Publikované: 31.12.2016

Rok lží

Rok 2016 skončil a tak je tu čas na sumarizáciu. Žiaľ ťažko ho možno nazvať inak ako rokom lží. Rokom lží i rokom klamárov, kedy sa ukázalo, že preklamať sa možno k moci, poctám i majetku. Pripomeňme si aspoň zopár najodpornejších prípadov.

Už začiatkom roka sa roztrhlo vrece s dôkazmi kriminality spojenej s utečeneckou krízou, ktorá sa vyznačovala nielen vlnami ľudí hľadajúcich v Európe lepší svet, ale aj masami politikov, snažiacich sa na týchto vlnách doplávať do vystrašenej duše voliča. Reálnych prípadov bolo na takú propagandu zjavne primálo a tak sa ďalšie vymýšľali. Obzvlášť aktívne sa do výroby a propagácie týchto lží zapojili fanúšikovia pravicových extrémistov, ale ani ďalší klamári nezaháľali.

1. Ako prvý uvádzame prípad z Mexického mesta Oaxaca, kde žiadnych imigrantov nemajú, prezentovaný ako zločin imigrantov v Nemecku.

2. Podobný prípad z roku 2013 z Ukrajiny, kde sa zločinu dopustili dokonca policajti:

3. Ale ani potenciálne obete neonacistov a klamstiev typu protokolov sionských mudrcov, neodolali si kopnúť do zúfalých ľudí moslimského vyznania. Za hlasného potlesku toho typu slovenských neonacistov, ktorí sa dušujú, že nie sú antisemiti a Tiso židov zachraňoval.

4. Pri prečítaní jednej správy je niekedy naozaj ťažko sa dovtípiť, že ide o lož. Niekedy ale stačí aj dobrá pamäť, aby bolo čitateľovi jasné, že ho klamú. Ako v prípadoch prezentujúcich fotku E. K., inak obeť vraždy spáchanej etiópčanom E. T. vo Švédsku v roku 2010, ktorú podľa alternatívnych médií posmrtne znásilnili a zabili v roku 2016 hneď niekoľko krát od Grécka až po Švédsko.

5. Mnohonásobné použitie mala taktiež fotka s názvom Rape_victim_in_Sweden-300×288 (v preklade: obeť znásilnenia vo Švédsku), často používaná na oficiálnej web-stránke ĽSNS (od roku 2016 už parlamentnej strany, ktorá ponúka voličom miesto politického programu niečo ako sektárske náboženstvo, ktorého vyznávanie môže do kresla poslanca NR SR dostať aj človeka, ktorý by nedokázal pozametať chodník). Na fotke je švédka Linda, ktorú zranili, keď sa v marci 2005 snažila zabrániť znásilneniu svojej priateľky.

Pri fotke uvádzajú štyri reálne kriminálne činy bez referencii – zrejme aby nebolo také ľahké sa dopátrať, že ich podávajú trochu svojským spôsobom. Iste ich propagande typu „slepá škvrna“ lepšie vyhovuje, keď uvedú, že „africký imigrant po zamietnutí svojej žiadosti o azyl vošiel do obchodného domu Ikea, kde … prepadol ženu so synom.“, než keby uviedli, že útočník bol kresťan z Eritrei a jeho obete moslimovia. Jednotlivé príklady pritom nič o nejakej početnej mase ľudí, medzi ktorými musia byť zákonite vzorní ľudia i kriminálnici, nevypovedajú (viď článok „Dôkaz príkladom“). Uvedomovali si to zrejme aj autori spomínaných riadkov, lebo následne sa obracajú ku štatistikám. Tiež svojským spôsobom. Napríklad, správne uvádzajú, že vo Švédsku je z celej EÚ najvyšší počet znásilnení, mlčia ale o tom, že ide o najvyšší počet hlásených prípadov. Vo Švédsku –

krajine s najvyššou mierou rodovej rovnosti na svete – totiž na obete znásilnení nielenže nepadá žiadny biľag, ale dostávajú od štátu nezanedbateľné odškodné. Majú taktiež najprísnejšiu definíciu znásilnenia a taktiež vysokú úspešnosť vo odhaľovaní a potrestaní páchateľov. No a vtipné je na spomínanej stránke najmä tvrdenie:

Pri takom náraste by z 421 prípadov v roku 1975 bolo dnes 3,6155 x 1050 prípadov. Pre porovnanie: keby sa udialo jedno také znásilnenie každú sekundu, tak od vzniku vesmíru by sa ich udialo len 4,3513 x 1017. (Taká je moc geometrického kvocientu, o ktorej sa svojho času presvedčil aj šáh Šahrám, keď zamýšľal odmeniť vynálezcu hry, ktorej meno je odvodené z jeho panovníckeho titulu.)

6. Utečenci zo Sýrie nemohli ani za obeť domáceho násilia z Brazílie

7. Facebooková stránka, za ktorou pravdepodobne stojí partia okolo Ľukáša Kopáča, presĺávená zorganizovaním akcie, pri ktorej účastníci zaútočili kameňmi na turistov zo Saudskej Arábie vrátane rodiny s kočíkom a zmarili medzinárodné cyklistické preteky, sa pochlapila taktiež lživými titulkami k videu na ktorom neznámy vandal v Mexickom meste Sahuayo (kde moslimov nemajú) demoluje sochu apoštola Júdu. Viac ako zdemolovanie jeho sochy, by apoštola Júdu určite boleli komentáre pod týmto lživým príspevkom.

Naši otcovi hovorili, že lož má krátke nohy. Rok 2016 ukázal, že to prestala byť pravda. Lož sa má čulo k svetu, uhniezdila sa v hlavách mnohých ľudí a zotrvá tam, kým si jej nositelia riadne nenatlčú nos. A my ostatní zrejme s nimi.

 

Článok môžete prípadne podporiť hlasovaním na vybrali.sme.sk

  • SlabéVýborné (+8 skóre, 24 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?