Publikované: 21.05.2014

Som víťaz, ďakujem vám za pozornosť

Moja dcéra mala včera v škôlke športové hry a keď prišla domov, nevedela prestať rozprávať. Hovorila o tom, ako dokáže rýchlo bežať a ako jej tím vyhral. Ešte predtým, než  zaspala, som ju počula v posteli rozprávať: som víťaz, ďakujem vám za pozornosť.

Dnes ráno som sa od iných mamičiek a detí dozvedela to, čo som tušila. Tím mojej dcéry nebol prvý ani druhý a v niektorých disciplínach skončili dokonca na poslednom mieste.

Tak som si uvedomila, že od detí sa naozaj dá čo to naučiť. Mojej dcére nikto nestihol dostatočne dlho opakovať, že podľa nejakých niekým vymyslených kritérií nie je dosť šikovná, dosť pekná a dosť múdra. A tak si žije svoj šťastný život, keď si oblečie gýčové  šaty, je z nej krásna princezná.

No ale čo máme robiť my ostatní, ktorí sme už boli presvedčení o vlastnej priemernosti a namiesto toho, aby sme žili, prežívame? Dr. Ivan Joseph hovorí, že sebavedomie je schopnosť, ktorú treba trénovať. Niečo podobné, ako keď trénuje športovec. Kľúčom k dosiahnutiu úspechu sú dve veci: pravidelné opakovanie a vytrvalosť.

Predstavte si, ako rozdielne by ste sa cítili, keby ste stáli pred publikom s nejakou prezentáciou prvýkrát v živote a ako by ste sa cítili, keby ste prezentovali po stýkrát. Väčšina z nás by sa ale k stému razu nedostala, pretože by pri prvom alebo treťom pokuse dospela k presvedčniu, že na to nemá. Autorka Harryho Pottera bola 12 krát odmietnutá predtým, ako sa jej podarilo nájsť vydavateľa pre svoju knihu.

To, kým sme, je do značnej miery vecou nášho rozhodnutia. Pokiaľ som o sebe presvedčený, že som neschopný, ťažko si o mne niekto iný bude myslieť opak. Preto je najvyšší čas uvedomiť si svoju skutočnú hodnotu a výnimočnosť.

 

“Športulienkin blog” nájdete aj na facebooku ;)

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 5 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?