Publikované: 11.05.2013

SEDEM TÉM PRE SLOVENSKO

Priatelia,

rozhodli sme sa, že činnosť Občianskej platformy Bod Zlomu – Liberáli Menia Slovensko nepôjde cestou mediálnych kampaní a zvolávania samoúčelných propagačných tlačoviek.
Vieme, že vy viete ako na tom Slovensko je. Dokážete to okomentovať daleko viac výstižne a vtipne, ako by sa to možno podarilo nám.

Budeme postupne prinášať témy, ktoré by sme radi otvorili a budeme dávať priestor ľuďom, ktorí sa budú chcieť odborne profilovať .
Naším cieľom je hľadať riešenia uprostred vás a s vami.
Netrpíme predstavou, že vieme niečo lepšie ako vy, niesme totiž žiadnym výborom pre verejné blaho.

Sme platforma jednotlivcov a nerobíme si nárok na poznanie konečných súčtov individuálnych preferncií. Takéto nároky vedú vždy len k násiliu a tyrannii menšiny voči mlčiacej väčšine.
Zatiaľ sme definovali tieto okruhy tém, ktoré chceme v budúcnosti komunikovať:

1. NOVÁ ÚSTAVA A  PLÁN “B” (prijatie novej ústavy koncipovanej na občianskom  princípe v referende občanmi, definovanie mechanizmov zachovania suverenity národného zákonodárneho zboru vo vzťahu k Európskej únii a formulovanie plánu “B” v prípade návratu k vlastnej mene).

2. ZRUŠENIE VÚC A REFORMA VEREJNEJ SPRÁVY (zrušenie zbytočných prerozdelovacích medzičlánkov, ktoré požierajú peniaze daňových poplatníkov a generujú neustále dlh v okruhu verejných financií, sme presvedčení, že je čas hladať predovšetkým úspory na strane verejných výdavkov a sme za to, aby rozpočet Verejnej správy na Slovensku bol povinne vyrovnaný) .

3. REFORMA ŠKOLSTVA  (kupónový model financovania, školy subjektom
vzdelávania, rodičia a občianska komunita ťažiskom  kontroly a účasti na výchovno-vzdelávacom procese, sme za domáce vzdelávanie, princípom nesmie byť formálna povinnosť školskej dochádzky, ale zmysluplnosť vzdelávania ),

4. REFORMA SOCIÁLNEHO A ZDRAVOTNÉHO  ZABEZPEČENIA (sme za zrušenie Sociálnej poisťovne, Všeobecnej zdravotnej  poisťovne, zrušenie zásluhovosti v prvom pilieri a drobovolnosť v II.pilieri, zrušenie výsluhových  dôchodkov a redefinovanie objektívnych a férových kritérii solidarity v systéme, v solidarite nemá čo hladať princíp zásluhovasti ale princíp antidiskriminačnej spolupatričnosti a súdržnosti ),

5. POLITICKÁ REFORMA (dvojkomorový parlament, kombinácia pomerného a väčšinového volebného systému,  zrušenie GP a vytvorenie Úradu verejného žalobcu a zrušenie všetkých nadbytočných verejných inštitúcii, ktoré nezmyselne regulúju sukromnú sféru života občanov),

6. SPRAVODLIVOSŤ A VYMOŽITELNOSŤ PRÁVA  (súdna reforma a volenie súdných rád a  okresných verejných žalobcov občanmi, reforma Občianskeho zakonnika a posilnenie uznávania sukromno-právnych zmluv zo zákona),

7. LIBERALIZMUS A SPOLOČENSKÝ KONTEXT (inovatívne liberálne politicke myslenie ukotvené v slovenskej liberálnej tradícii ako alternatívy voči historicko-kultúrnemu stereotypu ,  ktorý  v slovenskej spoločnosti prevláda od Štúra po dnes)

Slovensko dnes potrebuje perspektívu a nie ventiláciu frustrácií. Potrebuje nádej, nie nihilizmus a potrebuje sieťovanie ľudí s kritickým inšpiratívnym myslením,  nie neustále hladanie vnútorného a vonkajšieho nepriateľa! Potrebujeme modus vivendi, ktorí nás bude presahovať a umožní nám (res)politicky spolužiť.

Sme proti bulvarizácii politiky , proti jej vulgarizácii tým, že z nej niektorí politici robia reality show alebo primitivnu telenovelu s pavlačovým ohováraním! Takýto politici nemajú zodpovednosť k výkonu politiky, sú hambou a šíria len v spoločnosti slovné podpaľačstvo vzájomnej nevraživosti a nenávisti!

Staviame sa na obranu politiky, ktorej skutočným zmyslom je diskusia a hladanie spojencov pre riešenia!

K tomuto dialógu vás všetkých pozývame  (https://www.facebook.com/BodZlomuLiberaliMeniaSlovensko).

Pekný deň a hlavu hore!

  • SlabéVýborné (0 skóre, 8 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Flašíková Beňová a aj Havran už odobrili ? A čo problémy s Rómami ? Vyriešite neriešením ?

  2. Socialistickí truhlíci anarchisti, 1. na takú zmenu ústavy potrebujete ústavnú väčšinu / úspešné referendumdum 2. ad zrušenie “medzičlánkov” namiesto konkrétne kritiky výkonu práce VÚC zas “reformná” zmena, ktorá všetko automaticky a hneď vyrieši ? Páni sú aj autisti ? 3. domáce vzdelávanie ??? nepovinnosť základnej školskej dochádzky ??? Páni sa chcú vrátiť do stredoveku ? 5. Dvojkomorový parlament s väčšinovým volebným systémom ? Páni sú aj srandisti, chcú ešte viac zlodejov komunistov a klérofasov v parlamente :) A keď sa vám nebudú páčiť 2 komory, tak pribudujeme 3, 4, 5 … 6. volenie súdných rád a okresných verejných žalobcov občanmi… Páni sú zjavne po lobotómii, zrejme nikdy nevideli výsledky a účasť v komunálnych voľbách. 7. Páni chcú liberalizmus, ale len taký “ich”. Taký socialisticko-anarchistický. Ostatné “chcenia” sú nie nepodobné srandám od “mladých sociálnych demokratov” či “katolíckej mládeže” :) A toto: “Staviame sa na obranu politiky, ktorej skutočným zmyslom je diskusia a hladanie spojencov pre riešenia!” je top sranda :) Potom, čo bez diskusie skopali jediného možného spojenca v liberalizme -stranu SaS a ich návrhy. Súdruhovia proletári, nezabudnite sa spojiť s Flašíkovu Beňovou, teda aspoň telefonicky :)

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?