Publikované: 12.03.2021

Rozviazané ruky

Pri divokých naháňačkách Fica a jeho nominantov vláda narazila na nominanta Sme rodina a politickú zodpovednosť predsedu vlády Matoviča. Nuž, “padni komu padni”. Polícia má rozviazané ruky. A na všetky strany. Aj tie nechcené. Neriadený Džin z fľaše. S nadnárodno-štátnym presahom.
Nominant sem, nominant tam, žiadny plat nie je ani pre najvyšších veliacich policajtov, prokurátorov a sudcov dosť vysoký a zárukou ich nestrannosti, slobody a nezávislosti; malé policajné myši, ak sú obozretné, a robia to aj malí prokurátoríci, sa v tom stratia…
Poznatky: Ak za vynútených okolností podáte žiadosť so sťažnosťou na “nižšie zložky” a žiadosťou o priamy dozor nad vecou, generálnemu prokurátorovi, vybaví to takto: Vec posunie “dole”. A vašu sťažnosť, žiadosť, podnet “riešia” zložky prokuratúry, voči ktorým vaša sťažnosť, podnet smeruje. Generálny prokurátor pri zjavnom porušení zákona nekoná. Váš podnet sa k “generálovi” na jeho stôl ani nedostane (vybaví ho administratíva): “Vašu sťažnosť sme odstúpili krajskej prokuratúre”. A tá: “Vašu sťažnosť sme odstúpili okresnej prokuratúre”. A to je asi tak všetko. Výsledok: NULA. K porušeniu zákona došlo na úrovni okresnej prokuratúry. Zamietavú odpoveď na vašu sťažnosť dostanete od osoby prokurátora/ky, ktorá zákon (právny názor) porušila. Ale za to je zodpovedný nový generálny prokurátor M. Žilinka. A leninsko-stalinský tzv. monokratický systém a štruktúra prokuratúry. Jeho zmene sa prokurátorský stav bráni, lebo mu vyhovuje. Chce mať “svoje” veci” pod vlastnou kontrolou… (k prevzatiu dozoru priamo “generálom” a bezprostrednej konfrontácii so zákonom, dochádza len v mimoriadnych prípadoch…)
O tom je ľudský faktor.

                 

V decembri si NAKA vzala prvého námestníka SIS Beňa, v marci jej šéfa Pčolinského. Ide o prvého z nominantov Matovičovej vlády (Sme rodina).
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic nebude vykonávať úkony vo veci zadržania šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského (inštitút samo vylúčenia, dôvod: možná zaujatosť).
V potencialite ďalších prípadov, pre množstvá jeho predošlých kontaktov, konexií, vzťahov a väzieb, môže sa stať, že Lipšic nebude mať čo robiť.
Keď už generálny (Trnka) aj špeciálny (Kováčik), sa uvidí, čo ešte Čižnár (keď Trnka behal po prokuratúre a kade komu púšťal záznamy Gorila, Čižnár nekonal; a mal ex offo!), cítim v kostiach, že napokon dôjde aj na neho (Lipšica). Zadržaní vo väzbe budú „spievať“.
Zákon lex Lipšic s touto eventualitou v dobrej ale od počiatku chybnej viere nerátal. Vytvoril ale precedens: Dohľad nad spravodlivosťou a zákonnosťou môže vykonávať osoba vo výkone trestu; nedbalostné trestné činy hoc so smrteľným následkom, nie sú pre výkon špeciálnej agendy osobitnej špecializovanej prokuratúry už žiadnou prekážkou…
Otázkou je praktický prenos politickej zodpovednosti (v prípade Pčolinského, Sme rodina)…
Trestnoprávna a politická zodpovednosť sú dve veci. V zabehnutých demokraciách to žiadny problém nie je. Slovensko takou nie je. Trvám na tom, že: hoc nemusel, Fico (Kuciak) sa vzdal postu premiéra.
Matovič (ani Kollár) na to mentálne a osobnostne nemajú („oni za nič nemôžu“).
A počnúc Beňom a Pčolinským, ukazuje sa, o čom je anti smerácka rétorika o tom, až aká je Matovičova vláda „čistá“…

Lipšic mal ostať v advokácii. Je dostatočne lukratívna. Ale ukazuje sa a platí aj, že nie každý a všetci, o ktorých si vládne politické strany mysleli a myslia, že ich nominanti boli a sú to najlepšie, čo slovenská zem práve dala, môžu sa stať súčasťou trebárs a osobitne spravodlivosti.
A ako vysvitlo, a čo je horšie, než zle, ochrany národno-štátnych záujmov Slovenska Siskou…
Keďže tajné služby sú tajné, nik nevie, čo sa tam deje…
Lipšic vec Pčolinský posunul svojmu zástupcovi Petrovi Kyselovi. Hypotéza: Čo ak sa „niečo“ nájde na Lipšica? Ako sa zachová Kysel, zaviazaný vďačnosťou Lipšicovi ako jeho „nominátorovi“ na post šéfa SIS namiesto Pčolinského?
Samozrejme, súhlasím s prevenciou prezumpcie neviny pre všetkých, bez ohľadu na ich politický a stranícky pôvod. Všetko sa vysvetlí, ak si za vládny vrch stôl sadne konečne pravda.
Poznamenávam ale, že na všetko ako automat na gombík (stlačíš a ide) nereagujem. Dôvod: Nemám istotu a dôveru voči všetkým udaniam…

Vládna koaličná kríza trvá. Očakávaná a predvídaná okázalá spektakulárna rituálna obeť, zmáčaná slzami sebaľútosti, nie je to pravé orechové…
Zvláštne a podivuhodné: Ak NAKA prenikla dokonca až do SIS (vrchol!), stále si neprišla po Fica. Že by súčasť dramaturgie a scenára ak by „hrozil“ návrat Fica z opozície do vládnej koalície? Hmm…
Pre svoj návrat za daných okolností Fico (Pellegrini) už nemusia robiť takmer nič. Vôbec nič. Volebné víťazstvo im samé padá do lona a rúk…
Stačí dohľad nad administratívou petičnej referendovej agendy a ustrážiť ústavnosť referenda.

Slovensko je v totálnom rozklade a rozvrate. Pohromade ho drží už len zabehnutý automatizmus a mechanizmus štátnej a verejnej správy. Tá sa začne rozpadávať ako ďalšia v poradí…
Na Slovensku už nik nič negarantuje. Slovensko stojí pred priamou hrozbou nútenej správy.

Jediným riešením zo všetkých možností sú urýchlené predčasné voľby. Tobôž ak sa ich prvé náznaky objavujú už aj vo vnútornom prostredí časti vládnej koalície.
Ak vyčerpáte všetky iné možnosti, urobte, čo vám radí šéf.
Skráťte tú biedu a utrpenie.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+9 skóre, 9 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?