Publikované: 09.04.2020

Rakúsko ako most medzi východom a západom EÚ

Rakúsko a Maďarsko tvorili posledné zvyšky habsburskej ríše ako „duálna monarchia“ – ktorá zahŕňala dobrovoľnú colnú a menovú úniu – až do roku 1918, dlho pred založením EÚ.
La politique de détente (politika zadržiavania) pochádza z obdobia studenej vojny na osi Západ-Východ (USA-ZSSR).

K teórii a realite obmedzení a rozporov západnej politiky EÚ voči východným krajinám:
Ivan Korčok pri inaugurácii definoval slovenskú zahraničnú politiku:
Slovensko nebude mostom medzi východom a západom, ostane jasne a pevne zakotvené v západných štruktúrach.
Jasne a jednoznačne odmietol politiku „zadržiavania“ a prihlásil sa k priamej konfrontácii s Ruskou federáciou aj vojenskou cestou k NATO.
Nepriamo odmietol aj politiku „bridge“ (most) rakúskeho Sebastiana Kurza vo vzťahu k EÚ sledovanému vývoju demokracie v Maďarsku.

Maďarsko-rakúske historické väzby vysvetľujú ich zvláštne vzťahy: Rakúsko a Maďarsko tvorili posledné zvyšky habsburskej ríše ako „duálna monarchia“ – ktorá zahŕňala dobrovoľnú colnú a menovú úniu – až do roku 1918, dlho pred založením EÚ.
https://www.euractiv.com/section/coronavirus/news/austria-says-it-still-prefers-dialogue-with-hungary/
Uplatniť mocenské politiky nadnárodného ekonomického a finančného kapitálu v celej EÚ, predpokladá podriadenosť a poslušnosť aj východných krajín EÚ v rámci neokolonializmu nadnárodného kapitálu a finančníctva prostredníctvom projektu EÚ ako superštátu, riadeného supra (nad EÚ) vládnucimi štruktúrami:
Voči a proti štátom východnej EÚ, osobitne proti Maďarsku a Poľsku to robia odkazmi na „posvätnú mantru európskych liberálnych hodnôt, liberálnej demokracie“ a (liberálneho?) právneho štátu.
Európska únia, cez Covid-19 (test) prechádza skúškou „liberálnej demokracie a jej liberálnych hodnôt“ a testom EÚ vynucovanej jednoty a solidarity na jej obraz, ktorý nie je originál ale kópia obrazu paradigmy (vzor) novej, tretej totality, riadenej “zhora” meta systémom suprasystému Západného globálneho prediktora…
Keďže EÚ nie je superštát, nemá paradigmu (prediktor) porovnateľnú s USA, Ruskom alebo Čínou…

Orbánovo Maďarsko, ktoré prostredníctvom “diktátora” Orbána chce byť svojprávne a dnes prechádza „čistkami“. Umožňuje to núdzový stav Covids-19.
Ak by Putin nerobil to, čo robí, a tak, ako to robí, pre povrchných z toho vyplýva jediné: „Totalitááááaaa!“
Porozumenie zakladá aspoň minimálny vhľad do teórie riadenia zložitých sociálnych supersystémov…
Božechráň, aby Putina nahradili liberálni demokrati a podpindosníci.
Rusko sa rozpadne a Západ ho rozkradne a rozožerie ako Ukrajinu.
Orbánova vláda robí vlastne to, čo mala urobiť Ficova vláda popri “boji s Kočnerom”, ak by mala odvahu, ktorú nemala; nad Slovenskom a vznáša nielen uhlíkový ale aj Sorosov smog…

V pojmosloví používam úvodzovky, lebo pojem „liberálna demokracia“ nepoznám. Lebo nechcem a odmietam ho. Poznám len pojem demokracia. Tá je alebo nie je. Platí to aj pre slobodu. Liberálna sloboda neexistuje. Pojem „liberálna demokracia a liberálna sloboda“ je memetický vírus: orwellovský double speak.

Čo je príznačné pre „liberálnych demokratov“: Tí, čo doma odmietajú uznať výsledky parlamentných alebo prezidentských volieb, čiže, v zásade už odmietajú akceptovať demokratické princípy, tak súčasne “dokonale vedia”, aj čo je najlepšie pre Sýriu. A Rusko. Pre Irán a všetky ostatné “nepohodlné” štáty; a Maďarsko a Poľsko.

„Liberáli a liberálni demokrati“ na ich chápaní „liberálnej demokracie“ stavajú „ich právo“ opozície, jej médií a politických mimovládok „riadiť“ Orbánovu väčšinu Fidesz na svoj, ich obraz.
Pozoruhodnosti stavu súčasnej demokracie v Maďarsku: Núdzové opatrenia sú Orbánom zavedené na dobu neurčitú.
Problém je, že v Česku a na Slovensku prebiehajú pomerne dlhé „demokratické parlamentné tančeky“ (núdzový stav a podmienky skráteného legislatívneho konania). Rozhodujúci je súlad s ústavou. So sledovaním osôb cez mobily to zákonodarcom zrejme “nevyšlo”. Ústavný súd má činnosť.
Konkrétne Slovensko je viazané inštitútom (pojem) Núdzový stav (a mimo iné ho zakladá pandémia) ošetruje Čl. 5 (odsek 1) Ústavného zákona č. 227/2002 Zb. Môže trvať po dobu max. 90 dní. Ale ak to je potrebné, proces sa môže opakovať.
Odoberá aj niektoré právomoci samosprávam. Zaviedol trest odňatia slobody za dezinformácie; môžu byť šírením poplašnej správy…
Orbán tieto „tančeky“ z dôvodov časovej tiesne a núdze obchádza. Takzvaní „demokrati“ majú strach, či Orbán po odoznení krízy Covid-19 núdzový stav zruší…
Po slobode slova vrieskajú liberálne médiá a mimovládky, dotknuté Orbánovými opatreniami. Sú to tie isté médiá a mimovládky, ktoré volajú po zákaze ostatných médií.
Cieľ (tejto kričiacej „ulice“): Prevziať politickú moc v Maďarsku nedemokratickou, mimo parlamentnou cestou.
Pokračujúcim opatreniam predchádzalo vyhnanie „liberála a filantropa“ žida Sorosa z Maďarska svinským krokom  a jeho mimovládky za jeho špinavé peniaze samozrejme vrieskajú: “Slobodááááaaa! Demokraciááááaaa!“

Odkaz domácemu voličstvu: Volili a zvolili ste. Tak si to užite. A ak si myslíte, že vy by ste to lepšie, mali ste ísť do politiky.
Tárať vie každý hlupák. Prevažná časť slovenského voličstva sa nič nenaučila pred voľbami ani po nich…
Mimochodom, naše demokratické slobody a práva dnes diktuje a riadi Covid-19. Cez nami volených zástupcov.
Odkaz novej vláde: Nerobte tie isté chyby. Nezhody si riešte medzi sebou a nie cez médiá…

Snáď jediný konflikt na osi Maďarsko-Rakúsko spočíva v jadrovej energetike (elektráreň Paks); ale Rakúsko ho má aj s Českom a Slovenskom…

Spoločné vyhlásenie šestnástich štátov EÚ z 1. apríla o zneužití Covid-19 na politické mocenské ciele je kuriózne tým, že sa v ňom nepomína Maďarsko:
https://www.government.nl/documents/diplomatic-statements/2020/04/01/statement-by-belgium-denmark-finland-france-germany-greece-ireland-italy-luxembourg-the-netherlands-portugal-spain-sweden
Rakúsko sa k vyhláseniu nepripojilo, zato podpísalo ho Maďarsko (!).
Kancelár Sebastian Kurz (ÖVP) sa v januári zúčastnil na stretnutí krajín V-4 s cieľom deklarovať rakúsku „úlohu mosta“ medzi Východom a Západom EÚ na prekonanie európskych rozporov.
Rakúska vláda sa na začiatku rozhodla, že nepodporí vyhlásenie a namiesto toho sa bude orientovať na „priame rozhovory“, uviedla ministerka EÚ Karoline Edtstadler z vládnucej konzervatívnej strany ÖVP.

Politika „détente“ medzi západom a východom je živá aj po období studenej vojny.
Ako „staviteľ mostov“ rakúska diplomacia tieto politiky kultivuje aj dnes…

EÚ nechce vnímať, že blok V-4 má iné historické, politické a kultúrne parametre, než „jadro“ EÚ, ktoré tvorilo Spoločenstvo uhlia a ocele a Európske hospodárske spoločenstvo (EHS verzus RVHP).
Ak by nedošlo k I. a II. svetovej vojne, tento blok, postavený na základoch Rakúsko-Uhorska, bol by mohol byť „jadrom“ Európskej únie.
A dnes, ak EÚ nevykoná svoju hĺbkovú sebareflexiu, idea druhého „jadra“ Európy v rámci EÚ alebo mimo nej, je stále živšia. Sebareflexia EÚ „nehrozí“. Ani v dôsledku Covid-19.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?