Publikované: 02.10.2019

Samosprávny Donbas

Steinmeierova dohoda sľubuje Donbasu (Doneck a Luhansk) samosprávnu autonómiu a slobodné regionálne voľby, v súlade s Ústavou Ukrajiny, pod dohľadom medzinárodných organizácií…

Ukrajina prizná osobitný štatút povstaleckých zón v Luhanskej a Doneckej oblasti na východe krajiny. V Kyjeve to v utorok oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa ukrajinských i ruských expertov by rozhodnutie mohlo výrazne prispieť k realizácii minských dohôd o mieri na Donbasu z roku 2015, kde od začiatku vojny pred piatimi rokmi zomrelo vyše 13 000 ľudí.Absolutistické a totalitné chápanie územnej a etnickej celistvosti Ukrajiny mal na svedomí Zelenského predchodca Porošenko s jeho absolutistickým a totalitným jazykovým zákonom, a celkovým vzťahom a prístupom k národným, etnickým, jazykovo a kultúrnym špecifikám (prevažne rusko jazyčné časti východu Ukrajiny); ide vlastne o dôsledky necitlivého delenia Ukrajiny a jej konštitúcie po II. svetovej vojne.
Steinmaierov plán je dobrý plán, a je jedno, či ide o výsledok rokovaní Normandského formátu alebo plnenia Minských dohôd…
Osobitný štatút Donbasu má podľa minských dohôd zahŕňať právo na jazykové sebaurčenie, účasť zvolenej samosprávy na vymenovanie šéfov prokuratúry a súdov alebo vytvorenie oddielov ľudové milície. Mandát poslancov miestnych rád a činiteľov zvolených v predčasných voľbách pritom nemôže byť predčasne zrušený.Riešenie pripomína Occamovu britvu. Pri vyčerpaní všetkých možností urobte tak, ako radil Šéf. Ním je logika vecí a právo na sebaurčenie etník, národov a národností… (máte to na papieri od OSN).
Na vlastnú samosprávu má právo aj Katalánsko. Musia si ju vybojovať. Lebo – za slobodu sa bojovať musí, sama do lona nepadá… (či?). Problém  – španielska Ústava. Ukrajina tento problém  nemá.

Felvidék so svojím postavením na území Slovenska akútne problémy nemá, pokým do neho “nešťuchnú” nudiaci sa a po konfrontácii túžiaci, jeho politickí “zástupcovia”. Nik nebráni ich jazyku, kultúre, a školstvo? Slovenské je v poriadku? Vo všeobecnosti zdieľajú rovnaké slasti a strasti života na Slovensku ako príslušníci štátotvorného národa. Rusíni detto. A Rómovia? Hmm…

Za seba – na túto správu som čakal od 18.2.2014; spolu s „demokratizátormi“ a “osloboditeľmi” Ukrajiny zvonka. A občanmi Donbasu. Ale inak. Ak toto „demokrati“ a „liberáli“ poprú, popierajú tak sami seba. Bodka.
Treba dáko „upratať“ a uspokojiť aj Kurdov (Irak, Irán, Sýria, Turecko). Majú právo na svoj národný štát. A vyhnať Američanov a Turkov (špekulanti!) zo Sýrie. A začať s prípravami na jej obnovu a investície a nové slobodné voľby.
Na Ukrajinu vraj tlačí aj demokratický Západ, aby zároveň mohol tvrdiť, že to je „expanzívny a agresívny“ Kremeľ.
Proti reálne expanzívnemu a agresívnemu islamu (Afganistan) ale Európska únia, okrem skupinových misií a počítaní mŕtvych plus pietne kecy, nerobí vôbec nič. Spolu s USA a RF, už mala ten satanistický a ópiový kutloch s Pakistanom a tie brlohy, ako semeništia islamistického terorizmu už dávno „vyčistiť“.

Na Ukrajine a vo svete a Európe i susednom Slovensku ide o dlho očakávanú veľkú udalosť, ktorá nemôže skončiť inak, než len naplnením práva ruských Ukrajincov na sebaurčenie.
Či sa tým legalizuje štatút Krymu je úplne jedno. Ukrajina potrebuje mier a občiansky zmier. Má čo robiť (ekonomika, korupcia, právny štát…). Porošenkovci protestujú… (obmedzení zadubení chronickí blbci). Dzurindu a Mikloša Ukrajina nepotrebuje.
Možno potom (domáci poriadok, reformy, právny štát) príde na rad jej geopolitické smerovanie a jej začleňovanie sa do európskych a ostatných transatlantických štruktúr.
Vzniká dôvod pre podanie si rúk Putin-Zelenský. Tentoraz ponad proti ruské sankcie.
Na Krym v dobrom zabudnime a šetrime si adrenalíny na významnejšie udalosti, ktoré čakajú Európu a svet. Je tu pochybná ale reálna migrácia. A islam. A prirodzené ľudské právo na xenofóbiu. Africká únia má, ak chce, za pomoci severu a severo Západu; ukazujem prstom na bývalých kolonizátorov, požiadavkami na solidaritu V-4 pri prerozdeľovaní migrantov, možnosti a spôsoby, ako si nájsť cestu von s etnického a náboženského napätia k mieru, vode, poľnohospodárstvu, priemyslu, ekonomike, stabilite a ekonomickej prosperite; a neposielať do EÚ migrantov; silní, zdraví chlapi majú ostať doma, budovať svoje štáty a rodnú vlasť.

A dodávam, ak kto chce pokoj a mier na Ukrajine, treba nechať Donbas na pokoji a jeho slobodnej vôli. Zo strany ukrajinského prezidenta Zelenského nejde o žiadnu vlastizradu tobôž zapredanie sa Putinovi, ale ľudsko-právnu a politickú nevyhnutnosť.
Trvalému štatútu Doneckej a Luhanskej republiky budú predchádzať rokovania o technikáliách, slobodné voľby a ak tie dostanú certifikát riadnych slobodných a demokratických volieb v súlade s Ústavou Ukrajiny, jej Donbas dostane trvalý štatút samosprávneho regiónu Ukrajiny.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notoricky obcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?