Publikované: 24.05.2015

Séria článkov o bylinkách – Diel šiesty Nechtík Lekársky (Calendula officinalis)

Voňavý, voňavejší, nechtík :)

Nase kazdodenné dávkovanie čajových zmesí začína takto

Na tento blog som sa už veľmi tešil, pretože som sa nevedel rozhodnúť, ktorú rastlinku vezmem ako ďalšiu. Lucka navrhovala bazu (tú si dáme po šalvii o 2 týždne) a kedže sme sa práve teraz v sobotu vrátili z  3 dňového pobytu v Prahe, šiel som nám urobiť hneď náš obľúbený šalviový čaj. No je to vlastne čaj zo šalvie, mäty, medovky a nechtíka. Dole dám recept, ako vždy na koniec.. No a potom to prišlo. Rituál u nás začína ako inak, že povyťahujem všetky bylinky a začnem dávkovať do nádoby, následne zalejem práve dovarenou vodou a máme  skvelý čajík. No a keď som tak otváral všetky fľaše a dávkoval, po otvorení fľaše s nechtíkom som ako vždy privoňal k tej úžasnej vôni sušených kvetov. To bolo aj rozhodujúcim faktorom dnešného blogu na tému, Čo to bude až to bude.. Áno, témou bude Nechtík Lekársky :)

Nechtík lekársky je známa obľúbená okrasná bylina, ktorá pochádza zo Stredomoria. Chemický rozbor kvetov (flos Calendulae) vykazuje nepatrné množstvo éterického oleja, 19% horčiny kalendému C23H3807 , 3% kalendulínu (účinná látka), gumu, živicu, kyselinu jablčnú a červené farbivo, v ktorom je cholesterinester kyseliny laurovej, myristovej, palmitovej a heptadecylovej. Vo všetkých častiach rastliny sa nachádza saponín,ktorého aglykónom je kyselina oleanolová. <3>

nechtík lekársky

Mnoho nechtíkových kvetov spotrebujú v Oriente pri náboženských obradoch, najmä na pohreboch ako kadivo namiesto drahého šafranu.<3>  A majú prečo. Táto nádherná rastlina, pripomínajúca ranné slnko naozaj nádherne vonia. Jej krásny vzhľad a omamná vôňa sú ale len malou predzvesťou toho, prečo ju radím v našej lekárni z božej záhradky medzi naozaj výnimočne prospešné rastliny.

Pomoc zvonka aj zvnútra na zápaly aj pri rakovine

Hlavné liečebné použitie nechtíka je zvonku na ťažko sa hojace rany a vredy, väčšinou vo forme masti. Veľmi dobre pomáha pri drobných zraneniach a bolestiach okolo nechtov, čo mohlo dať základ slovenskému pomenovaniu.<1> Kvetné lupienky rozvarené v masti sú veľmi dobré aj na:

 • kŕčové žily
 • krvné podliatiny (chalani zo systemy budú vedieť čo myslím :) poznámka autora)
 • opuchy
 • preležaniny
 • a pri plesni na nohách.V týchto prípadoch sa jeho pôsobenie podobá arnike.
 • možno odporúčať jeho použitie aj do sedacích kúpeľov  pri zápale hrubého čreva <1>

Pri vnútornom použití sa účinnosť nechtíka rozširuje aj na choroby pečene a žlčníka. Patrí medzi najlepšie rastliny na prevenciu a podpornú liečbu rakoviny, osobitne ,

 • žalúdka,
 •  pečene,
 • hrubého čreva,
 • maternice,
 • kože
 • a prsníka.<1>

Je to krv čistiaca rastlina a je velmi dobrým pomocníkom pri infekčnej žltačke.<2>

Napríklad kým u jeho príbuznej arniky platí nasledovné upozornenie:” Arniku môžeme vnútorne užívať len pod lekárskym dohľadom, pretože čaj môže spôsobiť u ľudí s chorým srdcom viac škody, než úžitku, naproti tomu nechtík môžeme piť, pretože je celkom neškodný. <2> Toto potvrdzujú aj ostatné literatúry, ktoré som použil k napísaniu tohto blogu.

Najkrajšia fotka nechtíka, akú som našiel

A čo dodať na záver? Nechtík je pre mňa tým, čím je Dolce and Gabana vo svete módy, čím je Porsche vo svete automobilov :) takže bez ďalších okolkov, tu sú niektoré receptíky z nechtíka.

Recepty, recepty, recepty

Šalviový čaj s nechtíkom

Tento čajík som dostal ako motiváciu na začiatok od môjho priateľa Mária, ktorého mamina sa aj s jeho pomocou vyliečila z terminálneho štádia rakoviny. Je to jeden z čajov od Dr. Breussa a recept bude aj v blogu o šalvii. Je to dávka na 1 liter čaju

 • 2 čajové lyžičky vňate šalvie
 • 1 čajová lyžička vňate medovky
 • 1 čajová lyžička vňate mäty piepornej
 • medzi 3 prsty (alebo 2 čajové lyžičky) kvetu nechtíka
 • ja pridávam ešte 1 čajovú lyžičku veroniky lekárskej

Kvôli vysokému obsahu tujónu v šalvii je potrebný nasledovný postup pri dennom pití. liter vody necháme zovrieť a následne vložíme šalviu a necháme variť 3 minúty v nezakrytej nádobe. Tým sa silice čiastočne vyvaria von. Následne odstavíme zo zdroja tepla, pridáme nechtík, medovku, mätu a veroniku a necháme 10 minút lúhovať zakryté, práve kvôli siliciam v medovke, ktoré by sa mohli inak odpariť. Pijeme buď nesladené, alebo osladené len medom.

Pretože nie je zatiaľ urobená dlhodobé štúdia účinkov tujónu z pitia šalvie, odporúča EU po dvoch týždňoch pitia šalviového čaju na mesiac prestať. Preto s manželkou striedame namiesto šalvie rumanček, ktorý nie je potrebné variť, ako šalviu..

 

Nechtíková masť tety Dugasovej

4 hrste čerstvých kvetných hlávok nechtíka spolu s hornou časťou vňate nadrobno posekáme a dáme do 1/2 kg rozpustenej bravčovej masti. Necháme zovrieť – pozor silne kypí, preto použijeme veľkú nádobu – ešte dobre premiešame, prehrejeme a odstavíme. Necháme prikryté stáť cez noc. Potom trochu prihrejeme a prefiltrujeme cez ľanové plátno. Dobre vytlačíme (zvyšok možno použiť na obklady, napr. pri krčových žilách) a nalejeme do vhodnej fľaše. Skladujeme v chladničke. <1>

 

Tinktúra a sedací kúpeľ podľa Márie Treben

Na tinktúru:

Plnú hrsť kvetov na 1 liter pravej pálenky, necháme vylúhovať 14 dní na slnku alebo pri teplote 20°C.

Na kúpeľ: Dve vrchovaté dvojhrste čerstvých alebo 100 g sušených bylín na jeden kúpeľ<2>

 

Prajem Vám všetkým krásny týždeň a nezabudnite, vždy sa pred užívaním byliniek poraďte zo svojim lekárom a buďte zdraví, príroda nám dala bylinku na každý neduh, len je potrebné ju znova objaviť vo svojom srdci.

Krásny deň

Miroslav

<1>DUGASOVÁ, Aurélia, DUGAS, Dionýz. 2002. Babkine bylinky. Praha 2 : Ottovo Nakladatelství s.r.o v divizi Cesty, 2002. 216 s. ISBN 80-7181-756-2.

<2>TREBEN, Maria.2003. Zdraví z boží lékarny. České Budejovice : Nakladatelství DONA, 2003. 88 s. ISBN 978-80-7322-039-6.

<3> MACKŮ, J., MOKRÝ, J.: Naše liečivé rastliny. Bratislava : Slovenská akadémia vied, 1957. 408 s.

Obrázky:

http://botanika.wendys.cz

 • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?