Publikované: 06.03.2013

Róbert Fico ničí podnikateľské prostredie

Nezamestnanosť v januári stúpla na 14,8 percenta. Toto číslo predstavuje enormnú armádu ľudí bez práce. Podniky prepúšťajú dohodárov a masívne rušia živnosti. Vláda SR prijala nový zákonník práce, zvýšila dane a odvody a najnovšie prišli aj kolektívne zmluvy.

Aký vplyv majú nové zákony na rast (ne)zamestnanosti?

Jedného krásneho dňa prišiel za mnou môj zamestnávateľ a povedal mi, že za každý vyrobený kus výrobku mi môže dať 10€.  Bol som šťastný, že si môžem niečo zarobiť. V priemere som za mesiac vyrobil 100 kusov, čiže som zarobil po zdanení približne 800€. Zamestnávateľ naviac za mňa odvádzal odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovni. Bol som spokojný, ale viac ma potešilo, keď R.Fico zaviedol možnosť na odstupné a preplácanie dovoleniek. Myslel som si, že nič lepšie nemôže byť.

O niekoľko dní na to som ostal v šoku. Môj zamestnávateľ mi povedal, že mi už nemôže dať 10€ za vyrobený kus, ale len 9€. Pýtam sa prečo? Môj šéf mi to vysvetlil jednoducho. Keďže sa zaviedla možnosť na odstupné a platenú dovolenku tak mi na obidve veci musí šetriť, aby mi to potom mohol vyplatiť. Nevie, ako sa mu bude dariť o mesiac alebo o dva. A keby ma náhodou musel prepustiť kvôli nedostatku zákazkám, tak mi musí dať odstupné. Reálne sa moja mzda znížila. Nepáčilo sa mi to, ale čo spravím, hádam bude lepšie.

Ale keď ma nakoniec nebude musieť prepustiť, tak to euro, ktoré mi strhol na to, aby mi šetril na dovolenku a odstupné reálne už nedostanem!

Neskôr som počúval pána premiéra, ktorý tvrdil, že treba zobrať bohatým, lebo oni sa musia poskladať ľuďom, ktorí toho toľko nemajú. Zvýšili sa dane a odvody pre podnikateľov.       O niekoľko dní na to, som zistil, že plat sa mi opäť znížil, pretože môj zamestnávateľ musí platiť vyššiu daň. Mimochodom, tým že mi z výplaty ubúda, tak o toľko menej vrátim peniaze späť do obehu, lebo reálne budem aj menej utrácať.

Takže celý tlak na zamestnávateľov sa preniesol na zamestnancov. V konečnom dôsledku na to doplatia hlavne malé a stredné podniky a ich zamestnanci. Ak by môj zamestnávateľ nevedel platiť toľko požiadaviek vlády naraz, tak ma jednoducho prepustí. Môžeme vidieť, že prepúšťanie je na dennom poriadku. Dôvod? Neliberálny zákonník práce, vyššie dane a odvody.

Vládny Smer si pre nás pripravil ďalšiu novinku. Zákon o kolektívnom vyjednávaní. Týmto zákonom sa dostávame do čias hlbokého socializmu. Odbory budú mať právo na určenie mzdy alebo pracovného času v podnikoch, ktoré majú nad 20 zamestnancov. Je to hrubý zásah do slobôd podnikateľov, ba až protiústavný!

Zákonník práce trestá úspešných a vyháňa platcov daní do daňových rajov. Zamestnávatelia budú zamestnávať na čierno alebo nebudú zamestnávať vôbec. Veď, zamestnali by ste niekoho, keď neviete, ako sa bude vyvíjať vaša situácia a keď náhodou budete musieť prepustiť človeka, tak vás za to potrestajú?

Absurdnými zákonmi socialistov sa dostávame do zlých časov. Argument, že je kríza, nepomáha. Kríza je aj v Nemecku aj vo Švédsku a nezamestnanosť tam klesá.

  • SlabéVýborné (+26 skóre, 28 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?