Publikované: 24.08.2013

Som Košičan a mám rád Bratislavu!

Už návod napovedá kde som sa narodil, kde stále žijem a nechcem to ani veľmi meniť a to v Košiciach. Moji rodičia ma od mala učili hovoriť pekne po slovensky, čiže s východniarskym nárečím sa stretnem vtedy ak zájdem za starou mamou, alebo tak niekde v okolí mesta, alebo ďalej na Východ. Som na toto mesto hrdý a budem ho mať stále rád. Som zarytý lokálpatriot.

Ale o inom som chcel. Prvýkrát som sa do Bratislavy dostal v roku 2004 a po pravde z taxíka som ju vnímal ako druhé Košice keďže architektúra slovenských miest je rovnaká, ale samozrejme Bratislava pôsobila ako trochu väčšia a chaotickejšia než Košice. Väčšou ju robí hlavne Dunaj a Petržalka. Nechcem ale zase porovnávať tieto dve mestá, skôr som opísal svoje pocity pri prvej návšteve tohto mesta. Od prvej návštevy do roku 2013 som bol v Bratislave mnoho krát a poviem pravdu, stále sa do nej rád pozriem. Už ten príjazd po diaľnici na mňa pôsobí celkom dobre, ovšem ak nie sú zápchy, ktoré ma znervózňujú, keďže patrím k menej trpezlivým.

V Bratislave sa mi páči hrad, mosty ponad Dunaj, ale aj samotný Dunaj s lodnou dopravou a jeho nábrežia, obzvlášť tam kde je Eurovea. Pekná je aj budova SND, svojím spôsobom aj Petržalka, a pozdávajú sa mi aj viaceré nové výškové budovy. Nie sú to síce žiadne mrakodrapy, ale na slovenské pomery sú pomerne vysoké. Bratislava nikdy nebola z môjho pohľadu nejaký extra historický skvost, to by som hľadal v iných slovenských mestách. Na mňa Bratislava pôsobí skôr moderne a práve to je podľa mňa jej pozitívum, ktoré ma asi do nej stále ťahá. Samozrejme ešte veľa vecí vyzerá akoby bol stále komunizmus, ale z jeho zovretia sa budeme ešte dlho vyslobodzovať a nie len v Bratislave.

A tak keď to všetko cele dávam dokopy, rozmýšľam nad tým prečo sa vlastne napríklad Košičania a Bratislavčania nemajú nejak veľmi v láske. Je to rivalitou? Má to vôbec nejaký zmysel? Nebolo by lepšie keby tieto dve mestá spájali svoje sily častejšie a nie len počas MS v hokeji?

Ja ako Košičan odmietam narážky z jednej alebo druhej strany, sú to len zbytočné „keci“, ktoré nikam nevedú. Jedným z veľmi častých argumentov ľudí žijúcich v Bratislave je to, že tam pracuje celý Východ. Trochu to len poopravím, pracuje tam obyvateľstvo z rôznych častí Slovenska napríklad aj z Trnavy, čo Východ rozhodne nie je. A koniec koncov aj v Košiciach pracuje veľa „cezpoľných“ po bratislavsky „cépečkárov“ či už z Michaloviec, Prešova, Trebišova a kopec ďalších iných miest a obcí. Ale komu to vadí? Je to prirodzené ak je nejaké mesto metropolou, automaticky priťahuje ľudí zo širokého okolia.

Dosť ale bolo vysvetľovania, uzavriem to takto. Som Košičan a mám okrem Košíc rád aj Bratislavu, každé mesto má svoje pozitíva a negatíva a bolo by skvelé keby tie provokačné rečičky okolo týchto dvoch miest skončili je to totiž „sedlácke“ ;)

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 8 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?