Publikované: 09.10.2020

Rusko zverejnilo novú správu vyšetrovania Navalného hospitalizácie v Omsku

Už komentár k nej (Meduza.io) predosiela a uvádza, že správa prináša veľmi zaujímavé až pozoruhodné poznatky:
https://meduza.io/feature/2020/10/08/politsiya-vypustila-novyy-otchet-o-proverke-iz-za-gospitalizatsii-navalnogo-on-ochen-strannyy
Teda (text správy, posúďte):
Ministerstvo dopravy ruského ministerstva vnútra pre sibírsky federálny okruh zverejnilo novú správu o audite súvisiacom s  hospitalizáciou Alexeja Navaľného v Omsku 20. augusta.
Budova nemocnice v Omsku:

               

„Vyšetrovatelia vyšetrovacieho oddelenia Ministerstva vnútra Ruska v sibírskom federálnom okrese pokračujú v inšpekcii, ktorú v súlade so stanoveným postupom iniciovala západosibírska prokuratúra pre dopravu, v súvislosti s hospitalizáciou Alexeja Anatoljeviča Navaľného 20. augusta v meste Omsk. Počas inšpekcie vykonala dopravná polícia rozsiahlu škálu vyšetrovacích akcií a operatívno-pátracích opatrení.

(Pozor, pri čítaní „narazíte“ mimo iné aj na dve záhadné ženy, ktoré zmieňujú aj iné predošlé zdroje, v procesnej pozícii svedkýň, ibaže…)

Okrem toho, na základe falošnej správy o ťažbe 20. augusta 2020 okresných súdov, železničnej stanice, pošty, bánk, letiska, vyšetrovateľ policajného oddelenia č. 4 ruského ministerstva vnútra pre mesto Omsk otvoril trestné konanie na základe corpus delicti podľa časti 2 čl. … 207 Trestného zákona Ruskej federácie. Toto je vedome nepravdivá správa o teroristickom čine spáchanom proti zariadeniam sociálnej infraštruktúry alebo spôsobujúcim veľké škody.
20. augusta bol zaslaný list na e-mailovú adresu Leninského okresného súdu mesta Omsk s informáciou, že sa ťažili budovy okresných súdov, železničná stanica, pošta, banky a letisko regionálneho centra. O 8 hodinách 23 minútach bola o udalosti informovaná služobná jednotka OP č. 4 ruskej správy MIA pre mesto Omsk.
Na uvedené adresy okamžite dorazili policajti a príslušníci Rosgvardie. Psovodi s využitím pátracích psov preskúmali všetky budovy a priľahlé územia. Pri vykonaných kontrolách neboli nájdené predmety predstavujúce nebezpečenstvo pre občanov.
Vykonávanie týchto kontrol políciou nemalo vplyv na prácu týchto inštitúcií, s výnimkou dočasnej evakuácie zamestnancov a návštevníkov. V rámci evakuačných opatrení pre letisko v Omsku tak bolo z budovy evakuovaných 180 návštevníkov a 58 zamestnancov letiska. Okrem bezpečnostných služieb, ktoré neboli prerušené.
Vzhľadom na to, že sa v médiách objavili informácie, že k zámerne nepravdivej správe o ťažených inštitúciách v meste Omsk došlo za účelom zabránenia núdzového pristátia plánovaného lietadla, medzi ktorým boli Navaľnyj, vyšetrovatelia vypracúvajú ďalšie verzie toho, čo sa stalo.
Overením sa zistilo, že anonymná správa bola odoslaná prostredníctvom poštovej služby, ktorá poskytuje bezplatné dočasné e-mailové služby. Servery tejto poštovej služby sa nachádzajú na území Spolkovej republiky Nemecko.
Vyšetrovateľ pripravil pre príslušné orgány Spolkovej republiky Nemecko medzinárodný príkaz na poskytnutie právnej pomoci pri určení vlastníctva a zistení majiteľa e-mailovej adresy, z ktorej bola odoslaná správa o ťažbe inštitúcií v meste Omsk. V súčasnosti ju zaslala Generálna prokuratúra Ruskej federácie do Nemeckej spolkovej republiky.
Dodávame, že keďže neboli zverejnené informácie o ťažbe letiska orgánmi vnútorných záležitostí, nastoľuje sa tiež otázka, odkiaľ a z akých zdrojov pochádzali tieto informácie od jednej z osôb zapojených do kontroly pred vyšetrovaním. Zjednodušene povedané, nie je známe, ako sa pán Navaľnyj, na berlínskej klinike Charite, dostal k informáciám, ktoré získať nijako nemohol.
Vedenie odboru vyšetrovania lineárnej divízie Tomsk Ministerstva vnútra Ruska zaslalo celkovo štyri žiadosti o právnu pomoc príslušným orgánom Nemeckej spolkovej republiky, jedna žiadosť príslušným orgánom Švédskeho kráľovstva a jedna žiadosť príslušným orgánom Francúzskej republiky. Zahraniční kolegovia neposkytli odpoveď ani jednému z nich.
Doteraz bolo s cieľom získať informácie, ktoré by mohli pomôcť obnoviť obraz o tom, čo sa stalo, vypočutých viac ako 230 ľudí, ktorí boli počas pobytu v Tomsku a Tomskom regióne v kontakte s Navaľnym alebo boli svedkami cesty jeho pohybu.
S prihliadnutím na mediálne šírenie rôznych videí, komentárov, rozhovorov so stanoviskami k udalosti vykonáva dopravná polícia ďalšie overovacie činnosti zamerané na zistenie všetkých okolností udalosti.
Mnoho otázok zostáva zamestnancom Nadácie proti korupcii a ďalším osobám, ktoré Navaľného počas cesty sprevádzali. Vyšetrovatelia zisťujú, čo presne robili v miestnosti, v ktorej Navaľnyj žil, prečo mu vzali predmety, ktoré by mohli slúžiť ako materiálne dôkazy v rámci kontroly (vrátane fliaš s vodou), a tiež to, ako ich prevážali.
V súčasnosti sa policajti snažia objasniť informácie, ktoré sú predmetom záujmu zamestnancov Protikorupčnej nadácie, odmietajú však vyšetrovacím orgánom poskytnúť vysvetlenie k závažnosti otázok, ktoré ich zaujímajú. Vladlen Los teda odmietol odpovedať na otázky týkajúce sa okolností kontroly Navaľného poznávacej značky a odstránenia rôznych predmetov z nej, ako aj spôsobov ich ďalšej prepravy. Naznačil, že si nepamätá, čo sa stalo potom, čo správca otvoril dvere do hotelovej izby.
Miesto spoločnosti Mary Singers, ktorá má bydlisko vo Veľkej Británii, sa zakladá. 22. augusta sa vyhla vysvetleniu a odletela z Omsku do Nemecka.
Napriek tomu, že s ňou a jej právnikom komunikoval telefonicky a zasielal predvolania orgánom predbežného vyšetrovania, Maria Pevchikh sa do dnešného dňa nedostavila. Neodpovedá na otázky vyšetrovateľa, prečo a akým spôsobom boli odobraté veci zamestnancami Protikorupčného fondu z hotelovej izby v Tomsku, kde Navaľnyj žil, ani žiadne iné veci.
Podľa informácií zverejnených v médiách sa v Nemecku uskutočnila toxikologická štúdia fľaše vody, ktorú predložila na výskum Maria Pevchikh, na ktorej bola údajne zistená prítomnosť nervového agens.
Aj v médiách sa vyskytli informácie o preprave týchto predmetov autom a lietadlom z Tomska do Nemecka. Vyšetrovacie orgány zároveň objektívne zistili, že Maria Pevchikh spolu s Georgijom Alburovom po Navaľného hospitalizácii pokračovali z mesta Tomsk do mesta Novosibirsk po ceste a potom letecky do mesta Omsk. Počas predletovej kontroly Márie Pevchikhovej na letisku Tolmachevo (mesto Novosibirsk) sa v kufri a batohu nenachádzali nádoby s objemom viac ako 100 ml vrátane fľaše s vodou. Po absolvovaní predletovej bezpečnostnej kontroly zakúpila Maria Pevchikh 500 ml fľašu vody Svätého prameňa v automate v sterilnej zóne letiska, s ktorou odletela do mesta Omsk.
Podľa videa zverejneného na internete po tom, čo Navaľného hospitalizovali, sprevádzajúce osoby z hotelovej izby, v ktorej žil, zaistili spod vody tri fľaše. V súlade s vysvetlením jednej z označených osôb, Antonom Timofejevom, odovzdal zaistené veci Georgijovi Alburovovi, ktorý odletel s Máriou Pevchikhovou z letiska Tolmachevo (Novosibirsk) do mesta Omsk. Pri prehliadke vecí Alburova na letisku sa tiež nenašli fľaše s objemom viac ako 100 ml.
Potvrdzujú to snímky z bezpečnostných kamier letiska, ktoré zachytili okamih, keď si Maria Pevchikh kúpila fľašu vody, ako aj z röntgenovej televíznej inštalácie na letisku, kde Pevchikh a Alburov kontrolovali batožinu.
Informácie o oficiálnom zamestnaní Márie Pevchikh v protikorupčnom fonde, ktoré boli opakovane oznamované v médiách, nenašli právne potvrdenie. Pre vyšetrovanie je komunikácia s touto ženou veľmi dôležitá. Štvrté vyšetrovanie zaslané do Berlína obsahuje ďalšie veľmi závažné a významné otázky týkajúce sa vyšetrovania. Nerozumieme a neakceptujeme nečinnosť našich zahraničných kolegov.
Vyšetrovatelia analyzujú prijaté vysvetlenia, odborné stanoviská a ďalšie informácie a dokumenty.
Kontrola pokračuje, “uviedol Sergej Potapov, zástupca vedúceho oddelenia vyšetrovania Správy dopravy Ministerstva vnútra Ruska pre sibírsky federálny okruh.”
https://xn--90antjiff.xn--b1aew.xn--p1ai/news/item/21416389/
Záverečná otázka editora:  Nečinnosť nemeckých „kolegov?“ Nie. Vo veci majú jasno. Už vopred. Vyšetrovanie bolo len formálne, aby potvrdilo výsledok: Bol to novičok.
Haag 6.10.: Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v utorok potvrdila, že v skúmaných vzorkách odobratých ruskému opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému boli nájdené stopy nervovoparalytickej látky zo skupiny novičok. Informovala o tom agentúra AFP.
Správou sa nezaoberal ani GLOBSEC.
Amen.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

 

 

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?