Publikované: 29.10.2014

Referendum a nález ústavného súdu

Ústavnosť referendových otázok posudzoval kde-kto. Samozvaní „ústavní právnici“, ústavní právnici (nie sudcovia ústavného súdu) a „tiežprávnici“ a „ombudsmanka“. Nález ústavného súdu preukázal, že to boli a sú zväčša falošní „proroci“.
Eduard Barány je poradcom premiéra Fica (referendum odmietol ako celok zjednodušujúcim – „ide o základné ľudské práva, o ktorých je referendum neprípustné…“).
Ján Mazák je poradcom prezidenta Kisku (odporučil prezidentovi požiadať ústavný súd o stanovisko).
Marián Giba, katedra ústavného práva FFUK (k referendu a nálezu ÚS sa v TA3 vyjadril s nevôľou…).
Martin Poliačik, SaS, liberál (v Téme dňa pologramotne zúfalo plietol hrušky s jablkami).
Slovutní „odborníci“ na ústavné právo priam sršia negramotnosťou, lžami a polopravdami s vedomým (nevedomým) úmyslom pokračujúcej manipulácie verejnosti proti iniciatívam Aliancie… „prinajlepšom“ sa vyjadrujú za seba, ako subjekty s vlastným názorom a presvedčením ako laici, nie v intenciách ústavného práva a teórie ľudských práv.
Na otázku „Mal by prezident vyhlásiť referendum? Zúčastníte sa na ňom, ak ho vyhlási?“ (SME) – jedna referenčná vzorka:
PhDr. Ľuboš Blaha, PhD., je poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SMER-SD, predseda výboru NRSR pre európske záležitosti, neomarxistický filozof a politológ. Pôsobí ako vedecký pracovník na Ústave politických vied Slovenskej akadémie vied.
Tento dobrý človák koketuje s ideológiou, ktorá je nezlučiteľná so znením ústavy a jeho smerácki voliči to prinajlepšom „iba“ netušia (bližšie môj predošlý blog). Pán Blaha, o prezidentský post sa pokúste nabudúce…
Ideológie prichádzajú plazivo a nenápadne. Ako cholesterol alebo rastúca hladina cukru v krvi… spočiatku nebolia. A, čo, takto, žaba v hrnci..? Ešte stále vás nemrazí..?
Registrované partnerstvá nie sú totožné s manželstvom, z pohľadu ľudských práv ale aproximujú ľudsko-právne rovnaké zaobchádzanie.
Nie sú základným ale akcesorickým právom, ktoré je možné nadobudnúť zákonom na pozadí politickej vôle zákonodarného zboru.
Ústava SR pevne ukotvila manželstvo ako výlučný zväzok muža a ženy. Zákaz registrovaných partnerstiev nepozná.
Principiálna nezlučiteľnosť manželstva a registrovaného partnerstva aj po prípadnom prijatí zákona o registrovaných partnerstvách ostane zachovaná.
Poznámka k ilustračnému obrázku: Ombudsmanka nemá zákonné poverenia riešiť policajný zásah v Moldave nad Bodvou ani otázky ľudských práv sexuálnych menšín. Iba ako občianska aktivistka.
Toľko aj na margo jej účasti v zajtrajšej Hríbovej Lampe.
Záver – prezident je povinný vyhlásiť referendum s tromi otázkami.

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?