Publikované: 13.11.2014

Prokurátorská česť

Slovné spojenia typu prokuratúra rozhodla , prokuratúra podala … prokuratúra vydala ma vždy dokázali vyviesť z rovnováhy . Pod pojmom prokuratúra si väčšina z nás predstaví inštitúciu , je nemysliteľné , aby inštitúcia rozhodovala. Rozhodnutia vydávajú pracovníci tejto inštitúcie, čiže z tohto pohľadu hovoriť o rozhodnutí prokuratúr , je minimálne voči slušným prokurátorom neetické. Je nemysliteľné, aby kritizované rozhodnutie nebolo adresné , a aby bolo schovávané pod hlavičkou inštitúcie, v ktorej prokurátori pôsobia.

Polemizovať o odbornosti prokurátorov, nie je na mieste najmä ak profesijné pochybenia sú spojené so základmi trestného práva .

obžaloba …

Keď som prvý krát videla obžalobu voči organizovanej skupine Puškár a spol., odôvodnenú jednostranovým vyjadrením a niekoľkými stranami výpovedí obžalovaných , vydanú JUDr. Auréliou Škulovou – okresnou prokurátorkou Okresnej prokuratúry Komárno , nevychádzala som, hoci ako právny laik z údivu .

Miestna príslušnosť prokuratúry je daná zákonom, respektíve miestom kde sa skutok stal, čiže je nemysliteľné aby prokurátorka nevedela určiť miestnu príslušnosť a predovšetkým, že nie je príslušná vo veci konať. JUDr. Škulová podala , z pozície miestne nepríslušnej prokurátorky obžalobu. V právnom štáte žaloba podaná v rozpore so zákonom , je nezákonná a akékoľvek nezákonné rozhodnutie , je povinnosťou nadriadeného prokurátora zrušiť. Nestalo sa. Potichu odstúpili spis na miestne príslušnú súčasť do Nitry .

Druhou zaujímavosťou je dátum spáchania skutku. Policajní fantasti potrebovali vytvoriť organizovanú skupinu , ” ako sa patrí ” , čiže s väčším množstvom “páchateľov” , a dej, teda spáchanie násilného trestného činu osadili na septembrový deň , kedy sa stretlo na penzióne v Patinciach , väčšie množstvo Puškárových spolupracovníkov. Ibaže sa akosi pozabudlo na to, že Puškár je odcestovaný v zahraničí … , z čoho vyplýva, že má nepriestrelné alibi . Pani prokurátorka alibi vyriešila jednoducho … skutok sa stal v nezistený deň.

Podľa obžaloby piati chlapi relatívne dobre stavaný, Patrik Monka dokonca aktívny športovec – boxer , šťúplemu Chylovi s výškou cca 150 cm , zviazali za chrbtom ruky, drôtom zviazali nohy, opaľovali zapaľovačom vlasový porast , kopali ho do hlavy a čuduj sa svete žiadne povrchové ani vnútorné zranenia nezanechali.

Verziu pani prokurátorky spoľahlivo vyvracia niekoľko vážnych dôkazov v prospech obvinených .

Každému, čo i len trochu súdnemu človeku musí byť jasné , že po takom brutálnom útoku musí zákonite dôjsť k devastačným poraneniam, ktorých liečba vyžaduje určitý čas ako aj ošetreniu, navyše po koža popálenine zostane poškodená navždy. Keďže Chylo nebol napadnutý, nebol ani ošetrený a v prípravnom konaní policajti pozabudli nejaké to lekárske potvrdenie zaobstarať do spisu, absentuje nález . Znalecký posudok k Chylovým zraneniam, ktorý je evidentne v prospech poškodených, prokurátorka neakceptovala. S najväčšou pravdepodobnosťou, z jej pohľadu poškodený Chylo , je Highlander a kým nemá mečom useknutú hlavu, o pár minút má telo v poriadku.

Keďže opitý Chylo v deň údajného napadnutia našťastie stratil občiansky, ktorý na druhý deň vybavoval a na fotografii nemá ani škrabanec , je zjavné , že policajti pri scenári opäť niečo podcenili …

Záver obžaloby je pokojne možné označiť spojením “čo dokáže ulica” alebo koniec v americkom štýle . Na smrť dokopaného Chyla aj napriek vyhrážaniu smrťou a znásilnením jeho sestier, Puškár sa rozhodol ponechať si Chyla ako otroka a dlh 200 000 mal odpracovať v stolárskej dielni , do decembra teda za dva mesiace … pod dozorom Konôpku.

Niekoľko krát som prečítala obžalobu podanú JUDr. Auréliou Škulovou , hľadala som v nej, čo len kúsok etiky , morálky, profesijnej cti a hrdosti . V tom rozhodnutí nebolo nič , čo by len z pohľadu občana , trochu vzbudzovalo úctu , prípadne rešpekt k prokurátorskému stavu.

PS: Pán JUDr. Ján Packa v istej relácii konštatoval, v súvislosti s organizovanou trestnou činnosťou orgánov činných v trestnom konaní : “Ak sa vám dajú do kopy policajt, prokurátor sudca máte začarovaný kruh , z ktorého nedokážete odísť” … ja dodám … “obžalovaní z neho nevyšli za jedenásť rokov ….”

 

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?