Publikované: 01.04.2020

Radarový systém pre Covid-19

Dva vojenské systémy vyvinuté spoločnosťami Elbit a IAI určené pre ochranu hraníc, budú diaľkovo monitorovať a merať vitálne signály osôb nielen na hraniciach ale aj v systéme zdravotnej starostlivosti Izraela.

https://www.jpost.com/israel-news/radar-system-used-to-protect-israels-border-used-to-monitor-corona-cases-623088
Radarový systém IDF slúži na zabezpečenie izraelských hraníc pred teroristickými útokmi; systémovým zlúčením dvoch podsystémov bol prispôsobený na bezpečné diaľkové monitorovanie osôb Covid-19 pozitívnych alebo v liečbe.
Národný pohotovostný tím Ministerstva obrany Izraela pre výskum a vývoj v oblasti obrany (DDR & D) upravil dva vojenské radarové systémy, vyvinuté spoločnosťami Elbit a Israel Aerospace Industries, aby diaľkovo monitorovali, merali a vyhodnocovali signály osôb so znakmi infekcie Covid-19,
prostredníctvom kombinácie radar a optické senzory.
Signály zobrazí monitor PC tak, že lekári ich môžu bezpečne sledovať v separé a chránenom sterilnom prostredí, bez priameho kontaktu s pacientom a bez rizika infekcie a jej dôsledkov, znižujúcich počty zdravotníckeho personálu vo výkone.
Kombinácia technologických možností obranného priemyslu a mimoriadnych schopností armádnych dôstojníkov špecialistov, umožňuje využiť systémy vyvinuté na bezpečnostné účely tak, aby zodpovedali lekárskym potrebám vo svetle koronavírusu: „Systém, ktorý sme prispôsobili, je založený na radarových a termálnych kamerách a dokáže merať vitálne funkcie pacientov na diaľku.“
Píše The Jerusalem Post.
Radar je uspôsobený pre monitoring fyziologických a vitálnych  parametrov osôb Covid-19 pozitívnych a pacientov s klinickými príznakmi ochorenia v procesoch liečby bezkontaktne.
Systém umožní ochranu zdravotníckeho personálu
.
Ministerstvo obrany Izraela uviedlo, že vykonalo úspešnú skúšku systémov a ďalšou fázou vývoja bude skríning a starostlivosť o Covidom-19 dotknuté osoby na základe analýzy životne dôležitých údajov:
„Integrácia snímacích subsystémov a fúzia údajov v reálnom čase nám umožnia vykonať rýchle testovanie z niekoľkých metrov. Testovací systém poskytne cenné informácie na zlepšenie diagnostických a liečebných postupov.“
Ministerstvo obrany Izraela uviedlo, že po overovacích testoch bude nasledovať implementácia systému do systémov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Táto správa môže byť okamžitou inšpiráciou pre vývojárov na celom svete.
Vlády by mimo preventívnych protetík mali investovať do centrálneho vývoja podobných zariadení, nielen na národnej ale aj centrálnej európskej úrovni.
Otázky Matovičovcom
1. Slovenská vláda od Izraela radar kúpi, alebo jej splnomocnenec si dá ruky na prsné bradavky a odklusá do Izraela na technické konzultácie? Tu nejde o kšeft ale spoločný európsky a svetový záujem.
2. Koľko lekárov a zdravotníkov je už v karanténe po kontaktnej kontaminácii Covid-19 s pozitívnymi a chorými? Koľko lekárov a zdravotníkov už umrelo?
Poznámka k ekonomike: Oddelené investície na národných úrovniach znásobia celkové vynaložené náklady na produkt, a jeho pozitívny efekt predražia.
Urýchlenie vývoja produktu môže priniesť fúzia úsilia obranného a civilného sektora (armáda, veda, výskum, technológie). Ale toto predsa chceme? Či? Covid-19 zakladá unikátnu príležitosť.
Test mentálnych kapacít vlády. NATO a Rusko odložte bokom.
Spoločné úsilie môže priniesť synergický efekt. A o to predsa ide aj EÚ? Či?
Správu ako podnet by mala okamžite prevziať EÚ…
Máme predsa spoločný rozpočet. Či?

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?