Publikované: 27.03.2014

Socialistická nostalgia

Keď mi udrie do očú blog alebo článok v ktorých ich autori spomínajú na obdobie ako sa u nás žilo za socializmu a vtedajší život porovnávajú s tým terajším, tak mi je skutočne, do smiechu, ale zároveň som z toho smutný, že nikto z tých ľudí sa už vážnejšie nezamýšľa nad príčinami, že kto toto všetko spôsobil a hlavne kto im to umožnil?!

Dokolečka, dokola iba neustále opakujú: „Že sme žili na dlh, že boli rady na toaletný papier, že schopní ľudia s „nesprávnym“ pôvodom nemali šancu presadiť sa, že  obyčajné párky boli z mäsa a nie z múky a mlieko z obchodu dokázalo skysnúť s dvojcentimetrovou smotanou na povrchu“ – ale, že sme boli šťastnejší ako v dnešnej dobe…..

Myslím si, že všetko spočíva v tom – z akého uhla pohľadu sa na to všetko pozeráme.

Ak by našu krajinu po 89tom roku ovládli úplne iní, čiže cudzí ľudia /mám na mysli cudzincov inej krajiny/, tak by som s takými blogmi resp. článkami súhlasil.

Všetko o čom sa v nich píše som totiž prežil a zažil. Háčik je len v tom, že po tzv. Nežnej revolúcii sa mnohí chytráci natlačili do politických kresiel a čo sa len dalo začali vo veľkom rozkrádať kupónovou privatizáciou, čo sme im svojim pričinením aj my všetci umožnili. Tí istí ľudia si potom kúpili súdnictvo a prokuratúry aby ich nemohli za ich podvody stíhať a aby ich nemal kto dať za mreže!

Aby toho nebolo málo, tak aj mnoho bežných ľudí – najmä podnikatelia – začali tých podvodníkov napodobňovať. A toto sme my všetci takým ľuďom dovolili aby sa rýchlo obohatili. (Aj tí na nižšom stupni rebríčka začali vo veľkom podvádzať, len aby si prilepšili a aby sa čo najskôr stali milionármi. To, či ich výrobky boli lepšie ako za socializmu, tým sa už oni príliš nezaoberali a príkladom sú už spomenuté obyčajné párky, ktoré boli z mäsa a nie ako teraz, že sú takmer celé iba z múky).

Takže to, čo je teraz, to nezavinil niekto, kto nás obsadil svojim vojskom a začal nás vyžierať, ale spravili to naší ľudia, ktorých sme si stále dokola volili ako stádo oviec a nespravili sme nič proti tomu, aby sme ich v tom rozkrádaní zastavili!

Ako je možné, že úplne inak to funguje v Rakúsku, ale napr. aj v Nemecku? Veď aj v týchto krajinách je tá istá demokracia ako u nás. Áno, Rakúšania a Nemci “komunizmus” – čiže socializmus nezažili (s výnimkou Východných Nemcov), ale dovolím si tvrdiť, že prosperovali a prosperujú hlavne preto, že tí čo sú hore robia všetko preto aby ich krajiny prosperovali, a čo je najhlavnejšie nekradnú a neokrádajú svojich občanov tak, ako sa to robí u nás, lebo Rakúšania a Nemci by im v takom prípade veľmi rýchlo klepli po prstoch.

 • SlabéVýborné (+7 skóre, 9 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Adriana Varíniová

  Vážený pane, nabudúce, keď budete písať blog, vymyslite si vlastný námet, alebo sa k blogom iných autorov vyjadrujte v diskusii.

  1. Ladislav Serenča

   Vážená pani, a čo takého hrozného sa stalo? Ak ma pamäť neklame, tak k Vášmu blogu som tuším napísal aj komentár v diskusii. P.S. Chápem pravda boli a nie každý sa s tým dokáže zmieriť. :-)

   1. Adriana Varíniová

    Nejde o Vašu pravdu, či nepravdu. Ide o to, že keď niekto napiše blog s určitou témou, každý má možnosť vyjadriť sa k nemu v diskusii. Blogovanie je, okrem iného, o vyvolaní diskusie a nie o napísaní blogu s evidentným reagovaním na iného autora. Keď už, mohli ste sa realizovať aspoň na inom portáli, neboli by ste u mňa za neférového. Demokracia by mala byť aj o  korektnosti.


 2. Ladislav Serenča

  Myslím si, že by ste si mali pozorne prečítať o čom v blogu píšem, lebo pokiaľ by ste neboli jednostranne zaujatá, tak by ste pochopili, že Vás v tom blogu viac chválim – a vyčítam nám všetkým, že sme toto všetko 24 rokov tolerovali (nie len Vám osobne) a že sme sa bezpráviu nepostavili už od samého začiatku. Mimochodom mám blogovisko aj na blogu PRAVDA pod pseudonymom torpédo a takým istým ako tu, čiže kormidlo, ale už som tam prestal dávať ďalšie blogy lebo PRAVDA Vám dá na titulku väčšinou také články v ktorých vládnych politikov iba chválite, ale ak napíšete tak ako sa veci v skutočnosti majú – a najmä o rómskom etniku – tak Vám blogy buď vymažú alebo ich prestanú dávať na titulku. :-( ((

  1. Adriana Varíniová

   Jááááj, taký skúsený bloger, ako Vy by už predsa mal vedieť, že s kritikou na Fica, musíte ísť na sme.sk!!! Tam Vás, naopak, dajú “mimo výber” hneď, keď by ste sa ho trochu zastali, stačí v diskusii, ani blog nemusíte napísať! Slobodné vyjadrenie názoru je povolené, len niekedy si môžeme slobodne vyprávať akurát tak sami pre seba! Ale, s cigánmi som si neškrla na sme ani ja, zrušili ma, až sa zaprášilo! :-) )) A ešte k tomu Vášmu blogu: Ja nekritizujem Váš názor, mne sa nepačilo, že ste spravili článok reakciou na môj. Ale, už to nechajme, ak môžem poprosiť.

   1. Ladislav Serenča

    Predsa len musím ešte zareagovať: Totiž nenapísal som, že na SME som vytvoril blog ešte skôr ako na PRAVDE a spočiatku som mal aj pomerne vysokú sledovanosť mojich blogov, ale keď som otvorene a ostro začal poukazovať na rómske etnikum – najmä na správanie tých neprispôsobivých, tak adminom to zrazu začalo smrdieť a jednoducho ma odstavili na vedľajšiu koľaj. (Ešte stále mám tam ten svoj blog pod pseudonymom filozof 52 – ale už dávno ma prestalo baviť pridávať tam ďalšie blogy, keď takmer nikto nevedel, že som tam dal niečo nové). :-( (((


Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?