Publikované: 26.03.2014

Slobodný občan v slobodných voľbách

O prvom kole slobodných volieb sa mi naskytol takýto obraz. Na obraze sú dvaja občania, z ktorých jeden je v štátnej funkcii, druhý (ne)slobodný, (ne)spokojný podnikateľ. Podnikateľ sa pýta.

Priznaj sa, koho si volil?

Ja? Ficu. Prečo?

Som zvedavý. Mimochodom, všimol som si výsledky volieb. Tvoji voliči volili (asi podľa svedomia a slobodnej vôle) na prvom mieste Procházku, druhý bol Kiska a až na treťom mieste bol Fico.

Ja som (ne)mal inú možnosť.

Prečo?

Pretože mi pomohol, oni mi pomohli.

*

Ďalší obraz Slovenska posledných rokov, na ktorom sa skvie obsadzovanie pracovných pozícií počnúc upratovačkami končiac generálnymi riaditeľmi na základe straníckej príslušnosti. Kto sú tí ľudia okrem občanov Slovenska a rodinných príslušníkov straníckych kádrovčíkov? Totálnymi závislákmi, o ktorých rozhoduje chlebodarca. Mnohí sa na príslušné pracovné miesta dostali bez kvalifikácie, stačila istota „ujov, bratov, sestier“ a mohli si sadnúť na zverené stoličky a kreslá do teplúčka kancelárií. Dnes som bola na daňovom úrade, na menoslove zamestnancov nebol jeden jediný bez titulu Ing. Všetci študovali popri zamestnaní sociálnu prácu, to viem určite. Ale ani ostatné verejné a štátne inštitúcie nie sú bez poškvrny. Lexaurin do práce nosí nejedna pracovníčka. Bonzovanie je na dennom poriadku. Osočovanie, vyhrážky, špionáž tiež. Viac než úbohosť. Bála by som sa patriť do kolektívu kolegýň, ktoré majú vplyvnejšieho uja, ako ja.

*

Všetci vedia v akom stave je zdravotníctvo, v akom stave je školstvo, nehovoriac o vede, o kultúre, o poľnohospodárstve, ako veľmi upadá význam rodiny, ako sa prehlbuje kriminalita, ako veľmi, veľmi absentuje bezpečnosť a právo. Mnohí sú svedkami bezsenných nocí svojich rodičov, starých rodičov, ktorí márne hľadajú pomoc na akýkoľvek problém za zatvorenými dvermi… no pomoc neprichádza. Neprichádza pretože v každých je nastrčená ruka, do ktorej treba platiť a niet z čoho. Toto sú oblasti, ktorým je potrebné venovať maximálnu pozornosť z každého stupňa riadenia a to podľa kompetencií. Bohužiaľ, opak je pravdou.

*

Možno u mnohých bude v sobotu dominovať potreba riešiť rovnicu: pomoc = hlas. Chce sa mi veriť. Chce sa mi povedať všetkým voličom, všetkým občanom. Voľte podľa svojho svedomia a na základe slobodnej voľby… rozhodnite sa sami podľa toho, čo vám povie váš vnútorný hlas, neberte do úvahy anti kampaň jedného na druhého, druhého na prvého, ataky, ktorých bolo viac než dosť. Ale nezabúdajte ani na ďalšie dva aspekty, že každá príčina má následok a karma je to, čo sa nedá kúpiť peniazmi, lebo sa tvorí skutkami.

 

 

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?