Publikované: 13.02.2016

Rozhovor poskytnutý prezidentom Sýrie Basharom Al-Assadom agentúre AFP.

1,Ako sa cítite, keď vidíte desiatky tisíc Vašich občanov utekať preč od hladu z oblastí bombardovaných vašimi ruskými priateľmi?

Akokoľvek, dôvod utrpenia sú teroristi, nie ruské bombardovanie ako je to proklamované západnými médiami, a jedným z dôvodov migrácie je aj 5-ročné embargo uvalené voči sýrskemu ľudu. Prvoradou úlohou každého predstaviteľa Sýrie je boj proti terorizmu využitím sýrskych možností a tiež využitím podpory našich priateľov. Problémy migrácie a problémy hladu – tieto sú spôsobené terorizmom, západnou politikou a embargom uvaleným na sýrsky ľud.

2, Pán prezident, môžeme hovoriť o skončení bombardovania civilného obyvateľstva v snahe zmierniť utrpenie a o zrušení blokády uvalenej na určité oblasti?

Nie je dobrý nápad bombardovať civilné obyvateľstvo, keď chceme aby podporovalo našu stranu. Prakticky, počas diania okolo Sýrie, môžete nájsť v akejkoľvek oblasti pod kontrolou štátu všetky skupiny spoločnosti, vrátane rodín militantov. V mestách ako Raqqa, ktoré sú pod plnou kontrolou ISIS, štát kontinuálne platí výplaty zamestnancom a posiela vakcíny pre deti. Nevinné obete sú v každej vojne. To je zákon vojen, ale to konečne nie je sýrska štátna politika.

3, Čo hovoríte na emigráciu do Európy? Zavoláte utečencov späť?

Rád by som zavolal každú osobu, ktorá opustila Sýriu späť. Ale to nestačí. Opýta sa ma: „Bol terorizmus zastavený? Boli obnovené základné požiadavky pre život?” Emigranti nejdú proti sýrskemu štátu, niekedy okolnosti jednoducho prinútia ľudí emigrovať. Teda, moja odpoveď na vašu otázku: Keď bude terorizmus potlačený, veci budú lepšie, oni sa budú vracať na základe vlastnej voľby aj bez pozvania. Namiesto volania týchto ľudí k návratu, volám na Európske vlády, ktoré sú priamou príčinou emigrácie týchto ľudí, poskytujúc v začiatku krytie teroristom, prostredníctvom sankcií uvalených na Sýriu, pomôcť vytvoriť podmienky Sýrčanom pre návrat do ich krajiny.

4, Znovu získa Sýrsky štát kontrolu nad Aleppo v nasledujúcich málo dňoch? Ak áno, čo ďalej? Je to rozšírenie kontroly nad (oblasťami) Lattakiou, Aleppo a Idlib?

Bitka o Aleppo nie je o znovuzískaní kontroly, pretože štát je tam, je to o odrezaní cesty medzi Tureckom a Aleppo. Pre Turecko je to hlavný kanál zásobovania teroristov. Boje pokračujú na viac ako desiatich frontoch na severe, juhu, východe, aj na ďalekom východe, ako aj na západe v Lattakii. Bolo to aj v Homse a ten už je za tým.

5, Môžete znovu získať kontrolu nad celým sýrskym územím? Aký je časový rámec?

Časový rámec závisí na dvoch scenároch. Jeden problém je čisto sýrsky, izolovať Sýriu od toho čo ju obklopuje. Toto môžeme vyriešiť do roka na dvoch frontoch: boj s terorizmom a politická akcia. Druhý scenár prebieha teraz – zobrať formy zásobovania teroristov prostredníctvom Turecka, Jordánska a čiastočne Iraku – pretože ISIS existuje v Iraku s podporou Saudov, Turkov a Kataru. Prirodzene, riešenie zaberie dlhý čas a vyžiada si ťažkú cenu, preto je obtiažne hovoriť presne o časovom rámci.

6, Povedzte, koľko rokov potrebujete k obnoveniu mieru v Sýrii?

Otázka je, koľko rokov bude Turecko a Saudská Arábia pokračovať v podpore terorizmu a kedy Západ pritlačí na tieto krajiny zastaviť to.

7, Kto je váš úhlavný nepriateľ, je to umiernená opozícia a Islamisti, alebo Daeš (ISIS)?

Nemyslím si, že termín „opozícia“ môže byť použitý vo Francúzsku, alebo kdekoľvek inde vo svete, popisujúc niekoho nosiaceho zbraň. Opozícia je politický akt. Domnievam sa, že chcete povedať „umiernení teroristi“, to je rozdiel. Obama povedal, že umiernená opozícia je fantázia. Biden povedal to isté. Každý terorista je nepriateľ. Rešpektujeme každú politickú opozíciu, a máme ju vo vnútri Sýrie. Osvojili si tvrdé pozície voči štátu a my na nich neútočíme.

8, Aké hlboké sú vaše obavy, nie je žiadny rozdiel medzi týmito ozbrojenými skupinami, Daeš, Al-Nusra a ďalšími?

Otvorene povedané, nie je žiadny rozdiel. Štát bude konfrontovať všetkých, ktorí nosia zbraň. Nebudem sa ich pýtať na ich ideológiu. Ale rozdiel sú extrémistické skupiny odmietajúce dialóg so štátom. Oni veria, že budú bojovať, zomrú a pôjdu do neba. To je ich doktrína. Ďalšie skupiny nie sú ideologické, boli pomýlené. Zapojili sa do dialógu so štátom neskôr. Niektoré zložili zbrane a zapojili sa do bojov po boku sýrskej armády. Zaručujeme im amnestiu ak sa vrátia a zložia zbrane.

9, Čo si myslíte o Jaish al-Islam a Ahrar al-Cham? Oni rokovali s vami a prišli do Ženevy.

Oni prišli ako časť opozície formovanej Saudskou Arábiou, pretože je to SA, kto celosvetovo podporuje terorizmus. Tak je prirodzené pre reprezentáciu SA byť teroristami, nie politikmi.

10, Takže nebudete s nimi rokovať?

Dialóg s týmito ľuďmi nie je Sýrsko-Sýrsky dialóg.

11, Všetci ktorí prišli do Ženevy neboli zo Sýrie. Môžete to vysvetliť?

Nie, niektorí sú zo Sýrie a niektorí nie sú, ale sú zapojení v politike a majú v Sýrii podporovateľov.

12, Nemyslíte si, že ste mohli byť v dohodách s opozíciou tolerantnejší v minulosti a mohli ste sa vyhnúť tomuto konfliktu? Nenesiete časť zodpovednosti?

Nikdy sme nevyhlásili, že sme neurobili chyby. Každý štát robí chyby. Tiež sme nevyhlásili, že sme dosiahli úroveň významnej politickej otvorenosti. Ale späť k otázke. Viac radikálnych článkov opozície vnútri Sýrie, ktoré útočia na štát, nebolo väznených, alebo prenasledovaných štátom. Ani pred, ani po kríze. Preto neviem, čo mienite toleranciou v tomto prípade.

13, Možnože bolo obtiažne pre opozíciu zorganizovať sa pred krízou a zvyšovať svoj hlas ako hlas opozície. Možnože nemali hranice pre vývoj.

Hovoríte o bežných podmienkach na Blízkom východe. Čiastočne je to pravda, obzvlášť v Arabskom svete. Ale to nie je otázka tolerancie. V tomto prípade je to otázka skôr individualít, ako inštitúcií. Otázka je: aké sú základné úkony, ktoré by nás mohli posunúť vpred. Má to právne, sociálne, alebo kultúrne pohľady, pretože demokracia je viac kultúra, ako zákon. Nemôžete pokračovať zákonmi, pokiaľ zaostáva kultúra vo vašom priestore.

14, Myslíte si, že Turecko by mohlo intervenovať teraz v Sýrii? A myslíte si, že saudské vyhrážky sú vážne?

Logicky, intervencia nie je možná, ale realite niekedy chýba logika, obzvlášť, keď nerozumný ľudia vedú určité štáty. Erdogan je fanatik inklinujúci k Moslimskému Bratstvu. Živí sen o Osmanskej ríši. Pre neho je kolaps Tuniska, Líbye, Egypta a Sýrie niečo osobné. Toto ohrozuje jeho politickú budúcnosť na jednej strane, a jeho fanatické islamské ambície na strane druhej. On verí, že má islamskú úlohu v našom regióne. To isté aplikuje SA. Zničenie terorizmu v Sýrii je zničením ich politiky. Tento proces nepôjde pre nich ľahko a my s tým budeme určite konfrontovaní.

15, Ste pripravení dať severnú Sýriu Kurdom po kríze ako samosprávnu oblasť?

Táto otázka sa priamo vzťahuje k Sýrskej ústave a ako viete, ústava nie je daná vládou, všetky skupiny Sýrskej spoločnosti majú k tomu čo povedať. Je to otázka verejného referenda. Tieto veci sú časťou politického dialógu v budúcnosti, ale rád by som zdôraznil, že Kurdi sú sýrska národnostná skupina.

16, Je pravda, že vás Rusi presviedčali, alebo snažili sa presvedčiť, aby ste odstúpil? Nebojíte sa Rusko-Americkej dohody v tejto záležitosti?

Ak sa súčasne pozrieme na ruskú politiku a ruských predstaviteľov, na neprincipiálnych západných predstaviteľov a ich politiku, je takáto možnosť. Ale skutočnosť je presne oproti: Rusko zachádza s nami s veľkým rešpektom. Nezachádzajú s nami ako superveľmoc s podriadeným štátom, ale ako suverénny štát so suverénnym štátom, preto táto záležitosť nie je nastoľovaná v žiadnom tvare, alebo forme.

17, Ste pripravení dať Rusku a Iránu stále základne na vašom území? Neobávate sa, že sa Sýria stane satelitom týchto mocností?

Mať vojenské základne v Sýrii pre akúkoľvek krajinu neznamená, že sa Sýria stane satelitným štátom týchto krajín. Oni nezasahujú do zákonov, ústavy, ani politiky, okrem toho Rusko už základňu má a Irán nevzniesol žiadnu požiadavku. V princípe, nemáme problém.

18, Ak Irán otvorí túto možnosť, budete to akceptovať?

Otázka je hypotetická, záležitosť nebola otvorená. Ako som povedal, keď to akceptujeme Rusku, princíp je prijateľný. Ale tiež to záleží na možnostiach každého štátu a jeho roli v regionálnej a medzinárodnej aréne.

19, Požiadalo vás Rusko o vybudovanie nových základní na vašom území?

Nie.

20, Americké voľby sú zatiaľ v primárnej fáze. Ste osobne s Trumpom, alebo Clintonovou? Vidíte niekoho tretieho kto by mohol byť užitočný pre záujmy regiónu?

Nikdy nevsádzame na žiadneho amerického prezidenta, vsádzame na politiku a politika nie je kontrolovaná len prezidentom, ale vo všeobecnosti establišmentom a lobby v USA.

Kto je agresívnejší a viac inklinuje k vojne, Trump, alebo Clintonová?

Problém s americkými politikmi je, že niečo povedia a urobia presný opak, pred aj po voľbách.

Sľuby urobené Trumpom vás nechávajú chladným?

Nevidím dôvod komentovať ktoréhokoľvek z nich.

21, Zvažujete byť celoživotným prezidentom ako bol váš otec? Ak nie, mohol by byť nasledovníkom jeden z vašich synov?

Za prvé, prezidentovanie nie je hobby pre radosť, je to zodpovednosť, obzvlášť za týchto okolností. Čo sa týka výberu môjho nasledovníka, táto krajina nie je žiadna farma, ani spoločnosť. Ak chcem zostať prezidentom, bude to závisieť na dvoch faktoroch: za prvé, moja túžba byť prezidentom, za druhé, túžba ľudí. Keď prídu ďalšie voľby a ja ucítim, že ľudia ma nechcú, nezostanem. Je zavčasu o tom hovoriť.

22, Viete, že padlo veľa obvinení na vašu vládu aj vás osobne, celkom nedávno vás vyšetrovací výbor OSN obvinil z genocídy, čo je zločin proti ľudskosti. Obávate sa, že jedného dňa budete stáť tvárou k medzinárodnému súdu?

Viete, že inštitúcie OSN balancujú medzi veľmocami a konfliktom medzi nimi. Tieto organizácie sú teraz kontrolované západnými mocnosťami. Preto veľa správ je spolitizovaných a slúžia politickej agende. Tieto organizácie evidentne nepovedali nič o čistých masakrách spáchaných teroristickými skupinami proti nevinnému obyvateľstvu Sýrie. Tieto organizácie nemôžu poskytnúť žiadne dôkazy. Neobávam sa týchto vyhrážok.

23, Povedali ste, že tieto správy a inštitúcie neposkytli žiadne dôkazy. Neveríte, že tieto správy sú správne, a čo očividná posledná správa výboru OSN o smrti tisícov väzňov vo vašich väzeniach? Tu sú očití svedkovia.

Nie, tu je rozdiel medzi individuálne spáchanými zločinmi a štátnou politikou systematického vyvražďovania. Nevinný ľudia zomierajú vo vojnách. Keby štát viedol politiku páchania masakier za určitým účelom, ľudia utečú zo štátom kontrolovaných oblastí do oblastí kontrolovaných ozbrojenými skupinami. Čo sa deje, je presný opak. Ľudia sa sťahujú do štátom kontrolovaných oblastí.

24, Čo myslíte, akou budete postavou histórie? Ako človek, ktorý zachránil Sýriu, alebo ju zničil?

Toto závisí na tom, kto bude písať históriu. Ak to bude Západ, pripíše mi všetky zlé atribúty. Dôležité je ako myslím. Hľadám možnosti ako ochrániť Sýriu, nie ako ochrániť kreslo na ktorom sedím.

25, Stále zvažujete dohodu s militantmi, alebo zvažujete rozdrviť ich vojensky?

Plne veríme v rokovania od začiatku krízy, ale ak rokujeme, to neznamená zastaviť boj s terorizmom. Dve cesty sú nevyhnutné pre ustanovenie pokoja v Sýrii, za prvé, rokovania, za druhé, boj s terorizmom. Sú to dve oddelené cesty.

26, Aký je váš komentár na rezignáciu francúzskeho ministra ZV Laurenta Fabiusa? Myslíte, že to bude zmena francúzskej politiky? Urobíte nejaké iniciatívy v boji proti terorizmu smerom k Francúzsku?

Výmena osôb nie je taká významná. Dôležitá je zmena politiky. Francúzska politika sa takmer úplne zmenila medzi Sarkozym a Hollandom, ale pre nás nepriniesla žiadnu zmenu. Majú deštruktívnu politiku rozšírenú o priamu podporu terorizmu. Nemyslím, že Sýria môže niečo urobiť smerom k Francúzsku. Je to Francúzsko, ktoré by mohlo niečo urobiť smerom k boju s terorizmom. Je to povinnosť Francúzska zmeniť ich politiku, osobitne po stovkách francúzskych občanov, ktorí zaplatili svojimi životmi za ich chybnú politiku.

 

Ďakujeme veľmi pekne, pán prezident.

 

Rozhovor bol zverejnený 12.2.2016

Krátené a upravené zo zdroja: http://sana.sy/en/?p=69220

 

 

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?