Publikované: 30.01.2023

Spálený Korán a vstup Švédska do NATO

ANKARA, 29. januára 2023: Turecký prezident Tayyip Erdogan pripustil, že jeho krajina by mohla zvážiť aj žiadosť Fínska o členstvo v NATO oddelene od Švédska. Turecký prezident varoval, že „Fínsko by nemalo robiť tie isté nesprávne kroky“, ktoré spôsobili škandál vo vzťahoch medzi Ankarou a Štokholmom.

Čavušoglu označil akciu na spálenie Koránu povoleného vo Švédsku za „opovrhnutia hodné a rasistické“. Švédsky premiér označil pálenie Koránu v blízkosti tureckého veľvyslanectva za prejav neúcty: “Ak to bude potrebné, môžeme vyslať inú správu o Fínsku, ak nezopakuje rovnaké chyby“ (ako Švédsko s pálením Koránu), povedal Erdogan v nedeľu v prejave k mladým ľuďom v meste Bilecik: “Švédsko bude šokované, keď sa to stane.” Príhovor tureckého prezidenta odvysielala TRT.

Turecký líder varoval, že „Fínsko nesmie podniknúť tie isté nesprávne kroky“ ktoré vyvolali škandál vo vzťahoch medzi Tureckom a Švédskom: “Vysvetlili sme švédskemu premiérovi čo treba urobiť: „Aby Švédsko mohlo vstúpiť do NATO, musí nám vydať teroristov. Odovzdali sme Švédom zoznam 120 ľudí: „Ak to neurobíte, potom ma neobviňujte,“ povedal Erdogan.

Pozn. editora: Spálenie Koránu sa udialo s vedomím švédskej vlády, ako síce nevhodné ale slobodné a demokratické. Košpirujem: Spálenie Koránu bolo zorganizované aby narušilo vzťahy Turecka a Švédska vo veci vstupu Švédska do NATO. Že by (konšpirujem ďalej) zasa tí Rusi?

Pálenie Koránu krajne pravicovým protiislamským aktivistom Rasmusom Paludanom vo Švédsku mohlo byť sabotážou vstupu Švédska do NATO. Okrem toho, poznamenávam, že nikdy neviete, čo sa deje na v spodnejších vrstvách diplomacie.

ŠTOKHOLM, 22. januára. “Akcia s pálením Koránu pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme, ktorá sa odohrala v sobotu, je aktom neúcty voči moslimom. Sloboda prejavu je základnou súčasťou demokracie. Ale to, čo je legálne, nemusí byť nevyhnutne vhodné. Pálenie posvätných kníh je pre mnohých aktom hlbokej neúcty. Chcem vyjadriť sústrasť všetkým moslimom, ktorých urazilo to, čo sa dnes stalo v Štokholme,” Tento názor vyjadril v nedeľu na Twitteri švédsky premiér Ulf Kristersson.

Turecko obvinilo Švédsko z otvoreného porušovania memoranda NATO Ankara vyzvala Štokholm, aby zastavil protiturecké akcie a útoky na islam. Nedeľná modlitba bola venovaná ochrane Koránu v Turecku.

V Turecku sa zdvihli protesty proti Švédsku. Erdogan neodporučil cesty Švédov do Turecka ako islamského sunnitského štátu. K reálnemu spáleniu Koránu došlo po tom, čo už 18.4.2022 vo Švédsku zadržali 26 ľudí po tom, ako počas víkendu prišlo k potýčkam medzi políciou a demonštrantami, ktorí protestovali proti zámeru krajne pravicovej skupiny spáliť na svojom úradmi povolenom zhromaždení Korán. Oznámila to v pondelok švédska polícia. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Problémy a potýčky vzrastú aj v západnej Európe, dôvod: Islam je nekompatibilný s princípmi svetského štátu. Napĺňa sa deštrukčná fáza Protokolov sionských mudrcov a Kalergiho plánu; to nie sú konšpirácie, ale realita, ocenená Kalergiho cenou, laureáti:

https://librinostri.catholica.cz/download/DrziCenCouKale-z.pdf

Multikulturalizmus v socialisticko-neomarxistickom ultra-ľavicovom Švédsku zlyhal. O Nemecku to vyhlásila aj Angela Merkel. Proti páleniu Koránu vo Švédsku protestujú všetky islamské štáty. Vo Švédsku sú nepokoje. Rokovania na osi Turecko-Švédsko boli prerušené na dobu neurčitú.

Nedávna vlna násilia v Štokholme vyústila počas januára do štyroch vrážd, dvanástich výstrelov a trinástich výbuchov, informuje Aftonbladet. Generálna prokurátorka Petra Lundhová pre TV4 povedala , že situácia je “výnimočná”:

https://www.friatider.se/riksaklagaren-om-valdet-i-stockholm-inte-sett-nagot-liknande
https://www.tv4.se/artikel/4aBzZCRXnAY22viEIpaDMN/riksaklagaren-orolig-tror-inte-vi-sett-nagot-liknande

Mimochodom, Turecko ako islamský štát s ambíciou neo osmanskej ríše a regionálneho kalifátu, z pohľadu konceptuality riadenia, svojimi hodnotami nepatrí do NATO ani EÚ. Vzťah Ruska a Turecka je len pragmatický a vecne ohraničený.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?