Publikované: 06.07.2020

Ruský patriarcha nesúhlasí s premenou Hagie Sofie na mešitu

Moskovský patriarcha Kirill, najvyšší duchovný Ruskej pravoslávnej cirkvi, vystúpil proti plánom tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana premeniť Hagiu Sophiu na mešitu.

            

Úmysel označil za otvorenú a priamu hrozbu pre kresťanstvo. V oficiálnom vyhlásení, zverejnenom v pondelok 6. júla, ruský patriarcha vyjadril dôvodné obavy zo zmien účelu „jednej z najväčších pamiatok kresťanskej civilizácie“, a zdôraznil aj skutočnosť, že tento obrovský komplex je veľmi drahý aj pre ruskú pravoslávnu cirkev…
https://eu.greekreporter.com/2020/07/06/russian-patriarch-speaks-out-against-hagia-sophias-conversion-into-mosque/
“Premena účelu Hagia Sophia je hrozbou pre celú kresťanskú civilizáciu, čo znamená útok na našu spiritualitu a históriu,” uviedol patriarcha.
Napriek tomu, že pamiatka je na zozname svetového dedičstva UNESCO, prezident Erdogan navrhol premenu Hagia Sophia na mešitu, a štátna rada mu zámer schválila.

Hagia Sofia (Chrám svätej, Božej múdrosti) bol pôvodne byzantský kresťanský chrám, neskôr prebudovaný na tureckú moslimskú mešitu na mieste Zlatého rohu v Istanbule.
Patrí k najznámejším a najvýznamnejším sakrálnym stavbám sveta, ktorá do 16. stor. bola najväčším krsťanským chrámom sveta.
Viac tu (islamské obdobie):  https://sk.wikipedia.org/wiki/Hagia_Sofia#Moslimsk%C3%A9_obdobie
V roku 1934 nariadil Mustafa Kemal Atatürk, vtedajší prezident Tureckej republiky, že Hagia Sofia bude zmenená, sekularizovaná a prebudovaná na múzeum, ktoré ním je dodnes…

Vie si niekto predstaviť, že by plošina Chrámovej hory v Jeruzaleme, od 7. stor. okupovaná islamom a štyrmi moslimskými objektmi aj s múzeom, boli vrátené pôvodnému účelu, mešity zbúrané a na ich mieste postavený tretí Šalamúnov (Herodov) židovský chrám?

Návrh zmeny účelu Hagia Sofia odsúdili náboženskí ale aj politickí vodcovia, vrátane významných osobností na celom svete, ekumenického patriarchu Bartolomeja Bartholomewa so sídlom v Istanbule a ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea, ako aj vodcov európskych krajín, vrátane Francúzska a Grécka.
Vieme, že kresťanské pravoslávie je v Rusku zavedené do novej Ústavy RF zo 4. júla 2020 ako nosné štátne náboženstvo? Popri ňom sú akceptované ostatné náboženstvá, včítane islamu, ako súčasť celoruskej zmiešanej aj náboženskej kultúry a náboženskej slobody…
Moskovský patriarcha uviedol:
Akýkoľvek pokus o poníženie alebo pošliapanie tisícročného duchovného dedičstva Cirkvi Konštantínopolu bude veriacim kresťanským ruským ľudom vnímaný s rozhorčením a hnevom.
Ruská pravoslávna cirkev vyzvala Turecko, aby prejavilo obozretnosť v reakcii na návrh prezidenta.
Hovorca Kremľa Dimitrij Peskov uviedol: „Toto je milované majstrovské dielo pre turistov zo všetkých krajín, ktorí navštevujú Turecko, vrátane turistov z Ruska, pre ktorých má Hagia Sophia okrem turistickej hodnoty veľmi hlbokú duchovnú hodnotu.“
Kremeľ tiež dodal, že turecké úrady by mali brať do úvahy štatút Hagia Sophia ako miesta svetového historického, kultúrneho a duchovného dedičstva, ktorý je mnohými návštevníkmi považovaný za ikonický byzantský pamätník.
Aj keby návrh schválila turecká vláda, stále by bolo potrebné získať povolenie od UNESCO, aby sa múzeum mohlo zmeniť na mešitu.
Problém: OSN dvomi rezolúciami vyhlásilo Chrámovú horu v Jeruzaleme a jej plošinu so štyrmi islamskými objektmi za vlastníctvo islamu.
Turecký neo Osman a diktátor je moslim, sunnita, ktorý mení sekulárne Ata Turkovo Turecko na islamský sunnitský štát. Už sú prvé náznaky náboženských čistiek, pričom práve vyzval tureckú kresťanskú protestantskú komunitu na vysťahovanie sa z Turecka.
Jeho aktivity v Sýrii a severnom Iraku, proti Kurdom a jezídom, v rozpore s medzinárodným právom, naznačujú radikálnu nepriateľskú kresťanofóbiu.
Turecko je člen Aliancie NATO, do ktorej práve pre osobu nedemokratického diktátora, ale ani do EÚ nepatrí. Je preto nepochopiteľné, že vedenie NATO nekoná.
Turecký prezident zároveň vydiera EÚ migrantmi a utečencami, ktorých zo Sýrie a Turecka tlačí do EÚ, najmä cez Grécko a Bulharsko a spôsobuje konflikt na osi Maďarsko verzus EÚ a V-4 na balkánskej migračnej trase.
Erdoganovi ide o vytvorenie neo Osmanskej ríše, so štátnym náboženstvom sunnitského islamu.
Turecko je bezpečnostnou hrozbou pre Európsku úniu, neporovnateľne vyššou, než je domnelá hrozba Ruska, a okrem toho, turecká armáda je v NATO druhou najsilnejšou po armáde USA. Erdogan vie svoju armádu rozložiť na viacerých frontoch…
EÚ pod vlajkou európskych „hodnôt“ odsudzuje islamofóbiu, ale kresťanofóbiu ignoruje. Trvalé fyzické útoky na kresťanov v arabskom a africkom svete zo strany islamistov a džihádistov nerieši ani OSN, a má, prráve preto, že je garantom všeobecnej náboženskej slobody ako základného ľudského práva.
Zo strany OSN, ani EÚ neboli liberálnymi médiami v EÚ zaznamenané žiadne reakcie na oslavy Cyrila a Metoda, ktoré boli zneužité nanajvýš na útoky proti kresťanstvu (slovenské liberálne médiá).
Kresťanské hodnoty majú za spiatočnícke, pričom EÚ a OSN sa na ne ale rady odvolávajú, ak ide o utečencov…
Vtedy volajú na pomoc aj neomarxistického katolíckeho pápeža Františka.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?