Publikované: 26.07.2013

Slovensko pôjde do krachu, pretože jeho občania milujú zločincov v politike.

Anglický historik , neskôr člen parlamentu, Edward Gibbon,  publikoval v rokoch 1776 až 1788 svoje najdôležitejšie a najrešpektovanejšie dielo “História úpadku a pádu Rímskeho impéria”.
Dielo písal 14 rokov, postupne vychádza v šiestich zväzkoch, a dodnes je považované za jeden z najkvalitnejších historických rozborov tohto obdobia.
Gibbon v závere hodnotí dôvody zániku ríše:

1. Valná väčšina obyvateľov  preferuje zábavu pred prácou

2. Tradičná úloha otca ako živiteľa rodiny je spochybňovaná, množia sa rozvrtené vzťahy a slobodné  matky.
3. Seniori sú zanedbávaní. Ľudia sa starajú  o domácich miláčikov viac  než  o svojich  starých rodičov.
4. Literatúra a umenie  sa stávajú bezduchým. Vytvára  sa planá zábava za každú cenu. Takzvané umelecké diela sú škaredé, nevkusné, nič nehovoriace ale napriek tomu  za ne bohatí platia veľké sumy.
5. Základná vojenská služba vlasti je odmietaná, spochybňovaná, posmeškovaná a neskôr zákonom zrušená. Armádu tvoria nájomní žoldnieri.
6. Poctivo pracujúci ľudia sú zosmiešňovaní a ako vzor sa stávajú prázdni pokrytci, populisti, pochybní umelci a takzvané celebrity.
7. Daňové zaťaženie obyvateľstva stále rastie a štát prerozdeľuje neúmerne vysoké čiastky. Ľudia sa neboja nepracovať, pretože štát sa o nich vždy iným spôsobom postará.
8. Úroveň vzdelania rapídne klesá.
9. Štátny dlh rastie do nikdy nezaplatiteľnej výšky.
10. Prestáva sa vyrábať a pestovať, pretože výroba doma je drahá a potraviny a výrobky sa dovážajú zo satelitných krajín.
11. Kto sa dostal do pozície, kde môže zo štátneho kradnúť, väčšinou aj tak robí. Postihy týchto zločinov sú veľmi malé.
12. Počatie a výchova detí je vnímaná ako obťažujúca a detí sa rodí stále menej.
13. Rokmi osvedčené mechanizmy, chrániace poctivých pred podvodníkmi náhle zlyhávajú.
14. Verejné funkcie sa stávajú predmetom koristi zisku. Udeľujú sa za úplatky a kto ich získal, chce z nich koristiť, aby sa mu vložený úplatok niekoľkonásobne vrátil.
15. Storočiami predkov preverené hodnoty – ako je česť, zmysel pre povinnosť, zodpovednosť, nadšenie pre prácu, pre dobročinnosť, zápal pre veci verejné, sú predmetom posmechu a zosmiešňované.
16. Šíri sa cynizmus.
17. Šíri sa plytvanie, nestriedmosť, znevažovanie znalostí, vedomostí a poctivej práce.
18. Do krajiny prichádza veľké množstvo cudzincov.
19. Politici ponúkajú ilúziu, ktorá si vynucuje zábavu a štátnu podporu (chlieb a hry).
20. Občania stále na všetko nadávajú.

Edward Gibbon – v roku 1775

Dodám iba jedno konštatovanie, ktoré tu, na Slovensku, dnes čítam v očiach ľudí.

Nikto už ani len nezúfa nad tým, že ho ani len nenapadne si zúfať.

  • SlabéVýborné (+118 skóre, 140 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

5 Komentárov

Komentárov 1 - 5 z 5Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Ján Gaborčík

    Tak, ak to je fakt pravda, tak dnešná doba je taká istá a cez morálne bahno sa dopracuvávame vdaka tzv.politikom a hlupej stádovitosti ku krachu štatu-bankrotu.

  2. Pan Pavol Varga klamete a podvadzate toto Gibon nikdy nenapisal su to len vymysli pravdepodobne vasej chorej mysle to sa tu nenajde nikto kto zabrani pisat takym sarlatanom a podvodnikom ?

  3. Nezmysly. Nič také v Gibbonovej knihe nie je.

  4. Gibbon napisal nieco ine: http://www.freemaninstitute.com/RTGdecline.htm jeho zoznam pricin je iny: 1. rozpad moralky a hodnot 2. verejne zdravie 3. politicka korupcia 4. nezamestnanost 5. ekonomicka inflacia 6. urbanny rozpad miest 7. nespravny smer vyvoja technologii 8. minanie prostriedkov na armadu takze bolo by dobre Vas nazor podlozit nejakymi informaciami z internetu alebo knih

  5. Pavol Varga

    Kniha Edwarda Gibona – The Declime and fall of the Roman Empire, nakladateľstvo Methuen and Co., London 1896-1900. Bol by som rád, keby ste sa mi ospravedlnili za neopodstatnené útoky a klamstvá. O čom pochybujem. A do budúcnosti – nepracujte s Gašparovičovým denníkom RSS, ale s hodnovernou literatúrou.

    1. Pán Varga, Vaších 20 bodov sa mi zdá ako hodnotiaca práca zo súčasnosti. Ak by som tomu mal skutočne uveriť, priložte nie len odvolávku na meno literatúry, ale presne uvedte časti knihy, kde sa to dá nájsť. Može to byť aj v angličtine. Je to totiž ťažko uveriteľné.

Komentárov 1 - 5 z 5Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?