Publikované: 12.10.2012

Reálna politika je umením možného

Včera sa politici vyjadrovali k ročnému pádu vlády.Nie je vôbec divné, že podrobné zhodnotenie prišlo od Richarda Sulíka, predsedu strany SaS, ktorá si pri založení dala do vienka zásadu poctivosti, odbornosti a solidárnosti. Z tohto pohľadu to bol vyvážený štátnický text, kde napriek konštatovaniu mnohých chýb a ľudských nezhôd, ponúka aj poučenie a skúša preklenúť most medzi stranami, ktorý sa po Eurovalovom hlasovaní vytvoril. Je zaujímavé že podobný pohľad na spoluprácu aspoň navonok má aj Paľo Frešo. Síce to nie je vyjadrenie, ktoré by bolo okrem inštinktívneho pocitu vlastnej slabosti ničím odôvodnené, ale beriem to ako gesto správnou direkciou (bože ten SMER už sprofanoval aj obyčajné slovenské slovo smer…)

Volby VUC 2009Nebudem sa vracať k udalostiam tých dní. Pre politika to už nemá význam, len by som rád pripomenul jednu veľmi podstatnú vec, ktorú si nikto z diskutujúcich príliš nevšíma. Keď si otvoríte program strany SaS, poctivo si ho prečítate a následne spravíte to isté s programom SDKÚ, až tak veľa rozdielov nenájdete. Rozdiel je v praktickej aplikácii týchto programov a schopnosti dodržať sľub – či už medzi stranami navzájom, alebo sľub strany voličom. Už pri zakladaní SaS sa totiž povedalo, že strana bude dodržiavať dohody. To platilo a platí aj dodnes.

Hoci sa hovorí, že politika je umením možného, poučením ostatných strán voči SaS by mohla byť len jedna vec. Nech s nimi súhlasia, alebo nesúhlasia – SaS je vysoko predvídateľná, čestná, nerobí podrazy a dodržiava dohody.Poučením SaS z existencie prostredia, kde jeden deň neplatí, čo sa dohodne včera je zas jedno – bez záruk žiadna dohoda neplatí a už vôbec neplatí niečo také ako obyčajné chlapské slovo. A tak máme limity spolupráce hotové – bolo to rýchle, však?

To, že naša krajina je vedená ľuďmi ktorí plne odrážajú morálne bahno, do ktorého sa táto spoločnosť za 40 rokov komunizmu a 20rokov neriadeného rozkrádania dostala, neznamená že títo ľudia ostanú na čele štátu naveky. Stačí len zmena správania sa ľudí a následne aj zmena ich voličských preferencií.

Ak totiž budeme naďalej voliť luhárov, nečestných ľudí, ktorým neverí ani vlastný odraz v zrkadle,nič sa nezmení. Hoci aj tu musím jedných dychom povedať že ani toto nestačí. Bez transparentnosti v hospodárskom živote a hlavne v justícii, aj 150 svätých poslancov máločo zmôže.

Áno, politika je umenie možného ale svojím spôsobom je politika život každého občana. Nie je to záležitosť len tých 150 poslancov, oni totiž len odrážajú život okolo seba. Ľudia si sami volia kto reprezentuje ich názory a postoje.Ak budeme ľahostajní k morálnym zásadám okolo seba, budeme voliť ľudí a strany, ktorým sú tieto zásady ukradnuté a naopak. Je pravda, že každá strana sľubuje čestnosť a morálku, ale okrem nových strán je každá zároveň namočená do nepretržitého radu škandálov.

Zmeňme svoj život a zmeníme aj spoločnosť – to je tiež politika…

 • SlabéVýborné (+13 skóre, 21 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Juraj Miškov lamentuje: -To je dnes strašné! Človek si dá dnes obyčajné raňajky a stopäťdesiat korún je fuč! -A čo ste mali? -Sedem poldeci rumu, pivo a jeden rožok!

  1. Juraj Poláček

   Niet nad vlastnu skusenost…

 2. Nemôžem súhlasiť s vetou: Bez transparentnosti v hospodárskom živote a hlavne v justícii, aj 150 svätých poslancov máločo zmôže. Lebo KTO iný ak nie psoalnci vytvárajú zákony = pravidlá. Kto iný ak nie poslanci volia “šéfov” rôznych dozorných orgánov, alebo členov rôznych dozorných rád, atď… Je veľmi dôležité KTO vykonáva určitú funkciu. Preto sú dôležité konkrétne osoby = personálne obsadenia. Lebo ak sa zákony nedodržujú a nič sa nedeje je to zlyhanie konkrétnych osôb. Lebo zákony máme len sa podľa nich nekoná. Preto aj 150 poslancov nesie zodpovednosť za všetkých ktorých SCHVAĽUJÚ na ich posty.

  1. Juraj Poláček

   Mate pravdu, ale aj ked sa nastavia pravidla a zacne vsetko fungovat, minimalne justicia je obrovskou brzdou. Justicia ma byt dalsi pilier moci a preto sa ustanovila jej nedotknutelnost, nezavislost a pravidla fungovania justicie si ustanovuje sama. Vyklad zakonov je plne na posudeni clenov sudov, sudcovia nie su tvrdo postihovani za prietahy v sudnom konani a tak sa bez problemov moze stat ze jasny pripad, ktory prokurator inicuje, policia zdokumentuje uviazne na sude, kde sa to bude tahat cele roky. Mate pravdu, ze poslanci su zodpovedni za vsetkych nominantov. Takto mozu poslanci ovplyvnit prokuraturu, policiu, rozne nominovane osoby ale sudy nie… Maximum co mozu je doporucit nejake mena pri doplnani sudnej rady. Prakticky jedinou moznostou je prijat nejaky ustavny zakon, ktory by zasadnym sposobom prekopal fungovanie justicie, ale na to neverim ze sa najde dost hlasov a zvlast ked by Ustavny sud, momentalne v podruci vlady musel rozhodovat o ustavnej zalobe sudcov, pricom by fakticky rozhodoval aj sam o sebe… V tomto som dost pesimista.

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?