lepšie, keď sa ľudia na činoch politikov smejú, než keď nad ich činmi plačú. Ba my sme dokonca rozplakali jedného politika. Protest proti výsledkom našej súťaže so slzami v očiach podal Igor Matovič, ktorý v snahe okopírovať Borisa Kollára, snažil sa v tichosti premenovať svoju stranu na Obyčajní ľudia a nenávistné osobnosti. Neuznali sme mu to, lebo to vzhľadom na postoje väčšiny jeho kandidátov k homosexuálom nie je vtip, ale holá skutočnosť.

Čo dodať na záver? Asi len toľko, že hoci naša akcia je fikciou, príspevky do nej sú žiaľ načisto reálne. Prajeme Vám nerušenú silvestrovskú zábavu.

Za tento článok môžete zahlasovať na vybrali.sme.sk

  • SlabéVýborné (+14 skóre, 18 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?