Publikované: 14.06.2015

Problém Podnestersko

červená – Novorusko, sivá – Ukrajina, ružová – partizáni

 

Najpravdepodobnejšie vzplanú bojové akcie v krátkom čase v regióne Podnesterska.

Cieľ – otvoriť nový front proti Rusku, teraz pre Rusko v nevýhodných geografických podmienkach. Odporcovia Ruska vo Washingtone a Kyjeve predpokladajú, že sa im nepodarilo potlačiť povstanie na Donbase len preto, že Rusko kontroluje hranicu s Donbasom. Podnestersko má spoločnú hranicu len s Moldavskom a Ukrajinou, je izolované od Ruska a toto by chceli využiť.

Fakty A, vojenské posilnenie

 1. Teraz je v Odesskej oblasti sformované silné zoskupenie (vojsk)
 2. 5.júna prešli z Nikolajevskej do Odesskej oblasti dve ohromné kolóny ťažkého delostrelectva
 3. Do Odesského rajóna bol premiestnený systém S300 protivzdušnej obrany

Fakty B, príprava k zahraničnému zásahu

 1. Kyjev vypovedal dohovor s Ruskom o tranzite ľudí a dodávok vojenskej techniky do Podnesterska
 2. Kyjev prijal zákon o možnosti zapojenia cudzích žoldnierov do bojov na strane Ukrajinskej armády
 3. V rajóne Odesy a Iličevska sa urýchlene prebudovávajú prístavy pre príjem cudzích vojenských plavidiel
 4. Prebieha zlaďovanie vojenských štábov Ukrajiny, Moldavska a Rumunska za účasti ďaľších strán NATO

Fakty C, príprava k PR

 1. Do Kyjeva prišla veľká skupina dôstojníkov USA, špecialistov na informačnú a psychologickú vojnu
 2. Ako je známe, Saakašvili má ohromné skúsenosti a talent na PR akcie v režime provokácií a vojenských akcií
 3. Zamínované sú Záporožská a Juhoukrajinská atómová elektráreň. Počíta sa z jedným zo scenárov, že niektorá z týchto AE môže byť čiastočne vyhodená do povetria a obvinenie padne na proruských teroristov
 4. Bezpečnostná služba Ukrajiny pripravila skupinu 200-500 nezamestnaných polokriminálnych pološportovcov, ktorí akoby na znak protestov proti Saakašvilimu obsadia niektoré z miest a vyhlásia Odesskú národnú republiku. Ráta sa, že na obsadenie bude využité mesto Kotovsk na hranici s Podnesterskom.

Fakty D, reakcia Ruska

 1. Zatiaľ je známe toľko, že Soviet federácie (duma) je pripravený zísť sa na mimoriadnom zasadnutí. Rusko tým ukazuje, že pozná tieto plány.

Závery. Môže byť, že tieto plány sa nepodarilo udržať v tajnosti a budú tým zmarené. Zatiaľ však situácia okolo Podnesterska ide k pripravenému výbuchu.

Podľa informácií s odkazom na zdroje miestnej samosprávy Razdeljanskeho rajóna Odesskej oblasti, v pohraničí Podnesterska sa plánuje rozmiestnenie veľkého rozdelenia ozbrojených síl a Národnej gardy Ukrajiny. Šéfovia samospráv k hranici priliehajúcich oblastí už dostali požiadavku pripraviť ubytovanie pre “bázovanie” slúžiacich vojakov. Budú využité domy kultúry, školy a internáty. Termín je prelom júna/júla.

Saakašvili spomínal úplnú blokádu Podnesterska. Odôvodňoval to zastavením pašovania (okrem iného aj narkotík).

Bývalý minister ZV Rumunska sa vyjadril,  že v priebehu 6, maximálne 12 mesiacov bude mať Rumunsko s Ruskom spoločnú hranicu.

 

Komentár

Blokáda Podnesterska dostáva Rusko do zložitej situácie.  Ešte v októbri minulého roka sa vicepremiér RF Dmitrij Rogozin na stretnutí s prezidentom neuznanej Podnesterskej Moldavskej republiky Jevgenijom Ševčukom vyjadril takto: „Netreba si robiť ilúzie, či bude Rusko hájiť svojich vlastných občanov. Jednoznačne bude. A netreba sa pokúšať preveriť našu trpezlivosť a silu.“

V súčasnosti na ďalší vývoj v celej oblasti pôsobí súčasne viac faktorov a problém „Podnestersko“ je len jedným z nich. Môže byť však tou povestnou kvapkou, kedy pohár trpezlivosti pretečie. Situáciu je potrebné vidieť v komplexe vzťahov, spomeniem ich len bodovo:

 1. Problém Ukrajina. Konflikt východ versus západ krajiny, občania – vláda, občania – NATO a USA, Rusko – NATO, vzťahy Rusko – EU – UA – USA. Zložitý komplex vzťahov a problémov.
 2. Čierne more je jediný námorný prístup Ruska do teplých morí. Je evidentná snaha o ovládnutie tohto mora stranami NATO, pod taktovkou USA. Okrem Ruska má prirodzenú hranicu s Čiernym morom Bulharsko, Rumunsko, Ukrajina a Gruzínsko, ktoré sú pod spoločným tlakom USA, NATO a EU. Sú to buď členské, alebo „asociované“ krajiny EU. Zostávajúcou krajinou je Turecko, ktoré je vo veľmi špecifickej situácii a táto krajina je hodná samostatnej hlbokej analýzy. Ale aspoň v skratke. TR ovláda Bospor, spojnicu medzi Čiernym a Stredozemným morom. Od počiatku konfliktu na Ukrajine je evidentná snaha uzavrieť Rusko v oblasti Čierneho mora. Na území Turecka sa nachádza niekoľko vojenských základní NATO, resp. USA, čím sú možnosti Turecka vyhnúť sa konfliktu s RF značne obmedzené. Surovinová závislosť na Iráne a Rusku by mala naznačovať dobré vzťahy s týmito susedmi, avšak tlak vytvorený na túto krajinu zo strany USA bude enormný a môže dôjsť až k zámerne vyvolanej destabilizácii moci. Turecko je z hľadiska budúcnosti zo spomínaných krajín najhoršie, pretože naň vplývajú ďaľšie faktory (Gréci, Arméni, Kurdi, Islamisti, atď..).
 3. Problém Sýria. Rusko k Sýrii prechováva zmluvné záväzky, ktoré bude chcieť splniť. Zhoršujúca sa situácia na Blízkom východe nielen na území Sýrie a Iraku, ale aj narušenie vzťahov medzi krajinami (Izrael, Sýria, Libanon, Irak, SA, Jordánsko), zvyšujúci sa tlak zo strany IS, Rusko prinútia konať. Opäť tu svoju rolu zohráva Turecko, ale aj Egypt, ktorý ovláda prieplav do Červeného mora vo vzťahu k problému „Irán“.
 4. Problém Grécko. Rusi Grécko potrebujú kvôli Cypru, plynu a k naštiepeniu súdržnosti súčasnej podoby EU. Po odchode Grécka z Eurozóny budú Gréci potrebovať Rusko. Ako hovorím, tieto krajiny majú spoločného Boha.
 5. Provokácie. Čoraz častejšie provokácie zo strany USA a NATO opakujúce sa v Čiernom mori, a čoraz bližšie pri brehoch Ruska jasne ukazujú, že odporcovia Ruska sa nevzdajú, pokiaľ neprinútia Rusko k rozhodným odvetným krokom.

Rusi sú si vedomý, že paleta ich možností za zmenšuje a hoci doposiaľ dokázali robiť doslova zázraky na diplomatickom poli, ďalej to už nebude možné. Diplomatické riešenia boli neutralizované (napr. G8 – G7) a Rusko je cielene a účelovo tlačené k rozhodnutiam, s ktorými sa síce nevie stotožniť, ale ktoré sme mu ponechali ako jediné možné východisko. Poslednou možnosťou bude oddaľovanie vojenského konfliktu v oblasti Čierneho mora. Skôr, alebo neskôr sa stane nevyhnutnosťou. Nedá sa nič robiť, spustilo sa odpočítavanie a už nasledujúca zima bude ťažkou skúškou.

 

Upravené, krátené a doplnené zo zdrojov:

http://rusvesna.su/news/1434034004

http://rusvesna.su/recent_opinions/1434032684

http://slovak.ruvr.ru/news/2014_10_01/Rogozin-Rusko-bude-hajit-svojich-obcanov-v-Podnestersku-8252/

http://expert.ru/2015/06/9/snachala-naemniki-teper-i-terroristyi/

 

Podporné články:

http://www.hlavnespravy.sk/ukrajina-slubila-moldavsku-obnovit-jeho-celistvost-a-hrozi-ze-bude-zostrelovat-ruske-lietadla-smerujuce-do-podnesterska/631185

http://www.zvedavec.org/komentare/2015/06/6471-zacne-sileny-misa-dalsi-valku.htm

 • SlabéVýborné (-1 skóre, 1 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?