Publikované: 20.05.2020

Španieli zavádzajú nepodmienený príjem

Celkové náklady sa odhadujú na takmer 5,5 miliardy EUR ročne, čo je čiastka rovnajúca sa takmer polovici mesačných nákladov na španielske dôchodkové platby. Táto suma bude postupne klesať, pretože zaručený systém minimálneho príjmu nahradí časť sociálnych dávok.
Vo svojom článku uvádzam ľudsko-právne aspekty (!) základného nepodmieneného univerzálneho príjmu.
https://english.elpais.com/economy_and_business/2020-04-19/spains-guaranteed-minimum-income-scheme-will-come-with-55bn-price-tag.html
Španielsky minister sociálnych vecí José Luis Escrivá uviedol, že zavedenie základného nepodmienečného príjmu môže štátnu pokladnicu vyjsť ročne až na 3,5 miliardy eur.
Koaličná vláda pod vedením Socialistickej strany (PSOE) s mladším partnerom Unidasom Podemosom plánuje zaviesť systém, ktorý sa bude snažiť využívať približne milión domácností (približne tri milióny ľudí); budú testované podľa typu a štruktúry rodiny (počet detí v domácnosti a úroveň chudoby rodinnej jednotky).

Väčšinová dobre socializovaná spoločnosť ihneď namietne: „A to bude mať platiť aj pre Rómov? Ako k tomu prídeme my?“
Bez záruky (neoveroval som) tabuľka: Aký príjem má šesťčlenná rómska rodina, a čo všetko odpadne (dvaja rodičia a štyri deti):Podľa španielskych vládnych odhadov HDP (kríza Covid) klesne tento rok o 9,2 percenta. Miera nezamestnanosti má ísť až k 19 percentám; začiatok roka 2019 bol 14 percent.
Minimálna mzda v krajine činí 950 eur. V Španielsku je ale mnohým pracovníkom vyplácaná ako 14-ty plat (vo výške 950 eur).
Tým, ktorí výplatu poberajú normálne dvanásťkrát za rok, je minimálna mzda stanovená na 1108 eur.
V zdroji nižšie, je zmienka o „lepšom“ krajnom riešení pre rozbeh ekonomiky: helikoptérové peniaze. Hoc nie som ekonóm, tobôž monetarista, ZNUP mám za fiškálne zdravé, dobre aj trvalo udržateľné riešenie: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/spanelsko/r~d0bb344c79a111ea9d74ac1f6b220ee8/
Unidas Podemos navyše navrhuje progresívnu daň z vyšších majetkov. Odhad 11 miliárd eur/1% HDP.
Má čiastočne vykryť náklady na Covid v roku 2019 a sociálne dôchodkové zabezpečenie.
Postupne má ísť o trvalý systém.
Algoritmus: Dvanásť typov domácností, s rozličnou mierou sociálnej odkázanosti.
Ľudsko-právny manuál 1:
Ľudia sa rodia v dôstojnosti a právach. Rovnaké zaobchádzanie rovná sa rovnosť pred zákonom.
Každá ľudská bytosť má právo na dôstojný život od počatia po prirodzenú smrť.
K rovnosti pred zákonom: Len pred zákonom, inak nie!
Lebo: Základné ľudské právo mať, vlastniť a slobodne nakladať so svojím vlastníctvom.
Príklad: Dôchodcovia. Dajme tomu, nároková dávka bude 600 eur. Odpadnú kritériá vzniku nároku na dôchodok (algoritmy odpracovaných rokov a výška príjmu pre výpočet dôchodku). Osobám s nižším dôchodkom ako 600 eur bude rozdiel dorovnaný do výšky 600 eur (vychádzam z vnútorných pomerov Slovenska).
Poznámka: Doterajší dôchodkový systém aj v nadnárodno-štátnom rozmere zanikne. A významne „odľahčí“ byrokratickú administratívu sociálneho systému.
Ľudsko-právny manuál 2:
Za socializmu bola povinnosť pracovať. V kapitalizme nie. Základný príjem toto „nerieši“. Vysvetlivka: Pracuješ-nepracuješ, 600 eur máš garantovaný štátom (odkaz na manuál 1).
Osoby s vyšším príjmom ako 600 eur majú NZP garantovaný po strate majetku, ak by sa hoc aj vysoko solventní a majetní, ocitli na ulici ako bezdomovci. Dôvody krachu inštitút NZP „nerieši“.
K progresívnej dani (ľudské práva a rovnaké zaobchádzanie).
Môže byť krik majetnejších a bohatších: „Prečo my, milionári, máme platiť vyššie dane?“ Prečo sa s nami zaobchádza inak (príjmy, nehnuteľnosti, daň z luxusu)? Za trest?
Pozrime sa na to a tak takto (téma pre TA3):
1. Rovnosť pred zákonom;
2. Ľudská solidarita ako povinnosť (čo EÚ tak rada!).
Ekonomickí experti nepovažujú kroky španielskej vlády za najšťastnejšie riešenie. NZP môže fungovať len počas mimoriadnych situácií, príklad: kríza spojená s následkami Covid-19
Najznámejší je experiment z Fínska, kde bola dvom tisícom náhodne vybraných nezamestnaných posielaná v rokoch 2016 až 2018 suma 560 eur. Základný nepodmienený univerzálny príjem bol už skôr otestovaný v iných krajinách, čo zakladá relevantnú štúdiu (uskutočniteľnosť, dopady).
Tiež „neriešim“. Iba som za. Ide o lepšie a „čistejšie“ riešenie, než „helikoptérové“ a ničím nekryté peniaze a monetárny systém.
Skôr-neskôr, ako iná “helikoptéra” základný nepodmienený univerzálny príjem, pristane aj na stole EÚ…
Mal by dostať ľudsko-právnu podporu aj OSN (keď už tak tára o ľudských právach!).

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?