Publikované: 15.09.2020

Proti osmanská jednota EÚ

Parlament Európskej únie sa zjednotil v hodnotení Turecka. V utorok poslanci rokovali o eskalácii napätia vo východnom Stredomorí a úlohe Ankary. Vinia Turecko za jeho “nelegálne vrty”…

https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/eu-parlament-fordert-sanktionen-gegen-tuerkei-im-gasstreit-16954607.html

Frankfurter Alegemeine Zeitung: Otvorene sa už hovorilo o „neootomanskej“ (neo osmanizmus Erdogana) podobe a smerovaní Turecka, “čo treba zastaviť!
Takmer všetky parlamentné skupiny požadovali voči krajine opatrenia, prinajmenšom tvrdé ekonomické sankcie. Námietky časti zelených boli bezvýznamné.
Prišli výzvy na zbrojné embargo, na pozastavenie colnej únie EÚ  (platí od roku 1968) a (konečne!) aj na ukončenie prístupových rokovaní o vstupe do EÚ, a to nielen zo strany pravice ale aj stredu a ľavice.
Poznámka editora: Turecko v EÚ nemá čo hľadať! Otázkou je aj jeho členstvo v NATO (vec mlčiaceho Stoltenerga). A USA (skutočný šéf a zriaďovateľ NATO).
Poznámka: Zmluva o NATO pozná Čl.5 o napadnutí členského štátu nečlenským štátom ale neobsahuje článok o konflikte dvoch členských štátov NATO…
Významný podiel viny na stave vecí má Nemecko.
Grécku a Cypru poslanci EÚ nevytkli nič.
Ankara v nedeľu stiahla svoju prieskumnú loď „Oruc Reis“ z morskej oblasti, ktorú si vyžiadalo Grécko. Josph Borrell: Vzťahy s Tureckom sú v bode obratu a ich smer bude závisieť od najbližších dní“.
Pred toto debatou sa Turecko pokúsilo presadiť svoju pozíciu v parlamente v spore o zásoby ropy a zemného plynu:
Minister zahraničia Mevlüt Cavusoglu koncom minulého vystúpil pred zahraničným výborom EÚ.
V pondelok večer si našli poslanci EÚ v e-mailových schránkach našli list ministra: „Akékoľvek rozhodnutie v prospech sankcií iba ohrozí vyhliadky na mierové riešenie,“ uvádza sa v liste.
Ako kandidátska krajina Turecko očakáva (písal som), že Parlament EÚ „zachová rovnaký odstup od strán konfliktu a podporí dialóg a spoluprácu“. Márne hodená „udička“ s chabým odkazom na svojský výklad medzinárodného práva Tureckom…
Utorková debata však ukázala, že parlament bol takmer jednomyseľný aj v právnych otázkach na strane Atén a Nikózie.
Na konci budúceho týždňa Na mimoriadnej Rade EÚ (hláv štátov a vlád) sa bude rokovať o ďalšom postupe vo veci a sankciách.
Beočivé (chucpe!) Turecko si vezme len toľko, koľko sa mu dovolí…
Skúša…

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

P.S. TA3 “spochybnila” EÚ v časti “jednota”. Tú ukáže samotné rokovanie Rady EÚ…
Zasadnutia Rady sa zaSlovensko zúčastnia prezidentka Čaputová a premiér Matovič (odborníci na “fšetko”).

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?