Publikované: 31.03.2019

Slovensko má prezidentku

Za výsledky druhého kola sú zodpovední najmä domasedi, a s nimi ľahostajní a notorickí ignoranti. Aj za to, že Čaputovej oslabili mandát. Zemanov je silnejší a trvá. Za pád Harabina je zodpovedný Kotleba. Aj za svoj. Šefčovič neuspel „lebo Fico“ čo je lož. To si voliči nevšimli. Lebo médiá. Prezidentku volili médiá, voličstvo sa iba „pridalo“. Nízka volebná účasť ukázala, že Slovensko má viac len obyvateľov, než aktívnych občanov…
Na fotke vpravo, zľava dole ochrankár, Poliačik…

Víťazstvo Čaputovej posilní politické ambície Kisku a predkladanie liberálnych tém Štefunkom a Beblavým (Progresívne Slovensko, Progresívni veriaci, Beblavého SPOLU). Zuzana Čaputová nanovo aktivizuje aj SaS, OĽaNO a Sme rodina. Ak chce z vládnej koalície odísť so cťou Kotleba a ĽSNS, a ak nebude súdom zrušená a zakázaná, ostáva jej už len pomoc pri hlasovaní za návrhy zákonov strany Smer a SNS…
Zoznam kandidátov bol dlhý, takmer ako ukrajinský (večer budú tamojšie výsledky). K slovenskému výsledku prispelo aj štiepenie a rozkol skupín, okolo volebných kandidátov, blízkych národnému a kresťanskému prúdu (Mikloško, Harabin, Kotleba, Šefčovič bol v kampani krátko) a náhly zlom, vzdaním sa Mistríka pre Čaputovú.
Ak si kto myslí, že Čaputová bude zjednocovať a spájať, zabudnite. Na krk jej budú dýchať donori a veritelia: Progresívne Slovensko, mimovládne „neziskovky“, ich lobing s „antikorupčnou“ oligarchokraciou a v jej moci liberálny mediálny mainstream, dnes už politik a straník Kiska a celý liberálno-demokratický Západ aj za oceánom…
Vyšší predpoklad možností zjednotenia Slovenska v spoločnom národno-štátnom záujme zjavne aj programovou hodnotovou ponukou vykazoval Maroš Šefčovič.
Napokon bude zaujímavé sledovať, čo do verejnej politiky v kresle hlavy štátu prinesie ženský element a jej zjavne nekonfrontačný, príjemný zjav a verbálny prejav, ktorý zrejme ocení mužská (rodovo stereotypná!) časť občianstva a voličstva…
Slovenská občianska spoločnosť zúfalo túži po zmene kultúry v politike od jej najvyšších poschodí; a tento atribút spĺňali obaja, ibaže…
Už ostáva len rozbaliť balík s „rodovo stereotypnou!“ ružovou mašľou a začať vnímať, prijímať a hodnotiť jeho ešte dnes, v balíku skryté obsahy…
Už pár minút a hodín ukazuje, že reakcie na volebný výsledok vôbec nie sú zmierlivé, ale tak to už po voľbách chodilo, chodí a bude pokračovať. Porazené voličstvo v menšine sa s faktom, že je v menšine, nezmieri. Väčšina nemá pravdu, má len silu. Sila nie je pravda. Demokracia je definovaná silou väčšiny. Demokracia nemá mandát pre definíciu pravdy. Tobôž v systéme horizontálnej demokracie.
Prezidentka Čaputová je právnička, advokátka. Ponúka sa otázka zmeny systému vo veciach justície OČTK (policajný zbor, inšpekčná služba, prokuratúra) justícia a prezident v systéme deľby výkonnej moci; exekutíva verzus ústavodarná a zákonodarná moc. Ale aj spôsobu volieb generálneho prokurátora, policajného prezidenta a postavenia inšpekčnej služby. Rovnako aj spôsobu voľby ústavných sudcov a nezávislosti ústavného súdu od ústavodarnej a zákonodarnej moci; áno, aj ústavný zákon môže byť proti ústavný (previerky ústavných sudcov).
Teoreticky by sa takmer z každého prezidentského kandidáta dala poskladať ideálna hlava štátu.
V prezidentskom kresle mi bude chýbať harabinovský element. Nechá sa, v čo dúfam, odhodlaná bojovníčka za právo a spravodlivosť, za akú sa vydáva a deklaruje v položke právny štát Zuzana Čaputová aspoň inšpirovať Štefanom Harabinom? Alebo ho odmietne ako antisystémového a “populistického” extrémistu typu Mariána Kotlebu?
Voľbou prezidentky sa zostruje aj kontra pozícia súčasnej vládnej koalície verzus prezident vo veci dvojstrannej zmluvy s USA (inštruktáž Lajčákovi dal osobne minister zahraničných vecí USA). Na uzatvorenie takej zmluvy (základne armády USA na Slovensku výlučne v dikcii USA) nemá mandát súčasná vláda ani súčasný parlament. Mandát môže ískať len nová vláda od občanov v budúcich parlamentných voľbách, ak si takú zmluvu budú občania priať a v súčasnosti výlučne celoštátne referendum. Ctenému voličstvu dávam do pozornosti, že tieto fakty s odkazom na Ústavu SR, unikli voľbou prezidentky Čaputovej a uniknú zrejme aj v parlamentných, resp. už v euro voľbách… (súc v omámení liberálnym balíkom s ružovou mašľou).
Po náskoku Zuzany Čaputovej v prvom kole sa nedal očakávať kotrmelec v druhom kole, čo zodpovedá aj charakteru a povahe povrchne a už spravidla prvoplánovo a nezodpovedne sa správajúceho voličstva aj v týchto prezidentských voľbách.
Po víťazstve Zuzany Čaputovej nie je potrebné hľadať príčinu v zasahovaní a ovplyvňovaní volieb Ruskou federáciou; zjavný vplyv liberálno-demokratických síl Západu a USA nik skúmať a hľadať nebude.
Vyčkáme si na reakcie a zákonodarné iniciatívy a správanie najneskôr o rok končiacej vládnej koalície ale aj osobný aktivizmus „spolužiaka“ smerom k sebe ako generálneho prokurátora vo veci Kočner a Kuciak, ale aj nečinnosti vo vzťahu k Gorile (Trnka a zvukové záznamy) verzus zákon o prokuratúre: „Prokurátori sú povinní…“ Čižnár si sťažuje a rozpráva na seba. V pondelok by sa, po bielom koňovi Kočnera Šufliarskom, mal vzdať funkcie generálneho prokurátora. Aj vo veci hlboko rozožratej prokuratúry sa potvrdzuje, že Harabin mal, má a bude mať pravdu. Dnes ju máme na nedeľnom stole.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+6 skóre, 6 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?