Publikované: 26.12.2012

Slávte sviatky ľudia dobrej vôle, aj keď ostali Vám len dlane holé

Čo k tomu dodať? Rád by som každému z Vás nechal iný darček ako smutné blahoželanie ale nemôžem sa ani v týchto dňoch odosobniť

Nemyslím že na tieto sviatky budú v dobrom spomínať ľudia, ktorých postihli Istoty vládnej strany Smer. Novelizácia Zákonníka práce prinútila firmy rozmýšľať, či sa im podarí zohnať prácu pre všetkých zamestnancov a pokiaľ to nie je isté, radšej ich prepustia ešte v tomto roku. Pred Úradmi práce sa ocitnú v roku 2013 tisíce ľudí, ktorí stratili prácu len kvôli strane, ktorú možno sami volili, kvôli strane, ktorej istoty vyhadzujú ľudí na ulice. Ďalšie desiatky tisíc budú len neveriaco “obdivovať” čísličká na výplatných páskach. Bohužiaľ pôjde o straty často dosahujúce desiatky EUR.

Tragédia pri páde mosta pri Kurimanoch je dôsledkom chamtivosti sponzorov Smeru, ktorí si mienili strčiť do vrecka peniaze z rozdielu medzi schváleným a realizovaným projektom. Rodinám pozostalých už nepomôže nič, ostali im len oči pre plač, a tie povestné istoty – pre nich istoty biedy, pre majiteľov Smer a.s. istoty ľahko zarobeného kšeftu.

A čo dodať k tým ktorých postihli pohromy istôt osobných slobôd a vymožiteľnosti práva. Taká Zuzana Piussi, ktorú žaluje sudkyňa kvôli tomu že využila inštitút slobody prejavu a slobody slova. Alebo Oskar Dobrovodský ktorého nekonečná anabáza s neprispôsobivými susedmi pripomína Kristove utrpenie pri ťahaní kríža na Golgotu? Môžu takíto ľudia v kľude oslavovať a tešiť sa na istoty Nového Roka 2013? Ja si myslím že nie a čo je najsmutnejšie neverím, v akékoľvek zlepšenie (minimálne do volieb VÚC v prípade O.Dobrovodského). Nakoniec aj tak trpia všetci občania tejto republiky istotami náladovosti (ja viem, je to príšerný eufemizmus, ale verejne to ťažko nazvať inak) starého uja, ktorý odmieta vymenovať legálne zvoleného prokurátora len kvôli tomu aby sa náhodou inštitút vymožiteľnosti práva nedostal nedajbože medzi pospolitý ľud. Ani justícia nie je čo bývala. Keď ide o mafiu koná bleskovo v prospech mafiánov – poväčšinou odetých v bielych golieroch či súdnych talároch, v prípade plebsu máte istotu nekonečna súdnych pojednávaní času a peňazí.

Naši poľnohospodári tiež nemôžu príliš plesať od radosti. Ministerstvo pôdohospodárstva si nevšimlo, že dnes sa o agrárnej politike a peniazoch pre tento sektor rozhoduje v Bruseli. Prvoradý bol predsa boj za likvidáciu drobných prevádzok a živnostníkov v prospech veľkých reťazcov. Takto sa dostanú naši farmári do likvidačnej nevýhody, keďže bolo pod úrovňou najsamväčšieho polyglota Jahňátka vyrokovať konkurenčné podmienky oproti nemeckým, či dánskym farmárom. Dokonca sa mu ani neráčilo požiadať Brusel o potravinovú pomoc, keďže určite predpokladal že tých pár miliónov o ktoré sme prišli na rok 2013 každý bohatý Slovák kedykoľvek z kešene vytiahne.

Istoty “pomoci a solidárnej hospodárskej politiky” postihli aj investorov, v priebehu roku 2013 začnú odchádzať mnohí z nich a noví  - neprídu. Ostatnú po nich len tisícky nezamestnaných, ktorí sa stanú ďalším kamienkom závažia na krku nášho sociálneho systému.

Apropo – keď už hovoríme o závažiach, radostná istota, že Grécko, Taliansko, Španielsko nepustí Eurozóna k vode znamená, že sa stane splatnou časť záruk, ktoré Slovensko ručí v Eurovale. Nie je to veľa, len nejakých 14miliárd EUR. To má určite každý z Vás na účte v banke. Aha – takže nemáte? Nevadí, požičiame si. Len to bude znamenať opäť viac daní, opäť zníženie životnej úrovne, dôchodkov a tzv. sociálnych istôt na Slovensku. Predsa nedopustíte aby dôchodky v Grécku tri krát vyššie ako na Slovensku poklesli, takí chrapúni snáď nie ste…

Určite nemajú dobrý spánok ani koncesionári TV a rádia, ktorých opäť postihli rany istoty koncesionárskych poplatkov zrušených za pôsobenia Dana Krajcera (SaS) na Ministerstve kultúry.

Takisto každý daňový poplatník sa môže “tešiť” na istoty zvýšeného zadlžovania po tom, čo si Ficovláda zaumienila odovzdať  ziskové časti SPP (Slovenský plynárenský podnik) svojim kamarátom z JaTy a nechať si len stratovú časť, kde bude strana a vláda “garantovať” ceny plynu – aj keby sme si na to z Eurovalu mali požičať na krvou podpísané dlžobné úpisy. Samozrejme že to zaplatíme okľukou my všetci vo forme zvýšených daní, len preto aby Smer mohol ukazovať svoju sociálnosť na cenách plynu.

Tiež nám hrozí vytvorenie megatunelu vo forme jednej štátnej zdravotnej poisťovne a tým k prisatiu straníckych megapijavíc, ktoré spoľahlivo systém vycucajú a vytunelujú dosucha. Nezdá sa mi že táto istota je niečo, pre čo by sme sa mali na rok 2013 tešiť. Na zakúpenie brutálne nadhodnotenej poisťovne (kde vrabce na streche čvirikajú niečo o jednej tretine)  si bude musieť Fico “vymeniť” aktíva – opäť krásny novotvar, keď sa bojí slova privatizácia ako čert kríža

Určite existujú potešujúce a ukľudňujúce správy. Okrem istoty lepšieho bývania mierneho nadštandartu pre nášho milovaného vodcu, dobré hospodárske výsledky sponzorov Goríl (Penta, J&T), sme sa tiež dozvedeli o priam rodinnom prepojení firiem Smer, a.s. resp. SDKÚ, a.s. čo nám, všetkým občanom a voličom dáva istotu že náš hlas neprepadne keď ho dáte Smeru, ale ani vtedy ak to hodíte do urny SDKÚ. No nemáte z toho dobrý pocit? Aspoň niekto nám niečo garantuje.

Predsa len je skutočne dobrou správou zlom v podivnom opatrovateľskom systéme Veľkej Británie, keď sa prvýkrát v histórii Sociálnej služby vytvoril precedens a deti ukradnuté slovenským rodičom sa možno dostanú na Slovensko. Musím poďakovať pani Boórovej za neuveriteľnú statočnosť a vytrvalosť, paniam Blahovej, Nicholson a Beňovej, pánom Kiskovi, Procházkovi za starostlivosť, ktorú tomuto prípadu venovali a otvárali ho na príslušných fórach. Mimochodom - zásluha ministra Lajčáka je nulová, aj keď vo svojom blogu si metálmi hruď vyzdobil.

Pre mňa osobne je dobrou správou že som ja a moja rodina zdravá, že moje deti študujú. Viac už od toho života asi nemôžem chcieť.

Štastný Nový Rok 2013

  • SlabéVýborné (+22 skóre, 32 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

0

Komentárov 1 - 10 z 0Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Komentárov 1 - 10 z 0Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?