Publikované: 25.01.2020

Skupina 60 programátorov začala práce na IT systéme k diaľničným známkam

Ultra predražená a cenovo utajená zákazka sa stretla s riešením, ktoré môže osvedčiť, že verejné obstarávania sa dajú robiť aj inak. Stúpajúce ceny ponúk, spôsoby a kritériá výberu usvedčujú štát, že štátne prostriedky nešetria ale navyšujú, sú zdĺhavé a zlyhávajú…
Skupina 60 programátorov v piatok večer v pražských Holešoviciach začala v rámci verejného hackathon pracovať na novom IT systéme elektronických diaľničných známok. Pokračovať budú až do nedele, organizátori potom chcú odovzdať systém zadarmo štátu. ČTK to povedal organizátor akcie Tomáš Vondráček. Podotkol, že verí v úspešné dokončenie projektu. Pri hackathon pracujú vývojári vo vymedzenom čase na riešenie konkrétneho problému alebo na vytvorenie zadaného softvérového projektu.
Systém by podľa organizátorov mohol byť náhradou za zákazku na IT, ktorého dodávateľom mala za 401 miliónov korún firma Asseco Central Europe. Štát však zákazku zruší.
Nový IT systém, ktorý by mal zahŕňať okrem iného e-shop či mobilnú aplikáciu, sa pokúsi vytvoriť skupina programátorov vo verejnom hackathon #ZNAMKAMARADA (poznám kamaráda).
Systém chcú vytvoriť počas nadchádzajúceho víkendu, v pondelok ho potom zadarmo odovzdať štátu.
Elektronické diaľničné známky by mali začať fungovať od budúceho roka a úplne nahradiť doterajšie papierové kupóny. Organizátori chcú práce dokončiť do nedele 18:00.
“Môže sa však stať, že to bude dlhšie a niektorí programátori tu zostanú ešte ďalšiu noc. Ja ale verím, že sa nám to do tej doby podarí spustiť,” povedal vedúci skupiny. 
Akciu chcú cez víkend navštíviť okrem iného aj premiér Andrej Babiš (ANO) alebo nový minister dopravy Karel Havlíček za ANO. Zdroj: ČTK

Štát v minulých dňoch zadal preverenie zmluvy medzi SFDI a spoločnosťou Asseco a chcel nájsť cestu k jej zrušeniu. Softvérová spoločnosť však v stredu oznámila, že je pripravená zmluvu zrušiť bez toho, bude žiadať akúkoľvek náhradu. Podľa firmy súčasná situácia okolo zákazky poškodzovala jej meno. Premiér v stredu ohlásil, že kvôli tendru podá trestné oznámenie.
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zakazka-na-e-shop-k-dalnicnim-znamkam-bude-zrusena-oznamil-h/r~d6a671b83dac11ea9d020cc47ab5f122/

Kremlíkovu agendu ministerstva dopravy prevzal súčasný minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček. Opozícia má námietky proti vedeniu dvoch rezortov jednou osobou. Tvrdí, čo je momentálne blízke pravde, že „Babiš už nemá lidi“ (vyčerpal svoje možnosti).
Opozícia je proti tomu, aby bol štát riadený ako firma. Chcú si udržať systém politických nominácií. Babiš chce nestraníckych odborníkov, riadených politickým a straníckym predsedom vlády.

Autorská poznámka: Štát je možné riadiť ako firmu. Štát je firma. Systém politického vládnutia zlyháva. Vedenie štátu by mali prevziať apolitické intelektuálne a duchovné elity.
Výsledky politického riadenia máme na každodennom stole. Ideme s nimi do parlamentných volieb.
Toto je téma spoločenského občianskeho diskurzu. Začala pojmom „apolitická politika“. Bez ideológie. Bez ľavice a pravice. Bez spoločenských pnutí a hodnotových konfliktov.
Reálna intelektuálna a duchovná elita nemá politické ambície a „chuť vládnuť“. V politike sa beztrestne pohybuje množstvo psychopatov. Nechcú vecnú, len politickú zodpovednosť a mienia ňou len voľby.

Zákazka na IT systém dáva príležitosť OČTK preveriť, o čo sa opiera absurdná cena vytvorenia „e-shopu“ a odhaliť tmavé (dark) pozadie. Zároveň pohne zákonodarcov k legislatívnym zmenám procesov „verejného obstarávania“ (so začiernenými položkami).
Cenotvorba služieb a vecí verejných obstarávaní podlieha ľudskému faktoru; čím vyššia vysúťažená cena, tým vyššie provízie pre štátnych úradníkov. Aj preto Slovensko a Česko klesli v rebríčku korupčných štátov.
Aj preto je dobré, aby si štát cenil a „na rukách nosil“ a podporoval vlastných profesionálnych aj amatérskych ítéčkárov. Zväčša pracujú pre súkromný sektor, ktorým sú lepšie platení. Štát ich len „dobieha“. A nestíha.
Ich vtiahnutie do štátneho sektora otvára cestu pre úsporu štátnych zdrojov a nákladov, pričom ušetrené prostriedky možno vrátiť do školstva a podpory vzdelávania v oblasti vedy, výskumu, technológií, samostatnosti, sebestačnosti a konkurencie schopnosti štátu v rámci priemyselnej revolúcie a tým aj prosperujúcej ekonomiky…
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Nastane prevrat v systéme verejných obstarávaní?
Je možné vybaviť predraženú štátnu zákazku za škandalóznych 400 miliónov českých korún za jeden víkend a zdarma?
Dobrovoľní programátori od piatkového večera vyvíjali IT systém k elektronickým diaľničnom známkam na hackathon a v nedeľu pred 19:00 informačný systém spustili.
V najbližších týždňoch ho chcú zadarmo odovzdať štátu, oznámil organizátor podujatia Tomáš Vondráček.
Pôvodne organizátori plánovali spustenie systému na 18:00, kvôli chybe v jednej funkcii sa však štart o niekoľko desiatok minút posunul, oznámil organizátor akcie Tomáš Vondráček.
Systém vyvíjalo 60 dobrovoľníkov.
Vložené 26.1.2020 (20,11).

 

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?