Publikované: 09.01.2022

Sovietsky typ prokuratúry?

Za svoju činnosť a výstupy sa vraj monokratická prokuratúra nezodpovedá nikomu, čo je vraj chyba, píše „odborný“ Denník N pre všetko, aj právny štát.
A komu sa má prokuratúra a generálny prokurátor zodpovedať okrem ústavného a Európskeho súdu pre ľudské práva? Každej novej vláde? A tá komu? Mala by sa parlamentu. Ktorému? Ten ale volil generálneho prokurátora. Je ním Maroš Žilinka. Vláde neprekáža typ prokuratúry ale generálny prokurátor. Za „normálnych“ okolností funkčného právneho štátu by všetko bolo v poriadku. Ibaže nie je. Lebo Žilinka (zákonnosť trestného stíhania, lex Lipšicov § 363  a obranný pakt USA/SR).O tom sú aj a nielen Šeligove kecy o Žilinkovej ceste do Moskvy, na ktoré „generálna prokuratúra nebude reagovať“:
https://dennikn.sk/2671949/newsfilter-kym-zilinka-lieta-do-moskvy-kollar-obhajuje-sovietsky-typ-prokuratury/

Prokuratúra alebo štátne zastupiteľstvo (výkonná moc) sú strážne psy zákonnosti. Dohliada na zákonnosť vo veciach trestno-právnych a občiansko-právnych (hmotné a nehmotné právo). Špecializácia prokuratúry (výkonná moc) mala by sa diať v rámci jednotnej vertikálnej sústavy na čele s generálnou prokuratúrou a generálnym prokurátorom. Špecializácia justície (súdna moc) zasa v rámci vertikálnej sústavy súdov na čele s najvyšším súdom.

Sústava prokuratúry a súdov by mala ostať zvonka vertikálna. Zvnútra vertikálna aj horizontálna. Spájanie slovenskej prokuratúry s leninsko-stalinským systémom sovietskeho typu je nenáležité. Je možné porovnať ho s francúzskym alebo britským či USA, ale to je asi tak všetko. Slovenský systém je vecou Slovenska (prokuratúra na Slovensku 1871 – 1952 bolo štátne zastupiteľstvo; v Česku od roku 1993 státní zastupitelství). V podstate jedno. Relevantné sú výsledky.  A tie sú dnes na Slovensku desivé…
Účasť generálneho prokurátora Žilinku na oslavách tristoročnice ruskej prokuratúry napadnutá Žilinkovými odporcami môže mať práve zmysel predošlej vety (vítaná účasť v odborných diskusiách!).
Hlavný hrdina článku, anti putinovský politológ oligarcha, útočí na tretiu Ústavu Ruska (už RF) zo 4. júna 2020 a DenníkN na Žilinku; vyčkáme si na pondelňajšiu Ficovu tlačovku k stavu slovenskej trestno-právnej sústavy: čí nástroj je a komu slúži časť prokurátorov a sudcov na Slovensku:
https://dennikn.sk/2670617/generalny-prokurator-tam-funguje-ako-putinova-zbran-cesta-do-moskvy-zilinku-diskredituje-vravi-rusky-politolog/
K perexu článku a odkazu na Denník N: “Monokratická prokuratúra sa nezodpovedá nikomu”: A mala by sa? Komu? Hegerovi či Matovičovi? Tá “sovietska” v Rusku sa zodpovedá Ruskej dume, Ústave RF, zákonu o prokuratúre a Putinovi. Ide o parlamentnú federálnu demokraciu so silným prezidentom Ruskej federácie. Chcete na Slovensku silnú hlavu štátu? Či božechráň?! Tak ste to nemysleli? Alebo takto (?): Generálny prokurátor (prokuratúra) je podriadená Denníku N??? Dajte mediálnemu mainstreamu a “neziskovkám” (ich spoločný menovateľ: zahraniční agenti) zákonodarnú, výkonnú aj kontrolnú moc na ich obraz… tak to bude správne?
Prečo asi Putin “likviduje” naostatok zahraničného agenta “Memorial” a ďalšie zahraničím platené a úlohované mimovládne “neziskovky”? Lebo ich cieľ je likvidácia Putinovho režimu a zničenie Ruska! Za oponou sú USA! A položíte aj svoje životy za Ukrajinu a jej neo nacistický banderovský režim? A čo takto Bielorusko, Kazachstan? Však píšete proti sebe a na seba!!! Zapredávate sa! To isté robíte na Slovensku!!! Za judášske groše!

Členenie a drobenie sústavy prokuratúry a súdov obom systémom viac škodí než prospieva. Najvyšší správny súd mal a mohol ako justičný orgán pre správne právo ostať ako jeden z odborov najvyššieho súdu. Všetkých desať dvíham proti špeciálnej prokuratúre a špecializovanému trestnému súdu. Sú červami prederaveným jablkom najmä politického sváru a boja o moc plus anti Fico…

Vecný a politický rozkol v systéme prokuratúry a justície spôsobil Zákon č. 458/2003 Z. z. O zriadení Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry (podpísaní Dzurinda, Hrušovský Šuster). A zákon lex Lipšic. Bežný občan k výkonu istých profesií potrebuje k prijatiu výpis alebo odpis z registra trestov. JUDr. Daniel Lipšic nie je bežný občan.
Mimochodom, Dzurinda začal aj s likvidácou apolitickosti štátnej služby aj likvidáciou Úradu pre štátnu službu (vznik osobitných služobných úradov ministerstiev); do dokonalosti ju privádza súčasná Matovič/Hegerova vláda (Mikulec a policajný prezident…).

Nad odbornosťou je politikárčenie a  záujmy vládnej moci. Klin do sústavy prokuratúry a súdov vrazila zákonodarná moc. Sústavu súdov ešte viac rozvŕtava aktivistka Kolíková s jej reformou súdnej mapy. Stav počtov sudcov jednotlivých justičných odborov podľa druhu práva má byť v kompetencii útvaru predsedu najvyššieho súdu a súdnej rady. Ministerstvo spravodlivosti a Kolíková má byť len garantom finančného a materiálneho zabezpečenia súdnej sústavy, ktorá je spôsobilá riešiť si svoje veci ako slobodná a nezávislá samospráva.

Prokurátorov si majú voliť prokurátori a právnická obec, nie parlament. Detto sudcov a ústavných sudcov. Parlament je zákonodarný zbor. Problém: Tvorí a kreuje zákony a ústavné zákony na obraz koalície ako súčasnej ústavnej parlamentnej väčšiny. Heger/Matovičova koalícia je škodná nielen pre prokuratúru a justíciu ale pre všetko, čo je obsahom výkladu pojmu demokratický právny štát. Politika neúnosne prerastá verejným občianskym záujmom, životom a ľudskými právami.

Táto vláda aj vo veciach obrannej stratégie a Zmluvy SR/USA zjavne koná proti bezpečnostným záujmom Slovenska a proti vôli ľudu! Problém parlamentnej demokracie je, že nezakladá diachrónno-synchrónne kontinuum pre vnútornú stabilitu Slovenska a jeho rovnomerný pohyb vpred (vzostupná špirála) v závislosti na výsledkoch parlamentných volieb. Referendum o skrátení volebného obdobia predčasnými voľbami a ústavný zákon koalícia odmieta; predčasné voľby by ale beztak podľa súčasných systémových pravidiel len znova rozdali tie isté karty…

Slovensko je v pasci vládnej zlovôle. Intelektovo, mentálne a duchovne vyprázdnené. Špirála sa točí nadol a odstredivo od právneho štátu návratom k tretej totalite a v ústrety vlastnej smrti. Chce to novú druhú Ústavu SR. A k nej novú intelektuálnu, mentálnu a duchovnú, eticky nepriestrelnú elitu, ktorá podľa nových ústavných pravidiel zaplní priestory parlamentu ako miesto napĺňania vôle ľudu: skutočného vlastníka moci v štáte lebo: Vy ste štát, ja som štát. My sme štát.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

 

 

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?