Publikované: 14.02.2021

Referendum a poslanecký mandát

Referendum je inštitút priamej demokracie nadradený nad vôľu parlamentu ako priama voľba prezidenta. Mandát poslancov sa neuplatňuje.
Úvahy o slobodnom mandáte poslancov sú nekvalifikované kecy v opore o nič; nemajú oporu v Ústave v časti referendum.
Záväznou informačnou prípravou z Ústavy je petičná akcia a jej podmienky (350 tisíc hlasov za referendum, ktoré vyhlási prezidentka). Mandát v prípade vyhláseného referenda prevezme ľud. Jeho vôľa je nadradená vôli parlamentu. Vládna koalícia sa stáva opozíciou verzus ľud (ponáška na film Ľud vs. Lary Flynt plus prvý ústavný dodatok) v opačnom garde: Koalíciou je ľud. V nadpolovičnej väčšine oprávnených voličov.
V momente po vyhlásení výsledkov platného referenda padá mandát poslaneckého zboru; parlament je prakticky povinný len „svietiť a kúriť“ a čakať na výsledky predčasných volieb. Týka sa to najmä zákonov a ústavných zákonov v “skrátenom legislatívnom konaní” nemajúcich zjavne nič spoločné s covidom; bezpredecentná totalitná vládna koalícia je teoreticky a hypoteticky schopná v predstihu ústavným zákonom zakázať referendum o predčasných voľbách…
Slovensko je definované ako parlamentná demokracia:Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.“ (Ústava SR)
Ak zlyháva vláda a parlament, nastupuje priama demokracia. (Ústava SR, časť Referendum)
Úvahy o možnosti náhrady premiéra iným členom vládnej koalície sú len úvahy; nič sa nedeje. Nečinnosť premiéra a vlády zakladá skrátenie volebného obdobia a predčasné voľby.

Dôvody pre predčasné parlamentné voľby sú definované Listinou základných ľudských, občianskych a politických práv a slobôd, Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi o ľudských, občianskych a politických právach.
Ústava nepozná žiadne dôvody pre odmietnutie referenda o predčasných parlamentných voľbách.
Čl. 98 Ústavy v časti Referendum
(1) Výsledky referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.
(2) Návrhy prijaté v referende vyhlási Národná rada Slovenskej republiky rovnako ako zákon.
O takom zákone sa nehlasuje. Ide len o technikálie. Tu niet o čom.
Ak vôli ľudu bude bránené obštrukciami vlády a ňou „sprivatizovaným parlamentom“ ide o vládu proti ústavnej totalitnej nelegálnej junty; na mieste je aktivácia Čl. 32 Ústavy SR (občiansky odpor).

Pre zneistených mediálnou kampaňou proti referendu o predčasných voľbách v časti Referendum za predčasné voľby
Tvrdenia o hrozbe uplatnenia tzv. slobodného mandátu poslancov parlamentu pri hlasovaní za výsledky prípadného úspešného referenda za predčasné voľby sú nekvalifikované táraniny.
O výsledkoch referenda parlament nehlasuje!
Nazrite za oponu s politologičkou Anetou Világi a šéfom prieskumnej agentúry AKO Václavom Hříchom (zjavne nedovzdelanci z ústavného a parlamentného práva):


https://www.ta3.com/clanok/1203077/situacia-v-koalicii-zmeny-v-sas-odidenci-z-lsns-chcu-zalozit-stranu-referendum-za-predcasne-volby-za-oponou-s-michalom-simeckom.html

Anti referendová kampaň začala
1. Slovensko zažilo zmarenie referenda (Krajči):
https://sk.wikipedia.org/wiki/Referendum_na_Slovensku_v_roku_1997
2. USA prezidentské voľby. Tiež Bielorusko. Na dôvažok: Vojenská junta v Mjanmarsku prevzala moc na dobu jedného roka, lebo voľby má za zmarené a krajinu chce priviesť k novým “slobodným voľbám“…
Ak ste za referendum o predčasných voľbách, pokojne zdieľajte a podpisujte a petičné hárky.
Chce to ostražitosť a ochranné opatrenia proti ich zašantročeniu; dá sa očakávať marenie petičného práva a referenda.
Poučenie z prezidentských volieb v USA a konzekvencie:
Len osobne, nie poštou ani elektronicky a len ručným sčítavaním hlasov (!); monitoring oboch a nezávislej tretej strany! Sa uvidí…

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Pridávam Harabinov názor:
https://www.youtube.com/watch?v=hEP5mAjJfVA&feature=emb_logo

  • SlabéVýborné (+11 skóre, 11 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?