Publikované: 10.01.2020

Sebastian Gvorka varuje

Bývalý strategický poradca Donalda Trumpa Sebastian Gorka vydal iránskym vládcom chladivé varovanie, že prezident USA je odhodlaný dokončiť vojnu, ktorú začali s Amerikou v roku 1979.

https://www.express.co.uk/news/world/1226440/iran-news-world-war-3-donald-trump-conflict-sebastian-gorka-qasem-soleimani-tehran-latest
Vo štvrtok Irán zavrhol Trumpovu výzvu na nový jadrový pakt a jeho velitelia hrozili ďalšími útokmi, čo vyvolalo obavy, že pauza v konflikte medzi USA a Iránom môže byť len krátkodobá.
Sebastian Gorka pracoval ako zástupca asistenta amerického prezidenta v roku 2017 a komentoval rozhodnutie Trumpa o schválení zabitia iránskeho najvyššieho vojenského generála Solemaneího minulý piatok.
V exkluzívnom rozhovore pre agentúru najskôr povedal:
„Boli s nami vo vojne, pretože v roku 1979 napadli zvrchované územie našej ambasády a 455 dní zadržiavali 52 Američanov ako rukojemníkov. Začali túto vojnu. Prezident Trump to dokončí.“
Gorka hovoril o iránskej revolúcii z roku 1979, keď ajatolláh Ruhollah Chomeiní a jeho priaznivci zvrhli iránskeho šacha Páhlávího a nastolili šiitsku islamskú teokraciu.
Prívrženci Chomeneího (študenti) po útoku na americkú ambasádu vtedy zadržali 52 amerických diplomatov a občanov. Všetkých 52 rukojemníkov bolo nakoniec prepustených v deň inaugurácie nového amerického prezidenta Ronalda Reagana po 444 dňoch zajatia, 20. januára 1981, výmenou za uvoľnenie iránskych kont a ďalšie ústupky.
Sebastian Gorka odmietol kritiku, že prezident USA konal bezohľadne a bez náležitého premýšľania o dôsledkoch.
Joe Biden, prezidentský kandidát, obvinil Trumpa z toho, že „dlhuje Američanom vysvetlenie stratégie a plán na zaistenie bezpečia amerických vojakov v regióne Sýrie, Iraku…“
Gorka odpovedal: „Bidenova poznámka je nemorálna, keďže sa vie, že za smrť najmenej 603 amerických vojakov a žien bol zodpovedný Soleimání.” Trval na tom, že “svet sa stal bezpečnejším miestom v dôsledku smrti generála a že generál si smrť zaslúžil“ (napokon sám s ňou rátal).
„Bol to muž, ktorý za posledné tri desaťročia ovládal iránske teroristické útoky na šiestich kontinentoch. Soleimání plánoval viacnásobné útoky v troch krajinách, ktoré by si vzali stovky ďalších amerických životov.”
https://www.newsweek.com/former-trump-adviser-sebastian-gorka-says-we-should-welcome-iranian-missile-attack-us-base-1480950
Sebastian Gorka je autor Knihy The War for America’s Soul (Vojna za americkú dušu). Bývalý zástupca prezidenta Trumpa pre stratégiu prednášal na veliteľstve špeciálnych operácií USA, na divízii boja proti terorizmu FBI a na Zelených baretoch a informoval CIA, Obrannú spravodajskú agentúru a Národnú spravodajskú radu. Jeho predchádzajúce knihy sú Porážka džihádu: Winnable War (2016) a Prečo bojujeme: Porážka amerických nepriateľov – bez ospravedlnenia (2018).
Autor knihy obvinil Joe Bidena z deficitu zdravého úsudku v otázkach zahraničnej politiky, odvolávajúc sa na spomienku napísanú bývalým ministrom obrany prezidenta Obamu Robertom Gatesom; vo svojej knihe napísal, že bývalý viceprezident Biden „sa v posledných štyroch desaťročiach mýlil takmer v každej dôležitej otázke zahraničnej politiky a národnej bezpečnosti“.
Začiatkom týždňa minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo obviňoval politiku požiadaviek na „upokojenie“ zo strany Baracka Obamu z eskalácie napätia v Iráne.
Snemovňa reprezentantov a americký kongres obmedzujú „svojvôľu“ Trumpa vo vzťahu k vedeniu vojny s Iránom.
Mier s Iránom závisí aj od výsledkov vyšetrovania príčin pádu lietadla a postoja Iránu.
S popisom možných udalostí o možnom zoystrelení lietadla iránskou PVO prišiel investigatívny Belingcat:
https://www.bellingcat.com/news/mena/2020/01/09/video-apparently-showing-flight-ps572-missile-strike-geolocated-to-iranian-suburb/?
https://www.google.nl/maps/@35.5111042,50.9526586,5779m/data=!3m1!1e3
Bude Irán „zatĺkať“? Ak sa verzia potvrdí, Irán si “zavaril” pred celým svetom…
Irán svoju účasť odmieta.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?