Publikované: 25.02.2014

Smutný príbeh Ukrajiny

Ukrajina ešte dlho nebude pokojná…veľmoci jej na to nedajú priestor. Tamojší ľudia ani len netušia, aké plány spriadajú mocní za zatvorenými dverami. Tvár „revolúcie“ Kličko dosiahol svoje, ľudia ho určite zvolia za prezidenta a celá maškaráda o demokracii sa začne odznova.

Tymošenková, ktorá má bezpochyby tiež poriadne za ušami, rozhodne to nebola nejaká chudinka, ktorá počas rokov na výslní strádala, by mala utiecť z krajiny čím skôr a nie pokúšať sa o prezidentské kreslo. Dnes som sa dočítala, že prijala ponuku na liečenie od kancelárky Merkelovej. Ani jeden politik, ktorý bol pri moci na Ukrajine, nie je čistý. A aj tí, ktorí prídu, nebudú…zhltne ich systém, zhltnú ich mocnejší…a vo vnútri už aj tak bažia iba po moci.

Nerastné bohatstvo, dôležitý tranzit, ako aj Krym nenechajú krajinu ísť vlastnou cestou.  Európska únia využila situáciu, že Vladimír Putin bol opojený olympiádou a nechcel si ju pokaziť ani riešením situácie na Ukrajine. Teraz prídu kľúčové dni a týždne, keď sa rozhodne, ako to bude ďalej. Európa zrejme nebude môcť krajine pomôcť veľkou finančnou sumou, ktorú potrebuje na svoju záchranu, aby nezbankrotovala, ani Rusko sa zatiaľ k veľkému pomáhaniu nehlási. Myslím si však, že tento stav finančnej núdze vyhovuje viacerým. Vyčkáva aj samotná Amerika. Možno napokon dôjde aj k samotnému rozdeleniu tejto krajiny, ale to je hudba niekoľkých mesiacov, kým sa situácia aspoň naoko zastabilizuje. Napokon, samotné Rusko stiahlo svojho veľvyslanca a tamojší premiér spochybňuje legitimitu vlády, to znamená, že ju spochybňuje aj prezident Putin. Situácia na Ukrajine bude mať vážny dosah aj na niektoré významnejšie lokality v Rusku. Celkové zmeny, ktoré sa udejú a to nielen na Ukrajine, môžu mať v širšom meradle fatálne následky.

Viktor Janukovyč situáciu nezvládol…zavádzal pravidlá ako jeho starí predchodcovia v niekdajšom Rusku. Masovo popravil ľudí, bez náznaku súcitu. Policajti útočili na demonštrantov a naopak…bolo to kto z koho a v konečnom dôsledku si ubližovali vzájomne, zbytočne. Janukovyč žil v prepychu, kým jeho ľud strádal. Mám známych na Ukrajine a tiež aj rodinu, nikto z nich tam nežil ľahko…muži a ženy sú nútení odchádzať od rodín, aby zarobili peniaze na živobytie. Viem, že aj zo Slovenska odchádzajú ľudia preč za zárobkom, mnoho ľudí je na hranici biedy. No pri všetkých peniazoch sveta, kam sme sa to dostali? A vraj civilizovaný svet…kdeže. Ľudia bažia len po moci, peniazoch a keď sa k tomu dostanú, správajú sa horšie ako zvieratá v džungli…stále chcú viac, aj keď to nepotrebujú.

Je mi nesmierne ľúto životov, ktoré zbytočne vyhasli počas demonštrácií…no mnoho provokatérov prispelo k tomu, aby ľudia zo seba vydali maximum. Škoda, že tí ktorí naozaj veria v to, že dôjde k zmene a budú sa mať lepšie, budú časom sklamaní…Mladí chlapci zahynuli z presvedčenia a so cťou…no tí, ktorí to celé rozpútali žijú, nikto im neublížil…ako keby tam ani neboli… Zvláštne, že ich sa nikto nedotkol. Opäť zomierali len „obyčajní“ ľudia.

Kličko posilnený a podporovaný EÚ bude mať to, po čom zrejme túžil od začiatku svojej politickej kariéry, respektíve bude mať to, čo mu zrejme niekto vopred strategicky naplánoval.  Má peniaze, nežil si zle, patril azda k najúspešnejším športovcom, čo mu teda chýbalo? Na Ukrajine ani takmer nežil…bolo mu dobre v Nemecku. Prečo chcel zmeniť tamojšie pomery až teraz? Nemecko patrí k najvplyvnejším krajinám Únie a je preňho mimoriadne výhodné mať na čele Ukrajiny človeka, ktorého podporuje, teda svojho človeka. Ešte viac si tak posilní svoj vplyv, umocní záujmy a cez Klička bude rozhodovať o kľúčových veciach.

História sa opakuje…krajiny na staré bôle a záujmy nezabúdajú, všetko sa vracia späť, vybavujú si svoje staré, niekedy aj vojnové účty…no oveľa sofistikovanejším spôsobom, veď sme predsa „civilizovanejší“ a „mierumilovnejší“ ako kedysi…žiaľ len naoko.

  • SlabéVýborné (+15 skóre, 27 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?