Publikované: 05.02.2015

SAO-Stredoazijsky pastiersky pes

Vidím, že rozmýšľate a hľadáte súvislosti. Ak si dáte ako konečný cieľ to, aby aziat nezdegeneroval a vidíte , že na ceste k cieľu sú rôzne prekážky – počnúc drobnými účelovými klamstvami na výstavách a v inzerátoch, až po uvedomenie, že výstavy nie sú zrkadlom kvality psov.

Výstavy by mali byť akciami, kde sa chovatelia popýšia svojimi odchovmi, a výstavné posudky by mali byť jasné a pravdivé.
Lenže…. z výstav sa stal biznis. Pre organizátorov a úzky okruh posudzovateľov. Aj zvyšujúci sa počet výstav spôsobuje degradáciu titulov. A jasný a pravdivý posudok nemá kto napísať, lebo ten všestranne použiteľný tvor – česť výnimkám – plemenu rozumie len okrajovo, alebo vôbec. A ak je znalý plemena, pravdepodopne sám chová , tak je zaťažený iným – ten kamarát, ten nie, ten má psa z môjho chovu, onen zas z chovu môjho konkurenta.
Na klubových výstavách je zas poplatný klubu, ktorý ho pozval. Tiež česť výnimkám.

Pokiaľ nebude iná alternatíva, šteňatá sa budú predávať na základe výstavnej kariéry rodičov, plemeno pôjde dole vodou. A mám zato, že to už mnohí vnímajú.

Bez nestranného hodnotenia exteriéru sa nezaobídeme. Lenže to hodnotenie by malo prísť od človeka, ktorému sa dá veriť. A exteriér je len tretina . Druhá tretina je zdravie, a tretia povaha.

pruserr2

  • SlabéVýborné (-1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?