Publikované: 14.01.2013

Róbert Fico, prezident a absolútna moc

Po páde komunizmu sa začal proces transformácie štátneho majetku do rúk niekoľkých vyvolených. Bežní ľudia neboli na zmeny pripravení a tento proces bol riadený hlavne pohrobkami Štátnej bezpečnosti a ich poskokmi. Taktiež sa rozpredali podiely v tzv. strategických podnikoch. Za Ficovej predošlej vlády ekonomika expandovala a predošlé vedenie mu zanechalo celkové financie štátu v slušnom stave (aj vďaka príjmu z predaja veľkých podnikov). Mohol teda realizovať predražené megaprojekty, ako napríklad mýto, s nevídanými ziskami.
Dnes je však situácia iná. Zo štátneho majetku sú tu len zvyšky, príjmy štátu klesajú, Eurozóna je v dlhodobej kríze a žiada výpalné na svoj chod ešte aj od výrazne chudobnejšieho Slovenska.
Za danej situácie je prakticky nemožné uspokojiť nenásytných sponzorov, euroval a ešte aj voličov. A tak Róbert Fico ani nezakrýva svoje pohnútky – že cieľom nie je riadiť štát, ale čisto uspokojovať záujmové skupiny v tomto poradí. S tým, že na tých posledných, voličov, sa určite neujde, veď doteraz si vystačili s trochou „sociálnych“ fráz. Rozhorčenie nad požiadavkami „plebsu“ pri poslednom štrajku učiteľov už vôbec neskrýval.
Celé to má však ešte komplikovanejšie. Krátka vláda „zlepenca“ mu napriek svojmu krátkemu vládnutiu zanechala nepríjemné dedičstvo (aneb kurvahošigutntag). Dedičstvo, ktoré ohrozuje samotný základ celého korupčného systému a jeho kruhovej obrany. Napriek spoločným záujmom so skorumpovanou časťou „zlepenca“ a úpornému kladenia prekážok, sa podarilo zvoliť nového generálneho prokurátora.

A to nie je len taká hocijaká figúrka. Aj keď pred verejnosťou nenápadná, je to pozícia jedného z troch najmocnejších ľudí v štáte. Generálny prokurátor je vyzbrojený mocou z 50-tych rokov, kedy sa bolševici potrebovali v monstrprocesoch zbaviť všetkých nepriateľov svojho novo-nastoleného režimu.
Ak by nejaký politik v priamom prenose povraždil škôlku plnú detí, generálny prokurátor vie z toho po právnej stránke spraviť skutok, ktorý sa nestal. Vzhľadom na rôzne „paralelné finančné štruktúry“ našich terajších a bývalých vládnych strán životným záujmom našich „osvedčených“ politikov je mať na tomto poste niekoho, kto ponechá doterajšie status quo.  Potom sa dá usmievať v diskusných reláciách pri korupčných témach s tým, že „nič nebolo preukázané, nikto nebol odsúdený“.
A práve teraz je tu hrozba zmeny na tomto poste, hrozba väčšia ako následky neuspokojenia sponzorských finančných túžob. Táto zmena totižto môže do celého korupčného systému poslať šok a mnohých zostreliť z rozžiareného piedestálu moci do tmavých zamrežovaných kobiek.

Viem, čo si robil minulé leto

“Musím namietať, keď chce niekto podať obžalobu na prezidenta, ako keby bol masový vrah alebo niečo ukradol.”
“Čo ten prezident ukradol päť miliárd dolárov alebo eur alebo niekoho zavraždil?”

Je pozoruhodné, že tieto vety Róberta Fica zazneli práve po pochybnostiach okolo poľovačky, kde došlo k nešťastnému zastreleniu zamestnanca poľovného revíra Lešť. Podľa dávnejšieho článku v „pluske“, deň pred týmto nešťastím bola v revíri „vysokopostavená osoba“ a vec riešila aj SIS. Vtedajší článok zostal bez povšimnutia.
Je preto prekvapivé, že Kancelária prezidenta prudko reagovala na blogera, ktorý iba stručne zhrnul predošlé novinové články. Aj bežný pozorovateľ mediálneho života vie, že taký individuálny blog si v lepšom prípade prečíta niekoľko tisíc ľudí, niektorí si pofrflú v diskusii a po pár dňoch už si na jeho obsah málokto spomenie. Avšak úplne opačný efekt má, ak proti blogerovi rozpúta kampaň „hlava štátu“, či nebodaj „jej prezident“. Vtedy nastáva mediálna búrka. A to musí predsa byť skúsenému hovorcovi jasné.
Ešte zvláštnejšie je, ak prezidentská kancelária najprv sväto-sväte tvrdí, že prezident bol v čase nešťastnej nehody na dovolenke v Chorvátsku, ale vzápätí svoje tvrdenie úplne zmení. Len aby ho nahradila ešte očividnejším bludom. V sobotu 1. augusta 2009 bol prezident vraj na futbalovom zápase v Bratislave. Žiaden oficiálny zápas sa však vtedy v Bratislave nekonal, ten bol až o deň neskôr vo večerných hodinách (Slovan-Košice). Alibi na ten deň sú tak opäť v troskách.
Tu už sa vynára oprávnená otázka, či v kancelárii prezidenta sú samí, ako sa hovorí, „analfabeti“, ktorí si nevedia prečítať situáciu, ani keď ju majú „biele na čiernom“. Alebo, či je sabotáž zámerná a „všetci prezidentovi muži“ len prehadzujú plachtu na lodi ešte istejším Smerom ako doteraz.
Ivan Gašparovič dostal neľahkú úlohu, odpáliť právoplatne zvoleného generálneho prokurátora. Úlohu, na ktorej stojí zachovanie korupčného systému, hniloby tiahnúcej sa od politických strán až po finančné skupiny. Úlohu, pre ktorú nemusí byť ochotný spraviť úplné maximum pred svojím dôchodkom a za vlny odporu verejnosti ani on. A ako vidíme, absolútne maximum je nevyhnutné . A preto je treba mať na neho páku, poznať napríklad prešľap, ktorý by vyvolal nechuť aj u tej otrlejšej časti voličstva.
Róbert Fico ako predseda vlády má a mal aj za svojej predošlej vlády prístup k správam tajnej služby. Ak poľovnícke neštastie riešila SIS, mohol si jej správu prečítať. Jeho nedávne slová nezvyčajne dávajúce Gašparoviča do jednej vety so slovom „vražda“, tak môžu byť odkazom. Použijúc názov B-čkového trháku „Viem, čo si robil (pred pred pred) minulé leto.“

Róbert Fico je v úzkych, keďže drvivé víťazstvo vo voľbách a miesto premiéra mu už neposkytujú priestor na plné uspokojovanie záujmových skupín. Môže im však stále predať svoje služby v podobe ochrany pred hroziacim naštrbením korupčného systému.
Preto vymačká z aktuálneho prezidenta, čo sa z neho vymačkať dá. Ak to však nepôjde, môže ho hodiť cez palubu skrz „nevyjasnené poľovnícke alibi“. Donútiť ho abdikovať a v predčasných voľbách, nemajúc narýchlo serióznejšieho kandidáta, dosiahnuť absolútne víťazstvo. Pozíciu, na ktorú nemá dosah ani prípadný nový prokurátor, na rozdiel od terajšieho premiérskeho kresla. Naopak, odkiaľ môže prokurátora sabotovať on. Do kresla premiéra pritom môže šupnúť jedného zo svojich poskokov a spolu s nejakou ďalšou parlamentnou stranou, potrebujúcou ochranu pred zákonom, môže prezidentské právomoci ešte posilniť. Dosiahnuť absolútnu moc.

Autor je zakladajúcim členom SaS. Článok obsahuje jeho osobné postoje.

 • SlabéVýborné (+108 skóre, 116 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

4 Komentárov

Komentárov 1 - 4 z 4Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Ján Gaborčík

  Vyzerá to tak ako si napísal Súdruh na súdruha niečo vie a preto ho asi vydiera. Dáva to zmysel a logiku, prečo je prezident až tak servílny a robí to čo mu autokrat prikáže. Aj mna to napadlo ked F. výrokom, či prezident je vrah-chcel náš premiér poslať odkaz viacerým, že….

 2. Juantorena

  Straníci zo SaS sú riadne vyplašení. Žiadne koryto vďaka dokonalej diplomatickej práci vodcu Sulíka = žiadne peniaze, ktoré by boli v dohľade a mohli ich v duchu tradície svojej strany uchmatnúť. Ono je to problém, keď teraz máte vyplatiť svojich mecenášov a niet z čoho. Jediný, ktorý z toho profitoval, bol váš veľký vodca. Vy, radoví pešiaci, vy ste už teraz na odstrel, lebo Kollár nebude v strane tolerovať pozostatky starého režimu a ľudí, ktorí sú napojení na Kočnera. Pôjdete všetci doradu, ti čo sa ako deti držíte jeho sukne.

  1. Jozef Rajtar

   Istú mieru schopnosti generovať humorné príspevky ti nemožno uprieť :) A na Súmračnej inak ako?

 3. sponzori nie sú len sponzormi Smeru ale skupiny napojené na medzinárodnú luciferiánskú oligarchiu a takých musí poslúchať totálne a na prvý krát…myslím,že žiadny prokurátor by sem poriadok nevniesol,a keby aj chcel,dopadol by ako Haider u susedov

 4. Pán bloger, človek nad tým žasne kde to na tie konšpiračné teórie chodíš, nezaškodilo by trocha objektivity bolo by to celkom zaujímave. Pľuvance a chrchle zaberali tak pred dvadsiatimi rokmi, ale teraz, nedochádza ti, že strácajú zmysel. Slovensko sa dostalo do spolku kde agónia /pre pochopenie svetová hospodárska kríza/ ostatného sveta spôsobila, že bežný občan sa stal menejcenným indivíduom potrebný iba ak na uspokojenie potrieb privilegovaných ktorý ho zotročili. Tvoju chytrosť a rady by boli lepšie využiteľné na riešenie podstatnejších problémov ktoré tento národ trápia ako je mlátenie prázdnej slamy.

  1. michalku

   Slepcovi budeš darmo vysvetlovať, ako svet vypadá. A o zaslepených to platí rovnako. Keď už by aj slepý pochopil, že generálny prokurátor bol zvolený za mimoriadne komických udalostí, tak treba začať zahmlievať, konšpirovať, fabulovať a spochybniť aspoň svojprávnosť prezidenta. Inak by aj slepý pochopil, že voľba generálneho prokurátora bola účelová. Prečo bolo nevyhnutné celé divadlo okolo voľby generálneho prokurátora? Predsa aby sa tam dostal ten, kto bude hájiť tie “naše” záujmy. Gorila bola o mastných províziách pri privatizácii. A kto privatizoval? Že by prezident?

   1. michalku, veď podľa našich roduverných pravičiarov privatizoval Fico a dokonca aj ten slávny výrok “Štát je zlý vlastník” pochádza od neho…


Komentárov 1 - 4 z 4Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?