Publikované: 29.08.2013

Romantické leto

Leto je najkrajšie, najromantickejšie ročné obdobie. Po dlhej zime ho očakáva každý, kto nie je milovníkom zimných športov. Každý, kto miluje slnečné lúče do zbláznenia. Ani sme sa nenazdali a máme po lete.

Neviem, ako vy, ale predpokladám, že vám patrila priečka jedného z kolies, ktoré sa rozkolesilo cestou za oddychom. Že práve vy ste tými, ktorí dovolenkujú v lete. K dovolenke neodmysliteľné patria veci, zážitky, situácie, ktoré do života človeka vkĺznu iba občas, preto sú také vzácne. Lietadlo, more, pláž, slnko. Štvorlístok, ku ktorému neodmysliteľne patrí vnútorná pohoda, absolútny relax, oslobodená hlava od pracovných povinnosti, balenie, očakávanie, nové prostredie a vzácne chvíle zážitkov.

Dovolenka. Ozaj, aké zvláštne slovo. Dovo(lenka), skoro, ako lienka. Do(vol)enka, skoro, ako vôl. Dovolenka od slova dovoliť. Vždy vám musí niekto dovoliť oslobodiť sa od každodenných povinnosti a poskytnúť priestor, aby do vášho vnútra zavítali vzácne chvíle, nové zážitky. Počula som hovoriť jedného podnikateľa: „konečne som sám sebe dovolil vypadnúť zo stereotypu podnikateľského prostredia a odchádzam do zahraničia nadýchať sa motivácie“. Pozastavila som sa nad jeho názorom a uvažovala, či naozaj mu dovolenka strávená mimo poskytla to, čo od nej očakával. Snáď áno.

Neviem, do ktorej skupiny patríte vy, či do tej, ktorej dovoľuje opustiť pracovisko zamestnávateľ alebo tej druhej, ktorá má zviazané ruky 24 hodín denne, 365 dní v roku motúzom chuti podnikať a seba samého zamestnávať. Väčšina ľudí sa cez leto niekam chystá, kde si oddýchne, kde naberie silu a energiu do ďalšieho pracovného obdobia a tí, ktorí milujú umenie hudby, leto bezo sporu poskytuje mnoho príležitosti nadýchať vône festivalov a rôznych kultúrnych podujatí. Tí zdatnejší iste prejdú všetky kopce, svahy, štíty, na ktorých sa kochajú pohľadom do šírych diaľav krajiny. Krajiny krásnej, bohatej na tradície, kultúru a umenie všetkého druhu.

Sú to práve tí, ktorých neláka štvorlístok cudziny, ale to domácke prostredie, pobyt s priateľmi, rodičmi či návšteva starých rodičov a možno posledne menované sú tie práve chute leta, láska a pokoj, ktorý pohládza dušu a telo, vlieva do žíl šťastie a skutočné čaro domova a rodiny. Bohužiaľ na to akosi človek zabúda. Zabúda byť šťastný. Zabúda na to, že prežiť rozkošné chvíle rodiny pod čerešňou a starým orechom vo vidieckej záhrade je to pravé orechové, kde vonia chlieb za žitným klasom z rozoranej pôdy a malinová šťava je umocnená vôňou lesa, malinčia a bzukotu včiel.

Mnohým sa podobná atmosféra vybaví z detských liet, pretože práve takto trávili voľné chvíle naši rodičia. Oni sa nenechali strhnúť rýchlosťou doby, ruchom virtuality a závraťou kariéry. Boli to práve oni, čo spájali cez tieto chvíle rodiny, boli tým pojitkom, ktoré do prázdna dňa vložilo plnosť srdca, kde ste našli všetko, lásku, štedrosť, pokoj, spokojnosť a radosť.

Na to, prečo to už takto nefunguje si musí zodpovedať každý sám. Každý sám musí zvážiť, čo je pre neho dôležitejšie, akým smerom bude kráčať životom a čo bude chcieť, aby ho na životnej ceste stretlo.
Ak ste prežili leto pod štvorlístkom a ste umocnení zážitkami utekajte sa s nimi podeliť s najbližšími, ktorí čakajú na vašu lásku, chcú vidieť žiaru vašich oči a teplo srdca, lebo prežívať lásku a rozdávať lásku je najdôležitejšia vec na svete. A tým, ktorí si ešte nestihli užiť letnú dovolenku, prajem, aby aj jesenná alebo zimná mala pre nich zmysel

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?