Publikované: 04.12.2013

Sloboda slova končí, nadchádza éra “tolerancie”

Európsky parlament má na stole návrh, ktorý by pod hrozbou trestoprávnych sankcí znamenal zákaz akejkoľvek diskusie a kritiky. Občania, ktorí budú považovaní za “netolerantných” budú monitorovaní a postihovaní

Tento “plán” je založený na Európskom rámci národných stanov na podporu tolerancie (PDF), ktorý “vytvorila” nevládna organizácie Európska rada tolerancie a vzájomnej harmónie (ECTR) sídliaca v Paríži. ECTR bol založený pod vedením bývalého člena ÚV komunistickej strany a bývalého poľského prezidenta Alexandera Kwaśniewského a prezidenta Európskeho židovského kongresu Moshe Kantora. V rade sedia bývalí prezidenti Slovinska (Milan Kučan), Albánsko (Alfred Moisiu), Lotyšska (Vaira Vike – Freiberg), Cypru (George Vassiliou) a bývalí premiéri Španielska (José María Aznar) či Švédska (Göran Persson). Asi neprekvapí, že v tejto skupine pôsobil aj Václav Havel.

Stanovy boli na jeseň predložené komisii Európskeho parlamentu pre občianske práva, a návrh byť implementovaný ako súčasť budúcej “Smernice na rovnoprávne zaobchádzanie” (ETD), na ktorej táto komisia pracuje. Stane sa teda zákonom, ktorý podľa pravidiel Európskej Únie bude slovenský parlament musieť bez odkladu implementovať do národnej legislatívy. Panuje o ňom domnienka, že je už na pokraji realizácie.

Správa požaduje, aby členovia “zraniteľných a znevýhodnených skupín” boli uprednostnení. “Členovia zraniteľných a znevýhodnených skupín majú právo na osobitnú ochranu… Osobitná ochrana môže vyjadrovať preferenčné zaobchádzanie.” Má sa nariadiť “tvrdá akcia na boj proti neznášanlivosti, obzvlášť s cieľom zničiť rasizmus, etnickú diskrimináciu, náboženskú netoleranciu, totalitné ideológie, xenofóbiu, antisemitizmus, antifeminismus a homofóbiu,” vrátane “popieranie holokaustu a genocídy, ktorá bola uznaná medzinárodnými súdmi.” Tvorcovia návrhu otvorene útočia na individuálne slobody .

 

EÚ navrhuje monitorovať a postihovať “netolerantných” občanov.

Podľa Gateston institute predstavujú tieto Stanovy “s ničím neporovnateľnú hrozbu slobode slova” a mali by vplyv, ktorý by “v podstate v Európe ukončil právo na slobodu prejavu ‘zákazom’ celého kritického skúmania islamu a islamského práva šaría , čo je kľúčovým cieľom skupín moslimských aktivistov už dlhšie ako dve desiatky rokov.”

Hlavné ciele Stanov sú podľa mňa zamerané na elimináciu “anti-feminizmu, homofóbie a islamofóbie”, čo znamená, že akákoľvek kritika ”genderovej” politickej doktríny či moslimského náboženstva by bola považovaná za nenávistný prejav.

Časť 4 tohto dokumentu konštatuje , že “Netreba žiadnu toleranciu k netolerancii. To je obzvlášť dôležité, pokiaľ ide o slobodu prejavu.” Inými slovami, označkovanie ”netoleranciou” je silnejšie ako právo na slobodu prejavu pre milióny európskych občanov .

“Na viere založené skupiny a školy, ktoré sú prívržencami určitých náboženstiev alebo len rodičia, ktorí chcú svoje deti učiť určitým morálnym hodnotám, by vo všeobecnosti boli podozriví z netolerancie,” varujú strážcovia ľudských práv z Eurepean Dignity Watch.

Tento návrh diktuje , že “Členovia zraniteľných a znevýhodnených skupín majú nárok na osobitnú ochranu navyše k všeobecnej ochrane, ktorú musí vláda poskytovať každej osobe vnútri štátu.”. V zrozumiteľnej reči to znamená, že byť bielym zdravým vyznavačom kresťanského náboženstva mužského pohlavia sa stane znevýhodnením pri väčšine spoločenských aktivít…

Toto v podstate poskytuje mandát na zrušenie práva na slobodu prejavu európskych občanov preto, aby sa zabezpečili “dodatočné” práva menšinovým skupinám, aby sa necítili urážaní “netolerantnými” poznámkami, k čomu patrí aj “zosmiešňovanie” takýchto skupín. To je definícia, ktorá predpokladá postavenie satiry, humoru a irónie mimo zákon. Inými slovami, za vtip o blondýne, ako archeotype ženy, ktorá v živote využíva len fyzické prednosti, môžete ísť bez problémov do väzenia…

Smernica volá po tom, aby táto doktrína bola realizovaná “špeciálnou administratívnou jednotkou” v každom z 28 členských štátov EÚ, ktorá by “operovala vnútri ministerstva spravodlivosti” a mala by právomoc “trestných sankcií”. Navyše by ešte boli vytvorené “Národné komisie na monitorovanie tolerancie” , aby “toleranciu presadzovali”. Opäť inými slovami každá krajina si má vytvoriť svoj vlastný orgán Gestapa, ktorý bude sledovať a zatvárať ľudí za názory.

Je dôležité si pripomenúť, že dokument hovorí o všetkých úrovniach spoločnosti – tak o vládach, ako aj organizáciach, médiach a aj jedincoch. Vláda je podľa smernice povinná zabezpečiť,  aby sa netolerancia nevyskytla na žiadnej úrovni a ani v medziľudskom styku, čo v konečnom dôsledku legalizuje 24-hodinový monitoring (odpočúvanie, sledovanie, špehovanie, zaznamenávanie)  kohokoľvek pri akejkoľvek príležitosti.

“Princípy slobody zo zmluvy o slobode žiť podľa svojich osobných morálnych hľadísk sú v ohrození, že budú potlačené novo sa rozvíjaným konceptom ’rovnosti’. To by podvrátilo slobodu a sebaurčenie všetkých Európanov a podrobilo by to súkromné životy občanov právnej neistote a byrokratickej kontrole,” uvádza European Dignity Watch. “Toto je o vládnej kontrole sociálneho správania občanov . Tieto tendencie začínajú budiť dojem už dávno opustených totalitných ideí a predstavujú bezprecedentný útok na práva občanov.”

Návrh takisto obsahuje zabezpečenie prevýchovy pre ľudí považovaných za netolerantných. “U mladistvých usvedčených zo spáchania zločinov netolerancie… sa bude trvať na tom, aby podstúpili rehabilitačný program konštruovaný tak, aby ich naplnil kultúrou tolerancie,” uvádza dokument. Ak v tom vidíte brutálny výplach mozgu, nemôžeme nič iné len súhlasiť…

Školy počínajúc základné a vyššie dostanú od vlády mandát (a povinnosť) na “zavádzanie kurzov pre povzbudenie študentov, aby akceptovali diverzitu a šírili klímu tolerancie k tomu, čo je považované za kultúrne kvality iných.”

Návrh tiež volá po vymytí mozgu občanov až k “tolerancii” pomocou masových médií s tým, že vlády zabezpečia aby verejnoprávne televízne siete “venovali predpísané percento svojich programov šíreniu klímy tolerancie.” Štáty a mocenské orgány musia tiež dohliadnuť a donútiť, aby aj súkromné elektronické médiá, noviny, časopisy, články, filmy a televízne programy propagovali toleranciu.

European Dignity Watch , skupina pre občianske práva sídliaca v Bruseli, to preložila do zrozumiteľnej reči : Táto smernica “zamýšľa uvaliť vládnu kontrolu nad sociálnym a ekonomickým správaním občanov v tom najširšom zmysle slova.” Ďalej konštatuje, že “smernica zasahuje nebývalým spôsobom do práv a slobôd občanov a prevracia koncepty spravodlivosti a rovnosti.”

Mimochodom tento program je nielenže alarmujúce hrozbou pre slobodu slova, ale zároveň je aj pikantnou iróniou vo svetle sťažností hlavných mocností EÚ na monitorovanie občanov a svetových vodcov NSA.

Vzhľadom k histórii EÚ v tomto kontexte je vysoko pravdepodobné , že tieto odporúčania prijmú ako celok. Už v roku 2001 EÚ oznámila, že má právomoc postaviť mimo zákon kritiku seba samej, keď Európsky súdny dvor vydal rozhodnutie, že EÚ by mohla “zo zákona potlačiť politickú kritiku svojich inštitúcií a vedúcich osobností.”

Zdroj:
http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2009_2014/documents/libe/dv/11_revframework_statute_/11_revframework_statute_en.pdf
http://www.prisonplanet.com/eu-set-to-monitor-intolerant-citizens.html
http://www.lifesitenews.com/news/former-heads-of-state-call-on-eu-to-set-up-state-surveillance-of-intolerant

 • SlabéVýborné (+75 skóre, 97 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

7 Komentárov

Komentárov 1 - 7 z 7Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Tak toto nie je jedna z najlepsich spav, ale nejak ma neprekvapuje. EU nenapadne a pomalicky smeruje tam, kde sme uz pred nejakym casom boli. Zaujimave je, ze tieto veci sa zo ziadnych sprav, ani novin nedozvieme. Je to zamer?

  1. možno noviny sa nevenujú len jednej stránky mince a možno k tomu aby o 20 rokov z nás sa nestal hajlujúci nácek je k tomu nutné nejaká zmena.. ak tomuto veríš čo tu autor vytvoril je to smutné, zatiaľ slovensko speje tam kde speje a u kaderníkov sa striha na 3jku ostošesť a bude sa aj viac :-)

 2. Zdenek Janecek

  zabka se pomalicku vari, je dobre, ze se toho veku “tolerance” nedozijem. To jako bude super, kdyz se kazdy zlodej a hajzlik bude dovolavat prava na toleranci a beztrestnost. Mam silne obavy, ze se to otoci proti navrhovatelum tohoto zakona. Treba islam jen ceka na okamzik, kdy nas bude “tolerovat”.

 3. matej fedorov

  Juraj velmi dobre napisane + odo mna,nemam co viac k tomu dodat

 4. k+

 5. V rámci ne-diskriminácie menšín budú diskriminované väčšiny, to zákon nazýva slovom rovnosť.

 6. ešte p.s. : super článok, hlavne to prosté zhrnutie myšlienky na konci odstavcov, @ dúfam že sa toho nedožijem

 7. Neverte tomu, je to do neba volajúca sprostosť. Autor článku jednostranne podal svoj názor maximálne neobjektívne ako je to možné. Trestný poriadok už pozná všetky uvedené skutkové podstaty, nedochádza ani k vytvoreniu gestapa, nik nebude môcť byť postihnutý inak ako súdnou cestou. V minulosti sa vytvorili aj protikorupčné jednotky aj jednotky ochrany spotrebiteľa, je to správna cesta akou dosiahnuť vyššiu mieru vymožiteľnosti dávno predtým ako sme boli v EÚ. Autor dezinformuje a vytvára z vás ovce ale pritom práve také orgány je treba. Z vlastnej činnosti viem že políca extremistické činnosti ako aj intolerancie NERIEŠI, na ktoré sa už teraz vzťahuje trestný zákon, ktorý nám únia nemení ani nezasahuje do súdnictva len chce nejakým spôsobom vytvoriť kontrolu tam, kde je to veľmi smutné. Extrémizmus sa má postihovať ako aj prejavy rasizmu intolerancie a zároveň aj zastieranie genocídy a obhajovanie fašizmu, ak ste toho názoru že sa týmto nad slovenskom zmráka asi to postihuje vás a dúfam, že aj na vás už konečne dôjde, kartárov priblblých.., s pozdravom Vespolek, verte čomu chcete ale tomuto blogu Vám odporúčam neveriť.. pánovi autorovi prajem veľa zdaru pri vytváraní veľkého bubu z toho, že extrémizmus bude postihnutý a že dôjde k prísnejšej kontrole tam kde štát zjavne zlyhal… stačí ísť von a nie je to len problémom Slovenska.. aaa tiež prajem nech sa darí v kartách a nech sa Ti nezasekne strojček v hlave pri strihaní

Komentárov 1 - 7 z 7Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?