Publikované: 03.06.2013

Sloboda slova na blogoch

Dlho som premýšľala, na ktorom blogu začať svoju blogérsku dráhu. Ani neviem prečo, rozhodla som sa pre SME. Po pol roku blogovania som si dovolila uverejniť príspevok s názvom Rómska kriminalita na Slovensku… kto za to môže? V tom čase sa SME len tak hemžilo (myšami) – myšlienkami – názormi o Rómoch. V blogu som „len“ zrekapitulovala udalosti, ktoré sa odohrali v miestnych pohostinstvách v Spišskom Podhradí a v Gelnici. Určite si na tieto udalosti spomeniete, boli v médiách bohato zastúpené. V závere som napísala, ako sa s rómskou otázkou vysporiadali Švajčiari. A to som asi nemala. Môj príspevok žil iba niekoľko hodín. Od adminov som dostala takúto odpoveď, citujem: „Zdravíme, Váš článok „Rómska kriminalita na Slovensku“ bol presunutý na súkromný blog pre generalizovanie rómskej problematiky a pre zverejnenie textu, ktorého nie ste autorkou“, koniec citácie.

Podľa môjho názoru som len zrekapitulovala udalosti na východnom Slovensku a ukázala druhú stranu mince – cestu k riešeniu problému. V tom čase bolo stiahnutých viac blogov s touto tematikou, ale písať sa neprestávalo, preto som po určitom čase uverejnila príspevok s názvom Slovensku bola diagnostikovaná rakovina, v ktorom som bolo tiež načrtnuté riešenie problému. Dovoľte iba niekoľko slov z daného blogu, citujem:

Načrime už konečne do studnice životných múdrosti našich otcov a praotcov, ktorí už v minulom storočí išli za prácou za more, aby uživili svoje rodiny. Čo myslíte, rozprávali po slovensky? Ak chceli prežiť, veľmi rýchlo sa museli naučiť jazyk hostiteľskej krajiny a naši cigáni sú s nami na našom území už sedemsto rokov a nevedia po slovensky.

Pomenujme veci správnym názvom, SLOVENSKÝ JAZYK ako kľúč k plnohodnotnému zaradeniu sa do spoločnosti a aj pre cigánov (Rómov) od predškolského veku.

Príspevok na blogu žil snáď niekoľko minút a odpoveď adminov bola jednoznačná a nekompromisná, článok bol deaktivovaný pre závažné porušenie pravidiel (generalizovanie voči etniku). Už nie voči rómskej problematike, ale voči etniku. Plus výstraha o zrušení celého blogu a pre danú chvíľu – ako trest presunutie mimo titulky. A tak si žijem na SME dodnes mimo titulky. Nuž, takí sme v SME. Sme rôzni a rôzni budeme, lebo každý človek je jedinečný, ale SME cenzúrovaní.

Odkaz pre všetkých, ktorí chcú písať o rómskej problematike. Nepíšte, šetríte si čas na príjemnejšie veci. O rómskej problematike môžu písať iba „vybraní“ po cenzúre kompetentných.

 • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Juraj Poláček

  Ten Vas blog si pamatam… Skoda ze sme sa profiluje do intelektualnej pozy, nakoniec im ujdu vsetci dobri autori :-) ale tu ste dobre, blogovisko nediskriminuje. Su tu komunisti, anarchisti, liberali aj ludia ktori si chcu len otvorit srdce bez zabran. Kazdy ma dvere otvorene – na rozdiel od SME

  1. Katarína Kellnerová

   Ďakujem pekne za povzbudivé slová. Aj ja som presvedčená, že naozaj dobrí autori zo SME skôr či neskôr odídu, takže ak som dobre “pristala” na Blogovisku, tak ďakujem aj čitateľom a verím, že čitateľskú základňu si získam. Ešte raz srdečná vďaka.

 2. Ladislav Serenča

  Zhruba pred 4 rokmi som sa aj ja zaregistroval na blogu SME. Asi polroka išlo všetko v pohode, ale len čo som na blog zavesil článok o Rómoch a hlavne tých neprispôsobivých – podotýkam, že hole fakty – tak si ma admini podali ako 5 ročného chlapca a takisto mi stiahli článok z titulky a celý blog mi ponechali ako súkromný. Veľmi ma sklamali a neskôr som tam dával zopár článkov – ale s úplne inou tématikou – no napriek tomu mi ich na titulku nedávali. Nedalo mi a napísal som im, že prečo to robia? Ich odpoveď bola, že mám písať a oni sa raz rozhodnú. Najväčší gól bol, že aj môj kamarát z mojej rodnej obce Ján Serbák tiež písal blogy na SME, ale aj jeho takisto odstavili lebo si dovolil napísať všetko o tom, ako Cigáni v našej obci znepríjemňujú život majorite. (Musím však podotknúť, že čo nevidieť budú naši občania minoritou, lebo za posledných zhruba 12 rokov tam už pribudlo strašne veľa Cigánov a pritom za bývalého režimu žili za obcou iba 7-8 rodiny, no postupne tí cudzí Cigáni poodkupovali opustené domy a teraz z tých zhruba 530 domov už min. v polovici bývajú Cigáni. Ešte k Jánovi Serbákovi – jemu to nedalo, lebo chcel písať hlavne o turistike a tak adminom musel sľúbiť, že už o Rómoch nebude viac písať. :-( ( Mimochodom ja som si hneď nato, ako ma odstavili na SME založil blog na PRAVDE no ani tu som nemal pochopenie u adminov. Kým som písal kritické články o politike a politikoch, tak mi to ešte ako tak tolerovali, ale keď som začal písať o Rómoch a tzv. o rómskom probléme, tak urobili so mnou ten istý proces ako na SME.

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?