Publikované: 20.10.2012
SOZA pokutovala verejné WC
Slovenskom otriasol ďalší škandál so Stalinisticko Ochranárskym Zväzom Absurdným (SOZA) v hlavnej úlohe. Správcovi verejných WC v Hornej Pohorelej nedávno došla faktúra zo SOZA za “verejný prenos chránených hudobných diel” v hodnote 666 EUR.
Zúfalý vedúci uviedol: “Vôbec sme netušili, že aj za šírenie takýchto… ehm, zvukov sa odvádzajú poplatky pre SOZA. Dokonca nám narátali aj detský zájazd, pričom v rámci cenníka deti neplatia na toaletu vstupné”.
“Neznalosť interných utajených predpisov SOZA nikoho neospravedlňuje”, vysvetlil jej riaditeľ na narýchlo zvolanej tlačovke, “hudobné dielo je hudobným dielom, aj v podaní detského súboru. Toalety sú už podľa názvu verejné, takže je to verejné šírenie.”
Na námietku, že ide o spontánnu “ľudovú tvorbu” a ako je vôbec možné kvalifikovať zvuky vychádzajúce z daných priestranstiev ako hudbu, riaditeľ SOZA odpovedal: “Pozrite, podľa našej analýzy nie je dnes veľký rozdiel medzi hudbou šírenou rozhlasovými stanicami a zvukmi z verejných toaliet. Aj ľudová tvorba má pritom svojich upravovateľov. V prípade tohto toaletného štýlu je to napríklad známy interprét Riťmus.”
Na námietku, že SOZA nemôže pokutovať, lebo nie je štátny orgán, riaditeľ rozhorčene vyhŕkol: “Myslím, že čo sme zač, sme preukázali dosť jasne!”
Upozornenie: Táto správa je fiktívna a jej akákoľvek podobnosť s realitou je čisto náhodná. Ak máte záujem o serióznu správu, odporúčame čítať tento článok: Vydávali sme sa za zubára, SOZA chce poplatok
Ak sa vám nebude pozdávať ani ten, musíte sa s tým vyrovnať.
Ten, kto píše tento typ článkov naznačuje, že je právny analfabet a určite škodí spoločnosti. Na spôsoby ochrany vlastníckeho práva môžu byť rôzne legitímne názory, ale názor, že vlastnícke právo nepožíva ochranu, patrí do Sovietskeho zväzu. Mám podozrenie, odtiaľ akosi pochádza aj dotyčný autor.
Tebe z toho dobre hrabe. Však to píše iba Rajtár alebo Poláček pod pseudonymom. Takže jeden z tvojich kumpánov.